אומרים שיש עניין גדול להדליק נר תמיד בשמן זית לכבוד הצדיקים. מה העניין בזה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת יצחק:
שלום לכבוד הצדיק.
אומרים שיש עניין גדול להדליק נר תמיד בשמן זית לכבוד הצדיקים. מה העניין בזה? והאם הכוונה היא לכל הצדיקים או דווקא לרבנו הקדוש?

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר ויצא ב' כסליו ה'תשע"ד

שלום וברכה אל יצחק נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

בדרך כלל לא מדליקים בבית נר תמיד בכלל, כי פשוט זה סכנת נפשות שיכול להיות מזה שריפה חס ושלום, מה שאין כן בבית הכנסת יש מקום מיוחד ששם מדליקים נר תמיד, כי יש על זה קופסא סגורה שמורה שלא יהיה חס ושלום שריפה.

 רביז"ל אמר (ספר המדות אות נר תמיד סימן א') בזכות נר תמיד הדולקין בשמן זית ניצולין מגזירת שמד; ולכן בציון רביז"ל התקין מוהרנ"ת ז"ל שיהיה דלוק שם נר תמיד, כי רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן רט"ו) שמש"ה עומד בין שמ"ד לרצו"ן, היינו הצדיק שהוא בחינת משה יש בכוחו להעלות את האנשים שנפלו כבר בשמד רחמנא ליצלן, אל המדריגה הכי עליונה – לרצון, רעוא דרעוין, ולכן התקין מוהרנ"ת ז"ל שיהיה דלוק נר תמיד בקביעות אצל ציון רביז"ל [עיין ימי מוהרנ"ת סימן ע"ד ביום חמישי ח"י שבט (ארבעה חודשים אחר ההסתלקות של רביז"ל) היה התחלת היסוד של ההדלקה להדליק שמן זית על קברו נר תמיד לא יכבה, כאשר אנו נוהגים מאז ועד הנה, עיין שם].

והיה בזה סיפור שלם – שבא יהודי אל מוהרנ"ת ז"ל ובכה מאד לפניו היות שבתו המירה את דתה רחמנא ליצלן ונמצאת אצל הכומר ומר לו מאד, ואז אמר לו מוהרנ"ת ז"ל הרי רביז"ל אומר בזכות נר תמיד הדולקין בשמן זית ניצולין מגזירת שמד, ולכן תקבל על עצמך להביא שמן זית עבור נר תמיד לשנה שלימה, ותראה נפלאות. וכן עשה, ומאת השם היתה נפלאות שהבת התחרטה וברחה מהכומר, וחזרה אל אביה והתחרטה על מעשיה, וחזרה בתשובה שלימה.

 ומעת שכבר לא היו יכולים לנסוע אצל ציון רביז"ל היות והמלכות הרשעה סגרה את הגבולות, אזי התקינו אנשי שלומינו שבכל בית הכנסת הנקרא על שם רביז"ל שיהיה דולק שם נר תמיד של שמן זית, וכך נוהגים עד עכשיו בכל בית הכנסת הנקרא על שם רביז"ל שדולק שם נר תמיד של שמן זית לעילוי נשמת רביז"ל שהוא הצדיק שיש לו כח להפוך את האדם משמד לרצון, אפילו שנפל לעמקי עמקים לשאול תחתית ומתחתיו, והחליף את דתו עד שהשתמד רחמנא ליצלן, יש בכח של רביז"ל להפוך אותו חזרה אל המדריגה הכי עליונה רצון שברצונות רעוא דרעוין.

 אבל אין שום ענין להדליק בבית נר תמיד כי זה פשוט מסוכן שלא תהיה שריפה חס ושלום.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן