האם מותר להטמין את הקדירה בשבת בדבר שאינו מוסיף הבל?

שאלה:

השו"ע פסק שאדם שהטמין בערב שבת בדבר שאינו מוסיף הבל ובשבת רוצה להחליף את הכיסוי או להוסיף עליו מותר, מה הדין אם אדם הטמין בדבר שמוסיף הבל בערב שבת ונזכר בשבת שזה אסור, ובינתיים הקדירה לא נהייתה יותר חמה ולא הצטמקה ויפה לה מכח ההטמנה… שאז האוכל לא נאסר, האם מותר לו כעת להטמין את הקדירה בשבת בדבר שאינו מוסיף הבל? האם זה נחשב כמחליף את הכיסוי? או כיוון שההטמנה הראשונה הייתה בדבר שאסור להטמין, יהיה לו אסור להטמין עכשיו בשבת כי זה נחשב כמטמין לכתחילה. תודה רבה.

תשובה:

הנה נפסק להלכה שאם אדם הטמין ביום שישי בדבר המוסיף הבל, חייב להסיר את ההטמנה קודם שקיעת החמה כיון שעשה מעשה איסור, ואם לא הסיר ההטמנה קודם שקיעת החמה, חייב להסירה בליל שבת מיד כשנודע לו שעשה איסור במעשה ההטמנה (עיין בהלכה ברורה חלק י"ד סימן רנ"ז סעיף ה')

ולכן בנידון שאלתך נראה, כיון שעצם מעשה ההטמנה נעשה באיסור וצריך להורידו, אם כן אין כאן שום מעשה הטמנה ואין היתר להוסיף או להחליף את הכיסוי, ואדרבא צריך להוריד את הכיסוי שהונח באיסור.

אשריך ואשרי חלקך שאתה עוסק בלימוד ההלכה שרבנו ז"ל, הזהירנו על זה מאד, וכשלומדים בעיון מכלים את הקליפות, המשך בלימוד זה כל ימי חייך.

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

 

שלח שאלה »

חזרה לשאלות ותשובות בהלכה »

לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="4112" title=""]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

השחלת שרוכים בנעל בשבת?

שאלה: שרוך שנקרע או יצא מהנעל בשבת, האם מותר להחזיר אותו לנעל, או שהדבר אסור? תשובה:  שרוך שיצא מהנעל בשבת, מותר להחזירו לנעל. גם אם

דילוג לתוכן