מה כוונתו של רבינו ז"ל בתורה א' שאומר "תורה בכח"?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת אביגדור:
לכבוד הצדיק מוהרא"ש שליט"א. כל החיות שלי זה רק מהספרים שלכם שירדתם וליקטתם פנינים יקרים ועצות נפלאות לחיי היום יום מהנחל נובע מקור חכמה.
ברצוני להבין מה זה העניין של "תורה בכוח" שרבינו הקדוש מביא בתורה א': על ידי תורה בכח נותן כח להמלכות דקדושה להתגבר על היצר הרוצה לעשות אותו משוגע ממש. אשמח לקבל תשובה ורפואה שלימה.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר בא ב' שבט ה'תשע"ג

שלום וברכה אל אביגדור נרו יאיר

לנכון קיבלתי את מכתבך.

"תורה בכח" כוונתו בפשיטות שצריכים להתאזר בכוחות גדולים לשבת על מקום אחד וללמוד תורה, כי התורה היא רוחנית וכולה שמותיו יתברך, והגוף הוא גשמי וקשה מאד להתאזר עם כוחות עצומים ובעקשנות גדולה לישב על מקום אחד ולהכריח עצמו ללמוד מקרא, משנה, גמרא ומדרש וכו' וכו' כי היצר הרע יודע שאין דבר שיכול לשבור אותו כי אם לימוד תורה כמאמרם ז"ל (קידושין ל.) אמר הקדוש ברוך הוא בראתי יצר הרע בראתי תורה תבלין כנגדו, והוא יודע זאת ולכן מתלבש עצמו במצוות העיקר לא ללמוד תורה.

ולכן צריכים פשוט כח ועקשנות גדולה לקבוע עצמו במקום אחד, ויאמר לעצמו עד שאני לא מסיים כך וכך פרקים משניות או גמרא או מדרש וכו' וכו' אני לא קם מהמקום הזה, ואז כשיהיה עקשן כזה ולא יקום ממקומו עד שילמד מה שסידר לעצמו, בכח הזה הוא נותן כח למלכות דקדושה גילוי אלקות להתגבר על מלכות דסטרא אחרא שרוצים לכסות את נקודת האלקות שבו.

ולכן כל מי שיודע שחטא ועל ידי זה נכנסה בו רוח שטות וכו' עליו להשתדל ללמוד תורה בכח גדול ולהיות עקשן לא לזוז ממקומו עד שיזכה ללמוד כך וכך כפי שקצב לעצמו.

אשרי מי שיכול להראות את זה כי על לימוד תורה צריכים את כל הכוחות והעקשנות שבעולם, כי התורה היא אחד עמו יתברך, קודשא בריך הוא ואורייתא חד, ולכן כל מי שרוצה שהקדוש ברוך הוא ישרה בו, שירבה בלימוד התורה הקדושה בעקשנות גדולה, אשרי לו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן