בעלי מזלזל בי מאוד, משפיל אותי וקורא לי "שפחה", מה עושים במצב כזה?

שאלה:

מאת ניצה:
לכבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א. אני  נשואה ויש לי 2 ילדים. הבעל מזלזל בי עד מאוד וקורא לי "שפחה", דורש שהבית יהיה נקי והאוכל יהיה מוכן בזמן, וגם דורש ממני שאצא לעבוד. כמה פעמים הוא אמר לי "לכי מפה", כביכול מסלק אותי. אני לא מספרת כלום להורים שלי כדי לא לצער אותם, וגם הם לא באים אלי כשבעלי בבית. מה עושים במצב שכזה? אשמח מאוד אם תהיה תשובה שתועיל לי. תודה רבה רבה לצדיק מוהרא"ש ומי יתן וה' ישלח לך בריאות איתנה ורפואה מהרה אמן!

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר וארא כ"ח טבת התשע"ג

שלום רב אל ניצה תחי' 

לנכון קבלתי את מכתבך.

אני מוכרח להגיד לך שאת עשית טעות מתחילת הנישואין וכו', הרגע שבעלך קורא אותך שמות ומשפיל אותך וכו', היית צריכה תיכף ומיד להעמיד אותו על המקום, אין דבר כזה שבעל יקרא לאשתו "שפחה", או לזרוק מילים "לכי מפה" או שאר כינויים ועלבונות ובזיונות, תיכף ומיד כשהבעל מתחיל עם שמות של גנאי ולשונות של השפלה וכו' וכו', צריכים להעמיד אותו על המקום.

אשה צריכה לדעת שהיא שותפה בחיי הנישואין כמו הבעל, וכמו בשותפות גשמית מתי מצליחים? כשיש חמישים חמישים, היינו חצי חצי, זו נקראת שותפות אמיתית, אבל הרגע שאחד רוצה להתנשא על השני וכו', כבר מתחילה להתרועע השותפות וכו', וכמו כן הוא בנישואין, הרגע שאחד רוצה להתנשאות על השני, הבעל על אשתו, או האשה על בעלה, כבר מתחיל להיות בעיות בשלום בית, ואם לא תופסים את זה על המקום, גורמים לעצמם צרות בחינם וכו', עד גירושין חס ושלום וכו', בשעה שהיו יכולים להציל את המצב תיכף ומיד.

כלל גדול שאיש ואשה צריכים לדעת אשר עליהם להיות וותרנים אחד להשני, ולתת תשומת לב אחד להשני, וזו שלימות הבית, ועל ידי זה ממילא יש אהבה והבנה הדדית, אבל הרגע שרוצים אחד להשתלט על הזולת, דעו לכם שזה הס"מ שבא לשבור את הבית. הזוהר הקדוש קורא איש לבדו פלג גופא, חצי גוף, נמצא כשאדם מתחתן זה גוף שלם, כמו שכתוב (בראשית ב' כ"ד) "ודבק באשתו והיו לבשר אחד", היינו שניהם חצי חצי, וביחד הם שלם, מה שאין כן כשאחד רוצה להשתלט על הזולת, זה הס"מ, היינו שישים על ארבעים, אני יותר ממך וכו', והרגע שהבעל או האשה חושבים שאחד יותר מהשני עם עשרה אחוזים, וההוא פחות ממני עם עשרה אחוזים, זה כבר נקרא ס"מ שישים על ארבעים.

ולכן כל מי שרוצה שלום בית אמיתי, צריך לדעת שהאיש והאשה הם גוף אחד, וכמו שאמר החכם מכל האדם (קהלת ד') "טובים השנים מן האחד אשר יש להם שכר טוב בעמלם: כי אם יפלו האחד יקים את חבירו ואילו האחד שיפול ואין שני להקימו: גם אם ישכבו שנים וחם להם ולאחד איך יחם".

ולכן אם רוצים שלום בית אמיתי, צריך משני הצדדים, הן מהבעל והן מהאשה, לוותר אחד להשני, ואז הם חצי חצי שותפים שלימים, ותמיד יחיו ביחד באהבה ובהבנה הדדית, ויצליחו בחיי נישואיהם.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי.  

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

עוד באתר

דילוג לתוכן