מטריד אותנו מאד שעדין אין לנו בית משלנו, האם ככה נגזר עלינו?

שאלה:

שלום לכבוד מורנו הרב הצדיק שליט"א.
הקדוש ברוך הוא עשה ועושה עמי הרבה חסדים, ונתן לי אשה וילדים מתנות גדולות מאד, ברוך השם אנחנו נשואים כ20 שנה ויש לנו ברוך השם 7 ילדים, אמנם עדין לא הצלחנו לקנות דירה וזה מאוד מבלבל את דעתי ומטריד אותי, אשתי חולמת הרבה שנים על דירה גדולה, ועל כן אשתי לא תוכל לסבול לקנות דירה קטנה אחרי כל כך הרבה שנים, ודירה גדולה נעה בין מליון ושש מאות – מליון ושמונה מאות, גם אם אקבל כזו משכנתא – ההחזר מאד גדול, ואיני יודע מה לעשות, האם נגזר עלינו מן השמים להיות בלי בית? מחכה לעצה וברכה, בתודה מראש.


תשובה:

בעזרת השם יתברך יום ד' לסדר מטות כ"א תמוז תשפ"ב
שלום וברכה אל … שיחיו נצח.
לנכון קבלתי מכתבכם כמה וכמה פעמים, ואתם שואלים שאלה עדינה מאד הקשורה ללב אמיץ ומסירות נפש, שקשה מאד ליעץ לבן אדם איך להתנהג ולהחליט, זה ברור שאתם צריכין דירה גדולה ומורחבת בשביל כל המשפחה כן ירבו, וכבר אמרו חכמינו הקדושים (ירושלמי מועד קטן ט ע"ב) שמחה לאדם בשעה שהוא דר בתוך שלו, אבל להגיד לכם איזו דירה וכמה לשלם וכו' זה תלוי כפי אומץ לבבכם וחזק רצונכם, לשאול "האם נגזר עלינו מן השמים להיות בלי בית"? זו לא שאלה נכונה, חכמינו הקדושים אומרים (ריש מסכת סוטה) ארבעים יום קדם יצירת הולד בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני, בית פלוני לפלוני וכו' הרי כמו שיש בת זוג לאדם הקבוע לו משמים עוד קודם יצירתו, כמו כן יש בית מוכן לאדם קודם יצירתו, אבל כמו לגבי שדוכים צריכין לב חזק אמיץ לקפץ ולדלג על כל המניעות והבלבולים כדי לסגור שידוך הגון, אותו דבר בקניית בית צריכין לב חזק ואמיץ לקפוץ ולדלג על כל המניעות והבלבולים ולהחליט מה כדאי לקנות ואיפה כדאי לקנות וכמה לשלם וכו'.
על כן אני מעניק לכם ברכתי שהקדוש ברוך הוא ינחה אתכם בדרך האמת והנכון ויחונן אתכם שכל טוב ודעת ישרה, ותזכו לרכוש בית קדוש ורחב שיספיק לכל צרכיכם, ויהיה ביתכם בית וועד לחכמים והשמחה תשרה תמיד במעונכם.
המאחל לכם ברכה והצלחה בכל מעשה ידיכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

עוד באתר

דילוג לתוכן