אני כן קיבלתי מתנה!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

במגזין האידישאי 'מאמענט' היו"ל בארה"ב, הודפסה לאחרונה רשומה מאת כותב בשם 'זכריה מאנן' בה הוא מבקש לספר מתנה לחיים שקיבל בתור ילד קטן מחסיד ברסלב תלמיד מוהרא"ש זי"ע:

נקלעתי פעם לשיחה של קבוצת אברכים שעסקו במלאכת הקודש של חינוך בתלמוד תורה, הם העלו נושאים הקשורים לחינוך ודנו בהם. אחד הדברים שנידונו היה, האם יש בכלל השפעה ארוכת טווח לדברים שהילד שומע בכיתה בתור ילד קטן, האם יכול להיות לימוד לחיים שיגרום לילד להכיר טובה למלמד שלו במשך כל חייו, חלק מהמלמדים טענו שהדבר לא קיים, אם כבר אז בשנות הבחרות, בהם לומד הנער בישיבה, שם מעצבים את דמותו, יכול להיות דבר כזה. סביב הנושא החל להיווצר ויכוח עדין, אלו טוענים בכה ואלו בכה.

אני הייתי היחיד מהחבורה שאיני עוסק במלומדות, אבל בכל זאת רציתי לשתף אותם בראיה מפורשת, שבדידי הווה עובדא:

כתושב העיירה קרית יואל, המלמד שלי בכתה ב' היה הרב ר' יואל טייטלבוים שליט"א, מי שמשמש כהיום כרב בית המדרש 'היכל הקודש' ברחוב פרמישלאן בעיירה (ישנם עוד שתי בתי מדרש היכל הקודש בקרית יואל), כשלמדתי בכיתתו – כיתה ב' כאמור – בתור ילד בן שש שנים, קיבלתי ממנו מתנה גדולה – יסוד לחיים, דבר שאני נהנה ממנו עד היום, ולא רק נהנה – אני חי מזה עד היום הזה, והשי"ת יעזור עד 120.

למתנה קוראים 'לדבר אל הקב"ה', פשוט כל כך כמו שזה כתוב. הוא חינך אותנו והחדיר בנו לדבר אל הקב"ה בשפת האם שלנו אידיש, במילים פשוטות מאד, באותה שפה בה אני מדבר בביתי – בשפה הזו שאדבר אל הקב"ה. אני אסיר תודה אליו עד היום, כי זו היא מתנה שאני משתמש בה דבר יום ביומו, ממש בכל יום ויום כמה פעמים ביום, כל דבר שאני רק צריך, וכל דבר שרק מפריע לי – אני משוחח על זה עם הקב"ה, הכל יכול, אבא הקדוש שלנו.

שנים אחר כך, כשגדלתי, הבנתי שהמלמד היקר שלי שליט"א לקח את הדרך הזו מחסידות ברסלב, בהיותו תלמיד למורו ורבו מוהרא"ש מברסלב זי"ע. אבל בתור ילד מכיתה ב' לא שמעתי ממנו פעם אחת את המילה ברסלב, הוא לימד אותנו את הדרך שכל הצדיקים הקדושים אוחזים ממנה – לחיות חיים יומיים עם קשר תמידי עם הקב"ה, להכניס את הקב"ה בכל מצב ממצבי החיים.

הכותב ממשיך לספר שפעם נקלע לשיחה, בה טען חברו שמלמדים חסידי ברסלב 'חוטפים' ילדים לחסידות ברסלב… סיפר לו הכותב על המלמד מכיתה ב וסיים: המלמד הברסלבר שלי נתן מתנות לילדי הכיתה, הוא גרם להם לחיות כיהודים, מקושרים להקב"ה, מבלי להזכיר אפילו מאיפה המתנות באות.. העיקר שיגדלו יהודים כשרים.

"יישר כח המלמד שלי היקר מכיתה ב'!"

הרב יואל טייטלבוים נושא דברים בבית המדרש 'היכל הקודש' רחוב פרמישלאן קרית יואל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן