הציעו לי לעסוק בחינוך אבל אני חוששת שאיני ראויה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

לכבוד מורינו ורבינו הרה"צ שליט"א.

הזדמנה לי לאחרונה הצעה לכהן במשרה חינוכית, אבל אני לא בטוחה שאני ראויה לכך, לפני שנים רבות זכיתי לחזור בתשובה ומיד בתקופה הראשונה עסקתי בחינוך, אבל היות והייתי בעלת תשובה טרייה – עשיתי טעויות שונות מחוסר הבנה ומתמימות. אני מצרפת כאן מכתב ממוהרא"ש שהורה לי אז להתפטר מעבודתי בחינוך, קיבלתי את כל הבזיונות באהבה והבנה, אפילו שזה היה לי קשה, ועד היום אני חוזרת בתשובה שלימה על כך. בשנים הרבות שעברו מאז עשיתי כבר כברת דרך ארוכה ברוחניות, וב"ה מבינה כבר מעצמי מה ראוי וכו', אבל עדיין לא בטוחה שאני יכולה לעסוק בחינוך.

אשמח לתשובתכם, מה שלא יהיה, בוודאי ישיב את נפשי ויתיר את הספקות לכאן או לכאן.

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום ג' לס' שלח [בא"י] י"ז תש"פ.

שלום רב אל … תחיה.

לנכון קיבלתי מכתבך.

עליך לדעת, שמעלת הבעלת תשובה גדולה מאד מאד בשמים, עד שחכמינו הקדושים אומרים (ברכות לד ע"ב) שבמקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד, והסיבה היא פשוטה, שהרי אדם שהיה כבר במקום שהיה, וראה את כל הרע והטומאה, וגם היה קשור לזה רחמנא ליצלן, ועכשיו חוזר בתשובה, הרי יודע בדיוק איך ליזהר בתכלית מכל הדברים האלה, וגם להזהיר אחרים על כך, כי אין חכם כבעל נסיון, מה שאין כן צדיק גמור שאף פעם לא בא לידי נסיונות כאלו, ואינו מכיר כלל כל הניסיונות הקשות והמרות שעוברים על בני אדם, אינו מובטח שאם היה בא לידי כך שהיה יכול לעמוד בנסיון, וגם אין לו את הכלים והמידע להזהיר אחרים על כך, שהרי אינו בקי בטיב דברים אלו כלל.

ועל כן בזה שעברת מה שעברת, וקיבלת בזיונות עצומות על זה, וחזרת בתשובה, דייקא עכשיו יש לך כוחות עצומות להיבנות מחדש וגם לחנך ולהדריך אחרים איך להיזהר ולהישמר מדברים כאלו, ודייקא מחמת שאת מתביישת ודואגת אולי את לא מתאימה לעסוק בחינוך, זה בעצמו מעלה גדולה שתעזור לך להצליח בעזרת השם יתברך, וכמו שהרה"ק הרבי ר' אלימלך מליזענסק זי"ע אומר בספרו הקדוש "נועם אלימלך" (פרשת שמיני), על מה שהתבייש אהרן הכהן להתקרב אל המזבח לעשות העבודה, כי נדמה לו שאינו ראוי לכך שהרי היה לו חלק במעשה בעגל, ואמר לו משה רבינו, אהרן אחי, למה אתה בוש – לכך נבחרת! ומפרש הר"ר אלימלך זי"ע שאין זה שאלה ותמיהה "לָמָה אתה בוש"? אלא זה משפט וכרוז, "לְמַה אתה בוש –  בשביל שאתה בוש – לכך נבחרת! דייקא בשביל הבושה שלך, לכן בחר בך הקדוש ברוך הוא.

ועל כן כלך לך מחלישות הדעת ומקטנות המוחין, ותשמחי עם ההבטחה שקיבלת ממוהרא"ש זי"ע בסוף המכתב "את צריכה לחזור בתשובה ובוודאי הקדוש ברוך הוא ימחל לך", ותראי לעזור למוסדות קדושות שלנו בכל מה שאת יכולה, ובכל פעם שיהיה לך איזה שאלה וספק באיזה ענין תראי לשאול ובלי להסס, והקדוש ברוך הוא יוליך אותך בדרך האמת והנכון, שתזכי להיות תמיד ממזכי המובטחים מפי חכמינו הקדושים שאין חטא בא על ידם ותצליחי בכל משימותיך. המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

עוד באתר

דילוג לתוכן