הסברתי לבעלי שמאוד מפריע לי שיש לו זקן, אך הוא מתעקש שלא לקצץ אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת עדן:
לכבוד מוהרא"ש שליט"א. אני ובעלי נשואים עוד מעט כשנתיים. בעלי למד בישיבה של הצדיק. אחד הדברים שמאפיינים את החסידות בכלל וגם את חסידות ברסלב זה הזקן, ומשום שהזקן של בעלי מאוד הפריע לי, ביקשתי ממנו אחרי החתונה שיקצוץ את הזקן לזקן צמוד. אך כל פעם שהוא הולך להסתפר ולקצץ את הזקן הוא עושה איתי תנאים ואומר לי: "לא, אני לא מסתפר הכי קצוץ שאפשר, את רוצה שאני אראה כמו הליטאים".
אני מסבירה לו שאני מאוד נמשכת אליו ככה ושאני לא רוצה להסתכל על אף גבר שבחוץ, במיוחד בדור הזה שיש הרבה פיתויים. מה בסך הכל ביקשתי? שיקצץ את הזקן כמו שאני אוהבת. קשה לי עם זה, כי אני אוהבת שבעלי נראה מסודר וכיף לי להסתכל עליו ובשבילי הזקן מפריע מאוד. מה דעתו של מוהרא"ש בעניין?

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר וארא כ"ח טבת התשע"ג

שלום רב אל עדן תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

אני מוכרח להגיד לך, לסדר את הזקן זה לא נורא וכו', אבל לקצץ את הזקן ומכל שכן להוריד את הזקן, זה נורא נוראות וכו' וכו', כי כך אמר מוהרנ"ת ז"ל (לקוטי הלכות גילוח הלכה ג' אות ב') עיקר הדת ישראל ועיקר היהדות תלוי בזקן ופיאות ובהם ניכר היהודי, כי הוא מזרע ברך השם, מזרע ישראל. ומי שרוח אחרת עמו, חס ושלום, ורוצה לכפור, חס ושלום, באלקי ישראל, תחילת הכפירה הוא, שמשליך חס ושלום מעליו הזקן והפיאות, כי באמת כל דת ישראל הקדוש הוא תלוי בזקן ופיאות, כי כל דברי תורתנו הקדושה וכל המצוות כולם הם בחינת צמצומים להשגת אלקותו יתברך, כי כל אות ואות וכל תיבה ותיבה מתורתנו הקדושה שבכתב ובעל פה וכל מצוה ומצוה וכל מנהג כשר של ישראל עם הקדוש והנבחר, כולם הם שיעורין וצימצומין, שעל ידם יזכו להשיג השגת אלקותו יתברך, כל חד לפום מה דמשער בלביה, כפי אשר יזכה על ידי עבודתו ויגיעתו בתורה ומצוות ומעשים טובים, ויפרוש ממעשים רעים.

וכל אלו שמורידים את הזקן והפיאות בשאט נפש ובזדון ובמעל, אוי לו ואוי לנפשו, כי עוקר עצמו ונפשו מאלקי ישראל ואין לו חלק בתורת משה, אוי לנפשם כי גמלו להם רעה. ובשביל זה נתפשטה בעוונותינו הרבים מאד חכמת הפילוסופיה והאפיקורסות במדינת אשכנז וסביבותיהם, שפרקו מעליהם באלו הדורות עול מלכות שמים לגמרי והשליכו זקנם והפיאות ומלובשים במלבושיהם וכו', ובאמת אינם עוברים על חמשה לאוין בלבד, כי כשמשחיתין פאת זקנם כאילו עוברים על כל התורה כולה, כי כל התורה כולה תלויה בזה כי על ידי התער והסכין שמרימין על הדיקנא קדישא להשחיתה, חס ושלום, על ידי זה מתגבר מלכות עמלק.

ודעי לך שכל הפרנסה של האדם באה רק על ידי הזקן שלו, שהם צינורות להוריד שפע ממקור הברכה, כי הזקן הוא על פי קבלה מי"ג תיקוני דיקנא עילאה וכו', והרגע שחותכים או מקצצים את הזקן וכו', על ידי זה חותכים או מקצצים את הפרנסה וזה ברור, ולכן את יכולה לבקש את בעלך רק שיסדר את הזקן, אבל לא לקצץ ומכל שכן לא לחתוך, כי בזה את גורמת לך ולו את כל הצרות השם ישמור.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי. 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

עוד באתר

דילוג לתוכן