שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

איך זוכים לשמור על קדושת הברית מבלי ליפול שוב?

שאלה:

מאת יהודה:
שלום לכבוד הרב.
היו תקופות שהייתי חזק מאוד בעניין שמירת הברית, ואף הצלחתי לשמור על קדושת הברית 5 שנים ברציפות, אך לאחרונה לצערי היצר הרע רודף אחרי ותמיד מנסה להפריע לי בשמירת הברית על ידי עצבות, עצלות, יגון ושנאה עצמית וכו', ואני ממש מרגיש את המאמצים שלו להכשיל אותי.
בבקשה כבוד הרב, תאיר את עיני ותסביר לי איך הופכים להיות שומר ברית מוצלח לאורך ימים ושנים ואיך מסלקים את היצר הרע הזה?

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר ויצא ב' כסליו ה'תשע"ה

שלום וברכה אל יהודה נ"י

לנכון קיבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קסט) על ידי שהאדם תמיד שמח – הקדוש ברוך הוא שומר אותו שלא יבוא לפגם הברית; ולכן אתה צריך לעבוד העיקר על שמחה, וככל שתהיה יותר שמח תוכל לנצח את היצר הרע שבוער בך בניאוף, וכמובן שהשמחה מרחבת את הדעת ואת הלב שיוכל להתפלל אל הקדוש ברוך הוא, כי מה שתפילה פועלת שום דבר בעולם לא פועל.

ובפרט בעניין החימום שהיצר הרע מחמם את האדם לעבירות, את זה אי אפשר בשום פנים ואופן לקרר אלא על ידי תפילה, ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן לו) על ידי אמירת שני הפסוקים "שמע ישראל הוי"ה אלוקינו הוי"ה אחד: ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד" יכולים לקרר את תאוות המדורה של ניאוף הבוערת באדם. והאריך בזה מוהרנ"ת ז"ל בליקוטי הלכות (קריאת שמע הלכה ד) ששני פסוקים אלו הם יסוד האמונה, שאדם כשמחזק את עצמו באמונה פשוטה בו יתברך שהוא נמצא ואין בלעדיו נמצא על ידי זה מקרר את תאוות ניאוף הבוערת בו, כי ככל שאדם מחדיר בעצמו אמונה ברורה ומזוככת כמו כן נחלשת אצלו התאווה הזו, כמו שאמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן עב) מי שיש לו דעת בגדולת אדונינו הבורא יתברך שמו, אפילו תתבע אותו אישה יפה במקום סתר הוא לא ייכנע אל יצרו; ולכן כדי להכניע את תאוות ניאוף הבוערת בו כמו תבערה, על זה צריכים שני דברים – מצד אחד להיות רק שמח ולרקוד בכל יום, ומצד שני להתחזק באמונה זו תפילה – להתפלל אל הקדוש ברוך הוא ולצעוק אליו יתברך ע' קלין ויותר ויותר שיכניע ממנו את תאוות ניאוף, ודייקא על ידי זה יצליח ויפטר מהיצר הבוער בו.

ואם תזכה ללמוד בכל יום ח"י פרקים משניות אפילו בגירסא זה יהרוג את היצר הרע הבוער בך, וכבר אמר רביז"ל (שיחות הר"ן סימן יט) אפילו אותם האנשים שנמצאים בנוקבא דתהומא רבא וקשה להם לצאת משמה, אם יקבעו לעצמם קביעות חזקה ללמוד בכל יום כך וכך, אזי כוח התורה יוציא אותם מהתאוות שנפלו לשם. אדרבה, תנסה את זה ותראה שזה יועיל לך מאוד מאוד כי לימוד משניות זה משנה את האדם לגמרי. אשרי מי שרגיל לגרוס בכל יום משניות שאז טוב לו ברוחניות ובגשמיות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן