שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

מהי העצה כדי לצאת מהעניות?

שאלה:

מאת מאיה:
לכבוד הצדיק מיבנאל שלום רב. אני נשואה ויש לי שני ילדים, אני ובעלי מסתדרים די טוב ברוך השם, אך יש לנו בבית עניות גדולה. בבקשה תנו לי עצה מה לעשות כדי לצאת מהעניות?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר ואתחנן י"ג אב ה'תשע"ב

שלום רב אל מאיה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

את צריכה להתחזק בכל הכוחות להיות בשמחה עצומה. הקדוש ברוך הוא נתן לך בעל נפלא שאתם מסתדרים יחד, זה ישועה וחסד גדול. והעולה על הכל, קיבלת שתי מתנות נפלאות והם שני ילדים. תאמיני לי שאנשים אחרים היו משלמים על דבר זה כל הכסף שבעולם, כי יש בני אדם שאין להם שלום בית וכו' ויש בני אדם שאין להם ילדים וכו'. ותהלה לאל יש לך את זה, בזה את צריכה מאד להחיות עצמך, והשמחה הזו תרחיב את דעתך.

וסוף כל סוף יבוא גם פרנסה ואפילו עשירות, כי הכל תלוי כפי מידת השמחה שיש בבני אדם, וכך אמר רביז"ל (לקוטי מוהר"ן, חלק ב', סימן י') השמחה מרחבת את הדעת, ועל ידי שמחה יכולים להוליך את המחשבה לאיזה כיוון שרק רוצים. בשמחה אותיות מחשב"ה, והכל תלוי במחשבה, אם אדם תמיד חושב שטוב ויהיה יותר טוב, אזי באמת יהיה טוב וגם יותר טוב, אבל אם אדם חושב שרע לו, "ומה יהיה? אוי בוודאי יותר רע", אזי באמת יהיה רע ויותר רע.

ולכן אדם צריך תמיד להסתכל על חצי כוס המלאה. ואז יתמלא גם חצי הכוס הריקה.

הכלל העיקר חיי האושר תלוי באדם בעצמו, אם הוא תמיד שמח הוא מצליח, כמו שאמר רביז"ל (ספר המידות, אות שמחה, חלק ב', סימן א') מי שהוא תמיד שמח הוא מצליח. כי הצלחת האדם תלוי במידת השמחה, וצריכים לעשות כל מיני פעולות שבעולם רק להיות בשמחה.

הקדוש ברוך הוא עזר לך עם בעל נפלא שאתם מסתדרים יחד, את יודעת מה זה? זה האושר הכי גדול שרק יכול להיות בחיי נשואין. הרי על פי רוב יש ויכוחים בין בני הזוג ולא מסתדרים יחד, ויש מריבות ואי הבנות וכו', ומזה יוצא אחר כך כל מיני צרות ויסורים ועגמת נפש בבית. ואצלכם אין דבר כזה. עם זה את צריכה לרקוד ולשמוח כל היום שתהילה לאל אתם מסתדרים טוב מאד, וכן יש לכם שני חמודים שזו מתנה שלא כל אחד זוכה תיכף ומיד אחר החתונה. יש זוגות שמחכים על בן או על בת כמה שנים, והנה את קיבלת כבר שנה אחר החתונה שתי מתנות. ולכן עם כל זה את צריכה מאד לשמוח.

עכשיו בענין פרנסה, אם תהיו שניכם, את ובעלך בשמחה יותר ויותר, ותרגילו עצמכם לתת תודה להקדוש ברוך הוא על כל החסדים שעושה עמכם אז תראו שפתאום יתרחב לכם גם בפרנסה.

העיקר לחיות עם חשבון, לא להיות פזרנים, ומכל שכן לא לחיות עם חובות, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (שיחות הר"ן, סימן קכ"ב) שטוב להיות בעל חוב לעצמו, משיהיה בעל חוב לאחרים. היינו אם צריכים לקנות משהו דחוף כגון איזה בגד או רהיטים וכו', עדיף לחכות עד שיהיה לו כסף או יותר הרחבה וכו', ובין כך להיות בעל חוב לעצמו, מאשר לקפוץ בחובות ולקנות בלי חשבון, ולהיות בעל חוב לחנויות עד שלא יעזבו אותו וינדנדו לו בכל פעם "תשלם" וכו', וכן יוסיפו ריבית וריבית דריבית עד הוצאה לפועל וכו', עד שמעקלים דברים וכו', ומתחיל להיות מר בחיים, וחיים בצער גדול ובפחדים יתרים וכו', והחיים מתחילים להיות לחוצים וכו', והכל מפני שלא חיים בישוב הדעת ובחשבון צדק וכו'.

תמיד צריכים לחיות עם חשבון, הדבר ראשון צריכים לדאוג שיהיה שכר דירה על כל חודש אם גר בשכירות, ואם גר בבית שלו לדאוג לשלם את המשכנתא בזמן, ודבר זה בא קודם להכל, כי צריכים לדאוג שיהיה לו גג על ראשו, הדבר השני והעיקרי לדאוג שיהיה אוכל, וקונים כפי היכולת, לא סתם לקנות בלי חשבון ואחר כך זורקים את זה בזבל. הדבר השלישי, צריכים לדאוג על דברים העיקרים והחיונים שצריכים בבית כגון חשמל מים גז וכו'.

כל זה נקרא שחיים עם חשבון, וצריכים מאד לשמור לא להיכנס בלחץ, וכך לאט לאט מסתדרים, מוצאים עבודה, הן הבעל והן האשה, והקדוש ברוך הוא עוזר שגם חוסכים וכו'.

העיקר שבכל העיקרים לחיות בשלום עם ההורים, ולדור עמהם בשלום ולעשות להם הרבה נחת. כי להורים מגיע הרבה נחת, כי יגעו וטרחו עבור הילדים כל ימיהם וכו'. ועכשיו הם רוצים לקצור את הפירות. הבעל צריך לכבד את הורי אשתו שהם חמיו וחמותו, והאשה צריכה לכבד את הורי בעלה שהם חמיה וחמותה. וצריכים לדון לכף זכות את ההורים וכו', אפילו שעושים ביקורות וכו', צריכים לשתוק ולא לענות להם חס ושלום בחוצפה וכו', ואחר כך עושים מה שרוצים וכו', העיקר שיהיה שלום ואהבה והבנה הדדית בין הזוג.

לדעתי אם תכניסי את הדיבורים האלו בתוך ליבך ותתחילי להסתכל רק על חצי הכוס המלאה, אזי הכל יסתדר בסוף, ותחיו חיים מאושרים.

העיקר תקפידי שבעלך ילך לבית הכנסת להתפלל, שחרית מנחה ערבית, ובטוח שיניח תפילין בכל יום, וכן יקבע עיתים לתורה, אזי הבית שלכם יהיה גן עדן התחתון, והברכה תהיה מצויה בביתכם, ובכל אשר תפנו תצליחו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן