איזה תיקון יש לאישה שפגמה ועשתה שטויות?

שאלה:

מאת שרה:
לכבוד הצדיק מוהרא"ש שליט"א. רציתי לשאול איזה תיקון יש לאישה שפגמה ועשתה שטויות? ראיתי שמוהרא"ש כותב לגברים שלימוד תורה זה אחד התיקונים ובפרט לימוד משניות מזכך את הנפש ומציל מהיצר הרע. ומה לגבי אישה? איך לזכך את הנפש ולהינצל מהיצר הרע? תודה רבה מעומק הלב ורפואה שלמה.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר חוקת ח' תמוז ה'תשע"ב

שלום רב אל שרה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

אשרי האשה שזוכה לומר בכל יום "יום תהלים" (היינו ספר תהלים נחלק לשבע חלקים כמנין ימי השבוע) ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ע"ג) אמירת תהלים מסוגל לתשובה, ומקשרת את האדם לשורשו, אל האות, והשער, ששיך לו, לכן מה טוב ומה נעים שאשה מרגילה את עצמה לומר בכל יום "יום תהלים".

וכן שתקפיד מאד על ברכת המזון, ועל קריאת שמע שעל המטה, ועל כולם שתרגיל את עצמה לדבר אל הקדוש ברוך הוא בשפת האם שלה שזה נקרא "התבודדות", שהזהירנו על זה רביז"ל מאד מאד, וזה עיקר התשובה להתוודות בפה מלא בכל יום אליו יתברך, כמו שכתב הרמב"ם (פרק א' מהלכות תשובה הלכה א') כל מצות שבתורה בין עשה בין לא תעשה אם עבר אדם על אחת מהן בין בזדון בין בשגגה כשיעשה תשובה וישוב מחטאו חייב להתוודות לפני האל ברוך הוא שנאמר (במדבר ה') "איש או אשה כי יעשו" וגו' "והתודו את חטאתם אשר עשו" זה וידוי דברים, וידוי זה מצות עשה, כיצד מתודין, אומר אנא השם חטאתי עויתי פשעתי לפניך ועשיתי כך וכך והרי נחמתי ובושתי במעשי ולעולם איני חוזר לדבר זה, וזהו עיקרו של וידוי וכל המרבה להתוודות ומאריך בענין זה הרי זה משובח.

ועל כולם ראוי לאשה לעשות הרבה חסד, שאין עוד תיקון לאשה כמו לעשות חסד, הן בדיבור והן במעשה.

ואשה שעשתה שטויות וכו', ראוי לה לנסוע אל ציון רביז"ל בעיר אומן, אשר רביז"ל הזהירנו שכל מי שיבוא אל ציונו הקדוש ויתן פרוטה לצדקה ויאמר את התיקון הכללי אפילו אם עצמו וגבהו עוונותיו עד מאד יוציאו מהשאול תחתית.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן