בזמן האחרון התעורר בי רצון ללמוד קבלה. האם כל אחד ראוי ללמוד חכמה זו?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת עידו:
לכבוד קדושת מוהרא״ש שליט״א, שלום וברכה.
היות ובזמן האחרון התעוררתי ללימוד בחלק הסוד של תורתנו הקדושה, כלומר בחכמת הקבלה, ואני יודע שמובא מרבנו ז״ל שקבל״ה זה גימטריא נוא״ף, ולאו כל אחד ראוי ללמוד חכמה זו, ברצוני לשאול: מי הוא הראוי ללמוד קבלה על פי דעת רביז״ל? ואיזה ספר מומלץ למתחיל להיכנס בשערי לימוד זה? תודה רבה.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר ויצא ב' כסליו ה'תשע"ד

שלום וברכה אל עידו נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל מסביר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן נ"ה) שאחד שהוא נואף קשה לו מאד מאד להכניס בעצמו רוחניות, ועל ידי זה הוא נופל יותר ויותר, כי הלימוד של השכלות רוחניות מזיק לו מאד מאד.

עצתי שתתחיל ללמוד קודם כל את ספרי הרמ"ק זי"ע, ובפרט את ספר 'אילימה', ואת ספר 'פרדס רימונים', וזה יתן לך מושגים ברוחניות, ואלו הקדמות כדי להבין אחר כך את כתבי האריז"ל. העיקר תתמיד בספרי 'לקוטי הלכות' שאין עוד ספרים כאלו שהם הקדמות להבין בהם רוחניות חיות אלקות ולא יזיק לו, ובפרט בכתבי האריז"ל, וכבר כתב מוהרנ"ת ז"ל (לקוטי הלכות ברכות השחר הלכה ג' אות ל"ה) אשר דרכי הקבלה צריכים לקבל רק בדרך אמונה, להאמין באמונה פשוטה שהעולמות משתלשלים רק בדרך זו כמו שהאריז"ל גילה, והשמות השייכים לכל ספירה ולכל מדה ולכל פרצוף וכו' וכו', הכל בחשבון מדוייק כפי שמסרו לנו רבי שמעון בן יוחאי והאריז"ל, עיין שם.

וכן מובא בדבריו ז"ל (לקוטי הלכות תפילין הלכה ה' אות ל"ח) כי על פי הדברים האלה (היינו על פי דברי רביז"ל) והיוצא בהם המבוארים בדברינו, תוכל לעשות לך דרך להבין מעט מזעיר בדרכי הקבלה של הזוהר הקדוש והאריז"ל להוציא מהם דרכים ועצות למעשה על פי הקדמות נוראות ועצות אמיתיות של דברי תורתו של רביז"ל, שכל תורה ותורה וכל מעשה ומעשה היא פותחת שערים רבים של השגת אלקות, שעל ידי זה יכולין להבין גם כל דרכי הקבלה, אם תזכה לשקוד על תורתו הקדושה יום יום בשקידה רבה; עיין שם. ולכן תעשה לעצמך סדר ללמוד כסדרן בכל יום בספרי 'לקוטי הלכות', ואל רב טוב הצפון תזכה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן