כיצד ראוי להתפלל בציון רביז"ל: לבקש מה' יתברך או מהצדיק?

שאלה:

מאת ישראל:
שלום וברכה. רציתי לשאול: כשבאים אל ציון רבינו ז"ל צריכים להתפלל בלשון נוכח אל רבינו או להתפלל אל הקדוש ברוך הוא בזכות הצדיק? ואולי צריכים להתפלל בשני האופנים? בנוסף, האם יש לצדיק תפילה כדי לזכות להיות בראש השנה באומן שבה כלולות כל המניעות הן מאשתו, מהמשפחה, הן ממון וכו' כי כמעט כל אחד צריך את זה. רפואה שלמה וכל טוב.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר כי תצא ח' אלול ה'תשע"ב

שלום וברכה אל ישראל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (ספר המדות אות צדיק סימן קע"ג) על ידי השתטחות על קברי הצדיקים הקדוש ברוך הוא עושה לו טובות אף על פי שאינו ראוי לכך.

ולכן זה דבר גדול מאד להיות רגיל ללכת אצל קברי צדיקים, ובפרט אצל רביז"ל שהוא ביקש מאתנו שנבוא אליו ונבקש כל מה שנצטרך ונקבל, כמובא (שיחות הר"ן סימן קנ"ו) כשהיה רביז"ל באומאן, שמע בביתו קול של הצועקים על הבית עלמין על קברי אבותם שדרכם לצעוק ולהתפלל שם בקול מר כנהוג, ופעם אחת שמע אשה אחת שהיתה צועקת שם על קבר אביה: אבי, אבי, בקול מר מאד וכו' וכו', ובתו אדל תחיה, היתה עומדת אצלו אז, ענה ואמר לה רביז"ל, האשה הזאת צועקת בכוונה היטב אבי אבי, אבל אביה אינו בכאן כלל וכו'.

ואמר אז שטוב כשבאים על קברי אבות לומר להמתים השוכנים סביב סביב לקבר אביהם ואמם וכיוצא שבאים אליו, לבקש מהם שיודיעו לו שבא בנם או בתם אליו. כי בודאי לא כל המתים נסתלקים ממקום קבורתם למקום שנטרדים, כי הרבה שרויים על קברם. על כן טוב להודיעם כדי שהם יודיעו לאביהם וכו'.

ואמר אז: אבל אצל הצדיק אין צריכים לחשוש על זה שמא אינו שם. כי מיתת הצדיק הוא רק כמו מי שיוצא מחדר לחדר אחר. והמשיל אז לבתו על עצמו: כמו שאני עתה בחדר זה ואחר כך אני יוצא מחדר זה ונכנס לחדר השני וסוגר הדלת אחרי. אם את תבואי אצל הדלת ותצעקי אבי אבי וכו', לא אשמע דבריך? [כדברים האלה נשמע מפיו הקדוש כמה פעמים שרמז לכל אחד ואחד כמה גדול המעלה של מי שיזכה לבוא על קברו הקדוש והנורא. כי בודאי ישמע דבריו ויעזור ויושיע לו בכל מה דאפשר].

יש שני סוגי תפלות בקברי צדיקים, א. לבקש את הקדוש ברוך הוא בזכות הצדיק הקדוש השוכן כאן, ב. לדבר בלשון נוכח אל הצדיק, שבוודאי שומע את התפלה כמו בחיים חיותו.

מה שאתה מבקש לחבר לך תפלה על ראש השנה וכו', מה טוב ומה נעים שתהיה רגיל לומר את התפלה בלקוטי תפלות, תפלה ע"ו, והקדוש ברוך הוא יעזור לך שתזכה להיות בציון רביז"ל על ראש השנה, שאין למעלה מזה.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן