העסק של בעלי התפרק ומאז אנחנו רבים. איך מתקנים את המצב?

שאלה:

מאת שוסטל:
לכבוד הצדיק מוהרא"ש נ"י שלום רב. לבעלי היה עסק עם שותף ונעשה ריב ביניהם והתפרקה השותפות. מאז בעלי נכנס ללחץ גדול, ורוצה לפתוח את העסק מחדש בתוך הבית שלנו. זה גורם לי להיות עצבנית ומפוחדת, ובגלל זה אני הרבה פעמים צועקת עליו. וגם הוא מוציא את העצבים שלו עלי ועל הילדים. בקיצור מצב ביש. מה אני יכולה לעשות כדי לצאת מהמצב הזה ולתקן אותו?

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר תצוה ג' אדר ה'תשע"ב

שלום רב אל שוסטל תחי'  

לנכון קבלתי את מכתבך.

את צריכה להבין שזה לא דרך להתנפל על הבעל, כי סוף כל סוף הוא עובר עכשיו טראומה גדול בחיים, כי היה לו שותף שהאמין בו וכו', ובטח בו וכו', והנה נתגלה שההוא היה רמאי וצבוע וכו', ואת גודל האכזבה שיש לבעלך זה אי אפשר לתאר ולשער כלל, ולכן במקום שאת תחזקי אותו, את שופכת שמן על המדורה, ומדליקה את אש הכעס והעצבים אצלו וכו', אז מה את רוצה? חבל מאד שאת תהרסי את השלום בית שלך וכו'.

ולכן לדעתי ראי לשנות כיון לגמרי, וכך אמרו חכמינו הקדושים (תנא דבי אליהו רבה פרק י' סימן ה') אין אשה כשרה אלא העושה רצון בעלה.

ולכן את מוכרחה לחזק ולעודד אותו שכן יפתח את העסק, וכן יצליח, כי אשה שהיא מחזקת את בעלה ומגביהה את רוחו, על ידי זה טוב גם לה, כי אם להבעל טוב, הרי גם להאשה ולהילדים טוב, אבל אם להבעל מר ומכל שכן כשהאשה יורדת עליו ומציקה לו, אז רע לשניהם, ולכן אני מאד מבקש אותך, תזכרי טוב מה שאמר החכם מכל אדם (קהלת ד') "טובים השנים מן האחד אשר יש להם שכר טוב בעמלם: כי אם יפלו האחד יקים את חברו ואילו האחד שיפול ואין שני להקימו" ודרשו חכמינו הקדושים (שמות רבה פרשה כ' א') את זה על שרה אמנו, כמו שכתוב (בראשית י"ב) "ולאברם הטיב בעבורה" ורביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ס"ט) שכל ההצלחה בפרנסה בא מהאשה.

ולכן את צריכה לחזק לעודד ולשמח את בעלך, ולא להציק לו שבסוף הבית יתפרק וכו', למה את צריכה להיות אשה קשה אשה רעה? הרי את רואה שבעלך נוטף לו דם בלב מרוב צער ועגמת נפש שהשותף הפיל אותו בפח וכו', ואיכזב אותו וכו', במקום לחזק אותו את עוד שוברת אותו, בוודאי הוא יתפרע ובצדק.

ולכן אני מאד מבקש אותך שתשני כיון לגמרי, מהרגע הזה תראי לחזק את בעלך, ולעודד ולשמח אותו ולבנות אותו, וחכמינו הקדושים אמרו (בבא בתרא קמה) כל ימי עני רעים, זה שיש לו אשה רעה, וטוב לב משתה תמיד, זה שיש לו אשה טובה, ומה את חושבת שזה נקרא אשה רעה, שתמיד רבה עם בעלה ועושה לו את המוות, ולהיפך מה זה אשה טובה, שתמיד מחזקת ומעודדת ומשמחת את בעלה.

אני מאד מקווה להקדוש ברוך הוא שתצייתי אותי ותראי שהבית יתהפך לגן עדן, ושיהיה לכם שלום בתוך הבית, ואז הברכה תהיה מצויה בתוך הבית.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"אִישׁ פֶּלֶא וּבַעַל מוֹפֵת גָּדוֹל" – הילולת הרה"ק ר' ישעיה מקרעסטיר זי"ע • שיחות מוהרא"ש

רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע אֶפְשָׁר לִלְמֹד הֲמוֹן הֲלִיכוֹת וְהַנְהָגוֹת מִדְּמוּתוֹ הַמֻּשְׁלֶמֶת מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל  רָגִיל לְסַפֵּר מִגֹּדֶל קְדֻשַּׁת הַצַּדִּיק הַקָּדוֹשׁ רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע וּמֵעֲבוֹדַת הַצְּדָקָה וְהַחֶסֶד

כָּל יוֹם כְּנֶגֶד חֹדֶשׁ: אל תפספסו את הימים • שיחות מוהרא"ש י"ב ימי ניסן הראשונים

כָּל יוֹם כְּנֶגֶד חֹדֶשׁ שָׁלֵם מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁבְּי"ב יָמִים רִאשׁוֹנִים שֶׁל חֹדֶשׁ נִיסָן, מְסֻגָּל לְבַקֵּשׁ וּלְהִתְפַּלֵּל עַל הַשְׁפָּעוֹת טוֹבוֹת לְכָל י"ב חָדְשֵׁי הַשָּׁנָה כֻּלָּהּ,

דילוג לתוכן