באיזה ספר מספריכם כדאי לי ללמוד הכי הרבה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת נתן יצחק:
לכבוד הצדיק מוהרא"ש שליט"א, אני לומד הרבה בספרים של כבודו, וזה ממש החמצן שלי. נפשי קשורה בנפשך. באיזה ספר כדאי לי ללמוד הכי הרבה?

תשובה:

בעזה"י יום ו' עש"ק לסדר פנחס כ"ג תמוז ה'תשע"ב

שלום וברכה אל נתן יצחק נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל רצה מאד מאד שנלמד את ספרו הקדוש "לקוטי מוהר"ן", עד שיהיה שגור על פיו, וכבר נשמע מפיו הקדוש שאמר (חיי מוהר"ן סימן שמ"ו) שהספר הקדוש שלו לקוטי מוהר"ן שיצא בעולם הוא אתחלתא דגאולה, ואמר מאחר שיצא בעולם אני חפץ מאד שילמדו אותו, כי צריכים ללמוד אותו הרבה עד שיהיה שגור בעל פה, כי הוא מלא מוסר והתעוררות גדול מאד להשם יתברך אשר אין ערוך אליו, אחר כך אמר בפירוש שהלימוד בחיבוריו הקדושים הוא אתחלתא דגאולה, ואמר שטוב לקבוע לעצמו שני שעורים ללמוד ספריו הקדושים שיעור אחד פשוט ללמוד במהירות הרבה מאד כדי שיהיה שגור בעל פה, ושיעור אחד ללמוד בעיון גדול, כי יש עמקות גדול ונפלא בספריו.

ולכן אשרי מי שלומד הרבה את ה"לקוטי מוהר"ן", כדי שיהיה שגור על פיו, וזוכה לסיים כל חודש את כל ה"לקוטי מוהר"ן", ומלבד זאת לומד שיעור אחד בעיון גדול מאד, ויחדש בה חידושים כפי מוחו והשגתו. והנה זיכני הקדוש ברוך הוא לחבר פירוש על כל ה"ליקוטי מוהר"ן" ונקרא בשם "שפת הנחל", ועד עכשיו נדפס שלש כרכים עד תורה נ"ז, יעזור הקדוש ברוך הוא שאזכה לראות את כל הפירוש מודפס.

ולכן אם אתה רוצה להיות מקורב אל רביז"ל תתמיד הרבה ב"ליקוטי מוהר"ן", שפותח את קשיות גידי הלב, ותעיין גם בפירוש "שפת הנחל", ותאמר אחר כל תורה את התפלה מליקוטי תפילות, ואז תרגיש עולמך בחייך.

תהלה לאל נדפס כבר עד עכשיו שבע פירושים על מסכת אבות, שראוי לך לעיין בזה, היינו ללמוד כל יום פרק במסכת אבות שהוא מוסרי חכמינו הקדושים, ותעיין בתוך הפירוש, ותמצא מרגוע לנפשך, וכן נדפס ספר "זאת התורה" על פרשיות השבוע, שגם כן טוב שתעיין בכל שבוע על פרשת השבוע, מלבד זאת יש כבר קרוב לאלפיים קונטרסים המדברים מכל הנושאים שבעולם, על פי הקדמות של רביז"ל ומוהרנ"ת ז"ל, קחם משם למען תתחזק בזה, ועל כולם כדאי וכדאי שתעשה לעצמך שיעור לעיין בכל יום בשו"ת "אשר בנחל" שעד עכשיו כבר הדפיסו מאה כרכים, ויש בזה קרוב לעשרים וחמשה אלף מכתבים עד שנת תשנ"ה, יעזור הקדוש ברוך הוא שנזכה להדפיס את כל החלקים הבאים עד שנה זו, שמסתכם לכל הפחות עוד חמשים אלף מכתבים, בלי שום גוזמא כלל, כי הכל מוכן כבר לדפוס.

וכן יש עוד המון ספרים שנדפסו, וכן יש הרבה ספרים שעדיין נמצאים בכתב יד, יעזור הקדוש ברוך הוא שיודפס הכל, אבל עצתי אמונה ששו"ת "אשר בנחל" לא יזוז משולחנך, כי המכתבים האלו נכתבו על ידי הכיסופים של בחורים ואברכים וכו' וכו', ונכתבו בישועת השם יתברך.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן