שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

רצוני לעבור לישיבה גבוהה, אך הורי רוצים שתהיה לי תעודת בגרות

שאלה:

מאת מאיר:
שלום לרב הצדיק מוהרא"ש שליט"א. רציתי לשאול את כבוד הרב: אני לומד בישיבה תיכונית ועושים שם מבחני בגרות, ואני נפשי חשקה בתורה ואני רוצה ללכת לישיבה גבוהה. אני בכיתה י"א וההורים שלי רוצים שאני אמשיך בלימודים כדי שאני אעשה בגרויות, הם רוצים שאני אעשה את מבחני הבגרות כי הם רוצים לקיים את מה שכתוב בהלכה "חייב כל אדם ללמד את בנו אומנות". אני רוצה ללכת לישיבה גבוהה כדי להיות יותר קרוב לה' יתברך ולצדיקים ואני קצת קשור לחסידי ברסלב ולרבינו נחל נובע מקור חכמה רבינו נחמן מברסלב. אני רוצה להתקרב יותר לה' ולצדיק. מה הרב מציע לי לעשות, האם צריך להקשיב בקול הורי ולהישאר בישיבה התיכונית או לעבור לישיבה גבוהה שאני יוכל להיות יותר קרוב לה' ולצדיקים?

תשובה:

בעזה"י יום ו' עש"ק לסדר ראה כ"ט אב ה'תשע"ב

שלום וברכה אל מאיר נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

תאמין לי אם יש לאדם חשק ללמוד תורה הקדושה, ונכנס בו תשוקה עצומה ללמוד, אזי תמיד ילמד, ולכן דבר זה אינו סותר כלל מה שההורים שלך מבקשים שתלמד גם אומנות, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (אבות פרק ב') יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ, שיגיעת שניהם משכחת עון. וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עון; ואמרו חכמינו הקדושים (ברכות סג.) לעולם ילמד אדם את בנו אומנות נקיה וקלה; (קידושין כט.) כל שאינו מלמד את בנו אומנות כאילו מלמדו ליסטות.

ולכן ההורים שלך צודקים, וגם אתה צודק, ולכן תמשיך ללמוד בתשוקה עצומה בכל יום מקרא, משנה, גמרא, הלכה וכו', ותמשיך ללמוד גם אומנות כרצון ההורים שלך, ותזכה לשתי עולמות.

הכלל הוא שהעיקר תלוי ברצון, אם אדם רוצה באמת להתקרב אל הקדוש ברוך הוא ומרבה בתפלה ותחנונים שיחה בינו לבין קונו, כמו שגילה לנו רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן כ"ה) ההתבודדות הוא מעלה עליונה וגדולה מן הכל. דהיינו לקבוע לו על כל פנים שעה או יותר להתבודד לבדו באיזה חדר או בשדה, ולפרש שיחתו בינו לבין קונו בטענות ואמתלאות בדברי חן ורצוי ופיוס, לבקש ולהתחנן מלפניו יתברך, שיקרבו אליו לעבודתו באמת. ותפלה ושיחה זו יהיה בלשון שמדברים בו וכו', והנהגה זו הוא גדולה במעלה מאד מאד, והוא דרך ועצה טובה מאד להתקרב אליו יתברך, כי זאת היא עצה כללית, שכולל הכל. כי על כל מה שיחסר לו בעבודת השם, או אם הוא רחוק לגמרי מכל וכל מעבודתו יתברך, על הכל יפרש שיחתו ויבקש מאתו יתברך.

ואפילו אם לפעמים נסתתמין דבריו, ואינו יכול לפתוח פיו לדבר לפניו יתברך כלל, אף על פי כן זה בעצמו טוב מאד. דהיינו ההכנה שהוא מוכן ועומד לפניו יתברך, וחפץ ומשתוקק לדבר, אך שאינו יכול, זה בעצמו גם כן טוב מאד, וגם יוכל לעשות לו שיחה ותפלה מזה בעצמו. ועל זה בעצמו יצעק ויתחנן לפניו יתברך, שנתרחק כל כך, עד שאינו יכול אפילו לדבר. ויבקש מאתו יתברך רחמים ותחנונים, שיחמול עליו ויפתח פיו, שיוכל לפרש שיחתו לפניו.

מי שרגיל בזה אזי תמיד ימצא לעצמו עצות איך להסתדר בחיים, ולא יעזוב את התורה הקדושה שהוא חיינו ואורך ימינו.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן