שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

אשתי לא מוצאת את מקומה, ובכל פעם רוצה לעבור דירה. האם אני צריך להיכנע לה?

שאלה:

מאת ידידיה:
לכבוד הרב שיק, שלום ושבוע טוב ומבורך.
בעשר השנים האחרונות אנחנו גרים בקרבתו של הרב שלי, וזאת לאחר שעברנו כבר כמה דירות כי אשתי לא הסתדרה בשום מקום. מגיל צעיר אני מחובר לרב שלי, הוא גידל אותי וחיתן אותי ואני חב לו את חיי, ועכשיו אשתי מתעקשת לעבור דירה שוב למקום אחר בלי שום סיבה.
אני לא מסכים איתה, ונמאס לי לעבור דירה בכל פעם בגלל שהיא לא מסתדרת, ועכשיו היא לקחה את הדברים שלה ונסעה לאחותה עד להודעה חדשה. האם אני צריך להיכנע לה גם הפעם?

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר קרח י"ז סיון ה'תשע"ד

שלום וברכה אל ידידיה נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אני מוכרח להגיד לך שהפעם אתה מוכרח להתעקש ולומר לה (תהילים קל"ב, י"ד) "זאת מנוחתי עדי עד פה אשב כי אותיה", כי אם היא טיפוס שלא מוצאת את המקום שלה, אזי אין שום הצדקה שתעבור דירה, מאחר שכבר עברה כמה וכמה פעמים, ולכן הפעם תתעקש ואל תרוץ אחריה, כי לפעמים צריכים להגיד לאשה גם 'לא'.

רביז"ל גילה לנו נוראות ונפלאות בענין זה (עיין ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן כ"ד) ששאלו הסבי דבי אתונא: איפה האמצע של העולם? והראה רבי יהושע בן חנניה עם אצבעו: פה!, שאלו אותו: מי אומר שכך הוא? אמר להם רבי יהושע בן חנניה: תביאו חבלים ותמדדו ותראו שאני צודק; ומגלה רביז"ל שיש בזה סוד נפלא מאוד – כשמתחילים הבלבולים של האדם איפה המקום שלו להיות ולגור, אזי העצה להגיד לו: פה! איפה שאני נמצא, שם אמצע העולם! ועם כל זאת, כשהקליפות והמשחיתים שברא מחמת עוונותיו מבלבלים אותו ושואלים: מי אומר שאתה צריך לגור פה? אולי אתה צריך לגור במקום אחר? ואחר כך כשילך למקום אחר וכו', גם שמה יגידו לו: מי אומר שאתה צריך לגור פה, אולי אתה צריך לגור במקום אחר? כי כשאדם חוטא בפגם הברית אזי הוא בורא קליפות ומשחיתים, והם מבלבלים את דעתו ומעקמים את ליבו וכו' בקושיות וספיקות, ולא מוצא את המקום שלו, אבל אם אדם מאמין בו יתברך, ומכניס בדעתו את אמיתת מציאותו יתברך, על ידי זה איפה שרק תשים אותו הוא יהיה רק שמח, כי אין עוד שמחה כשמחת האמונה בהשם יתברך.

ולכן מאחר שאין פה שום סיבה מוצדקת לאשתך לעבור דירה אחרי שעברתם כבר כמה וכמה מקומות ודירות, אתה לא צריך לשמוע בקולה, ותאמין לי שהיא תחזור אליך, היא רק מנסה את החולשה שלך.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן