האם מותר לבחור צעיר ללמוד בזוהר הקדוש?

שאלה:

מאת אברהם:
אני בחור ישיבה בן 17, ואני מאוד נמשך לזוהר הקדוש, יש לי חשק גדול ללמוד בזוהר, השתתפתי בכמה שיעורים ומאוד התחזקתי. מאז התחלתי ללמוד בזוהר מהתחלת פרשת בראשית, לא הכול אני מבין כמובן, אבל אני מרגיש שזה מקדש אותי. החברים שלי אומרים לי שמי שלומד בזוהר ואינו ראוי לכך יכול להשתגע, ואם הראש ישיבה שלי ידע שאני לומד בזוהר אז בודאי הוא יגער בי שאני אפסיק. האם זה נכון שמי שלא סיים את הש"ס אסור לו ללמוד בזוהר? האם זה מסוכן בשבילי?

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר יתרו ט"ז שבט ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אברהם נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת שלימוד זוהר ותיקונים הוא דבר גדול מאד, אשר אפילו האמירה בעלמא פועלת להנשמה וכו', מזככת אותה מאד, ומקשרת אותה אליו יתברך, וכבר אמר רביז"ל (שיחות הר"ן סימן ק"ח) לימוד הזוהר מסוגל מאד ועל ידי לימוד הזוהר נעשה חשק לכל הלימודים, והלשון של הזוהר מעורר לעבודת השם יתברך, ומושכת אותו להקדוש ברוך הוא, ואמר (שם סימן ק"ט) שרבי שמעון בן יוחאי קידש כל כך את לשון התרגום, עד שיש להם כח לעורר להשם יתברך.

ולכן זה דבר גדול מאד להיות רגיל לומר זוהר ותיקונים אפילו כשהוא בחור צעיר, והאריז"ל נתן תיקון לבעל תשובה לומר בכל יום חמש דפים זוהר וחמש דפים תיקונים, ואשרי מי שזוכה לקיים את זה.

אתה צריך לדעת מאמירת זוהר ותיקונים לא משתגעים וכו', משתגעים מחטאות נעורים מפגם הברית וכו', ולכן תמשיך לגרוס בכל יום כמה דפים זוהר וכמה דפים תיקונים, אם זה מעורר אותך כל כך להקדוש ברוך הוא, עם כל זאת מאחר שאתה מפחד שיהיה עליך התנגדות על זה וכו', אזי טוב מאד לגרוס בהצנע, כי (משלי כ"ה ב') "כבוד אלקים הסתר דבר", ואין לך יפה מן הצניעות, וכתב הרב הקדוש מקאמרנא זי"ע (נוצר חסד אבות פרק ד') לו עמי שומע לי, בדור הרע הזה שהמינות גובר היה למדים עם תינוק בן תשעה שנים ספר תיקוני זוהר להגות בה, והיה אז יראת חטאו קודמת לחכמתו וכו', עיין שם.

ולכן אין מה לפחד לבחור לגרוס בספר הזוהר והתיקונים, אדרבה זה יזכך את נשמתו ויצילו מכל מיני חטאים ועוונות.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן