שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

האם בראש השנה מותר לרקוד, לשיר ולשמוח או שצריכים להיות בפחד מאימת הדין?

שאלה:

מאת אור:
שלום וברכה לכבוד מורנו ורבנו שליט״א. אנחנו מתפללים בכל יום שהקדוש-ברוך-הוא ייתן לך רפואה שלימה ושתזכה לאריכות ימים.
יש שאלה שמטרידה אותי מאוד בחודש האחרון לקראת ראש השנה המתקרב: ראיתי שהרב כתב שאנשי שלומנו נוהגים שלא לרקוד, למעט בדיבור ולהיות בפחד גדול בלילה הראשון של ראש השנה, אך אני מפחד שאם אנהג כך אפול לעצבות, כי בדרך כלל בראש השנה אני מרגיש שמחה גדולה והתעלות, ואני רוקד עם כל החברים במעגל בזמן שאנחנו שרים "אשרינו שיש לנו רבי כזה", ובפרט שהשנה אנו נוסעים בקבוצה גדולה של כעשרים וחמישה אנשים, שחלקם אינם שומרי תורה ומצוות ולחלקם זו הפעם הראשונה באומן.
יש לציין שאני אישית מאוד מתחזק ושמח בריקודים שאנו רוקדים בראש השנה, וכמובן שזו שמחה של קדושה ולא שמחה של הוללות חס וחלילה.
אשמח אם הרב יורה לנו כיצד לנהוג, תודה רבה.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר נצבים וילך כ"ב אלול ה'תשע"ג

שלום וברכה אל אור נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (שיחות הר"ן סימן כ"א) בראש השנה צריכין להיות חכם שיחשוב רק מחשבות טובות שייטיב השם יתברך עמנו וכו', וצריכין להיות שמח בראש השנה. גם צריכין לבכות בראש השנה, בראש השנה ביום הראשון צריכין למעט בדיבור מאד מאד. ואמר שאדם גדול צריך לדקדק בזה ביותר, ועל כן הוא אינו אומר ביום הראשון אפילו הפייט רק מה שיסד רבי אלעזר הקליר, אבל שאר הפייט אינו אומר מחמת שאדם גדול צריך לדקדק אז ביותר לבלי לדבר שום דיבור שאינו מוכרח; הרי שלך לפניך איך צריכים להתנהג בראש השנה.

עם כל זאת, היות שאתה בא עם קבוצה גדולה של אנשים שעדיין רחוקים מקיום מצוות מעשיות, ראוי לך לשמוח עמהם ולרקוד עמהם כל הזמן, ולהחדיר בהם שמחה אמיתית, כי העיקר זה שמחה, כי בלי שמחה האדם אבוד בזה העולם, ובפרט בראש השנה – אז צריכים מאד מאד לשמוח, ועל ידי זה יזכה להיות בשמחה כל השנה כולה. עם כל זאת, צריכים מאד מאד לשמור שלא תהיה חס ושלום שמחה של הוללות ושל ליצנות, רק לשמוח בזה שאתם זוכים להיות אצל ציון רביז"ל על ראש השנה, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן ת"ג) שמי שזוכה להיות אצלו על ראש השנה ראוי לו לשמוח מאד מאד, כמו שכתוב (נחמיה ח') "אכלו מעדנים ושתו ממתקים כי חדות הוי"ה הוא מעוזכם", וזה נאמר על ראש השנה.

אם אתה כבר נמצא אצל ציון רביז"ל בראש השנה, ראה להרבות שם בשיחה בינך לבין קונך אשר אין למעלה מזה, כי במקום גניזת הצדיק שם יש אויר הנח והזך וכו', ושם התפלות עולות בקלות לשמים, ובפרט שרביז"ל רצה שנבוא שם ונתפלל אליו יתברך, ואמר (חיי מוהר"ן סימן קס"ב) שיהיה לו תענוג גדול מזה, ועשה תנועות בגופו ובעצמותיו אז, ורימז שיהיה לו חילוץ עצמות אז בקברו כשיאמרו תהלים על קברו ויתבודדו עמו יתברך.

אשריך ואשרי חלקך שאתה בא עם קבוצה כל כך גדולה, ואתה זוכה ומזכה את הרבים, ואמרו חכמינו הקדושים (יומא פז.) כל המזכה את הרבים אין חטא בא על ידו.

 הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן