מה עדיף, להקפיד על תפילת הנץ או על טבילה במקווה?

שאלה:

מאת אביתר מרדכי:
אדם שמקפיד להתפלל בנץ בכל יום לאחר טבילה במקווה, וביום מסוים קם מעט מאוחר יותר, ואם יטבול במקווה יפסיד את התפילה בנץ, מה עדיף, לטבול קודם ולהתפלל במניין יותר מאוחר, או להתפלל כהרגלו בנץ ולטבול לאחר מכן?

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר חוקת ד' תמוז ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אביתר מרדכי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אין דבר יותר גדול מלהתפלל תפלת ותיקין, כמאמרם ז"ל (ברכות ט:) ותיקין היו גומרין אותה עם הנץ החמה כדי שיסמוך גאולה לתפלה נמצא מתפלל ביום, ופירש רש"י ותיקין – אנשים ענוים ומחבבין מצוה.

רואים מזה את מעלת תפלת הותיקין, וידוע שהבעל שם טוב הקדוש זי"ע הקפיד מאד מאד להתפלל תפלת ותיקין, ואמר שעדיף לו להתפלל בנץ החמה לפני שכל העולם כולו מתמלא עם אוירים של פטפוטי דברים בטלים של אומות העולם, וממלאים קליפות בעולם וכו', וכן רביז"ל הקפיד מאד מאד על תפלת ותיקין, וכך נוהגים חסידים ואנשי מעשה, ולכן אם אתה רגיל להתפלל יום יום ותיקין בימי חול, ולרבות בשבתות, אשריך ואשרי חלקך, ואם הגיע זמן שעדיין לא טבלת במקוה קודם התפלה, והיות שאתה רגיל להתפלל ותיקין, אזי עליך לדעת שהמקוה לא תברח לך, אבל זמן הותיקין כן יברח לך, ולכן עדיף קודם להתפלל וכו', וכמובן שזה רק מי שמקפיד להתפלל בכל יום לרבות שבתות בתפלה ותיקין, כי אם לא אז כדאי ללכת קודם להמקוה, שזה מטהר את הנפש מכל מיני חלודה וכו'.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן