שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

האם אפשר לסמוך על הכתוב בספרים של תלמידיכם כגון 'שיחות מוהרא"ש' וכדומה?

שאלה:

מאת ערן:
שלום וברכה לכבוד מורנו הרב שליט"א רציתי בבקשה לשאול: ראיתי כבר כמה פעמים שהזהרתם לא לקבל כל שיחה שנאמרת בשמכם אלא לראות מה שכתוב בספרים שחיברתם. רציתי לשאול מה לגבי הספרים שיחות מוהרא"ש ודרשות מוהרא"ש ואמרי מוהרא"ש כי הבנתי שאת הספרים האלו כתבו התלמידים שלכם. האם אפשר לסמוך על הכתוב שם? לא ראיתי שם הסכמות שלכם. אני שואל את זה כי שמעתי מכמה תלמידים שלכם שאומרים ש"מוהרא"ש אמר ככה" זה אומר בכה וזה אומר בכה וזה מביא ראיה מספר שלכם כזה ואחר. אז רציתי לשאול, מה עושים כדי שלא נפול לטעויות וגם לא נטעה אחרים חס וחלילה. בתודה מראש ובברכה.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר כי תצא ח' אלול ה'תשע"ב

שלום וברכה אל ערן נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

צריכים מאד מאד לשמור מאלו שמדברים בשמי וכו' וכו', מה שיש לי להגיד כבר כתבתי וכו', ואני כותב בשאלות ותשובות "אשר בנחל" וכו', וכל התלמידים קולטים כל אחד כפי הבנתם וכו', ואני לא אחראי על זה.

העיקר שבכל העיקרים מה שיש לי לומר, וזה מה שאני אומר כבר למעלה מחמישים שנה, לציית את רביז"ל, ומה טוב ומה נעים להתמיד בשיחות הר"ן ובחיי מוהר"ן, שהם השיחות של רביז"ל, ולקיים את כל אשר נאמר שם בתמימות ובפשיטות גמור, אני לא מחדש שום דבר מה שלא מובא בספרי רביז"ל, רק מחזק ומעודד שיקיימו את כל שיחה ושיחה של רביז"ל בתמימות ובפשיטות גמור בלי שום חכמות והשכלות כלל, הן בהתבודדות בשיחה בינו לבין קונו, והן בסדר דרך הלימוד, והן בשמחה, והן בהפצת מעיינות החכמה חוצה, אזי כל מי שיאמר בשמי חיזוק על דברים האלו, יכולים לקבל וכו', אבל הנהגות חדשות שלא מובא בספרי רביז"ל, שאף אחד לא ידבר בשמי, כי הכל שקר, כי אני לא זז כי הוא זה מדברי רביז"ל, ואם תקבל את הכלל הזה, אז לעולם לא תכשל.

מה אומר לך צריכים להתמיד הרבה בשיחותיו הקדושים של רביז"ל, אשר בפירוש גילה לנו (חיי מוהר"ן סימן שנ"ח) שבכל שיחה ושיחה שהיה משיח ומדבר עמנו יכולים להיות על ידה איש כשר, ואפלו צדיק גמור כל ימי חייו כמו שאני רוצה (אזוי וויא איך מיין איין גוטער יהוד) אם ירצה לילך עמה לקיים כפי שיחתו הקדושה, [וגם אפילו עכשיו כשלומדין דבריו הקדושים יש להם גם כן כח גדול לעורר להשם יתברך לזכות לדרכי השם באמת, למי שישים לבו היטב לדבריו ולשיחותיו הקדושים הנאמרים בספריו הקדושים, כי כל שיחה שלו היא התעוררות נפלאה ונוראה מאד ודרך ישרה ונכונה מאד לעבודת השם יתברך לכל אחד לפי מדריגתו יהיה באיזה מדריגה שיהיה. אפילו מי שהוא במדריגה עליונה מאד יכול לקבל דרך ישרה ועצות נפלאות מכל שיחה ושיחה שלו.

וכן להיפך מי שהוא בתכלית מדריגה התחתונה חס ושלום באיזה מקום שרק לא יהיה, יכול לקבל דרך ישרה ועצות נכונות מכל שיחה ושיחה שלו למלט נפשו מני שחת, ולשוב אל השם יתברך באמת אם ישים לבו לדבריו היטב, ויקיים אותם באמת ובתמימות בלי שום חכמות, אשרי מי שיאחז בהם.].

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן