איך מצפים מאתנו הגברים לרצות להתחתן בזמן שנשים הן מלאות תסבוכות והפרעות נפשיות?

שאלה:

מאת שלום:
שלום לצדיק הדור מוהרא"ש. יצאתי כבר לכמה וכמה שידוכים ולצערי הרב אני מגיע למסקנה שהמצב בדור שלנו אצל הבחורות הוא איום ונורא, כלומר הם מבולבלות וסובלות מהפרעות נפשיות ומחלות נפש. למרות שאני דן את כולם לכף זכות, פשוט אין לי כבר כוחות לזה. ובכלל איך אפשר לחיות עם אישה שהיא בנויה מאין סוף תסבוכות, מחשבות, לחצים, כפיות טובה, אכזריות, תלונות, רדיפת כבוד, שתלטנות והרשימה ארוכה… אני כותב את כל זה לצערי הרב. שאלתי היא: איך מצפים מאתנו הגברים לרצות להתחתן ולהחזיק מעמד איתם?

תשובה:

בעזה"י יום ראשון ערב חג הסוכות ה'תשע"ג

שלום וברכה אל שלום נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

לדעתי אתה צריך לקחת תרופות להרגעה וכו', ולהבדק אצל רופא מומחה במחלת הנפש וכו', וידוע אשר צדיקים מפרשים את הפסוק (שמות ט"ו כ"ג) "ויבאו מרתה ולא יכלו לשתות מים ממרה כי מרים הם על כן קרא שמה מרה", אדם שהוא בעצמו ממורמר וכו', ומר לו, אזי מרגיש שכולם ממורמרים וכו', וכולם מרים וכו'.

רביז"ל הקפיד מאד מאד להתחתן מה שיותר מהר, ולא להיות בררן, שבדרך כלל בא מגיאות וישות וכו', שהוא מחזיק מעצמו יותר מדי, עד שרואה את כולם פחות ממנו וכו', ויש שמחזיקים את כולם למשוגעים וכו', ורק הוא הכי החכם בעולם וכו'.

ולכן זכור גם תזכור מה שאמר רביז"ל (שיחות הר"ן סימן ס"ז) מי שאינו שומע ומציית לדברי חכמים אמתיים הוא יכול להשתגע. כי עיקר שגעון של כל המשוגעים הוא רק מחמת שהוא אינו מציית ושומע לדברי הבעלי שכל. כי המשוגע אם היה שומע ומציית לדברי אחרים שהם הבעלי שכל בודאי לא היה משוגע כלל, כי אף על פי שלפי רוח שטות ושגעון שלו נדמה לו בבירור גמור שהוא צריך לילך קרוע ולהתגלגל באשפה וכיוצא בזה מדרכי השטות ושגעון, אף על פי כן מאחר שהגדול ממנו אומר לו שאינו צריך לעשות כן אם היה מבטל דעתו נגד דעת הגדול ממנו בחכמה בודאי היה מתבטל כל השגעון שלו. נמצא שעיקר השגעון הוא רק מחמת שהוא אינו רוצה לשמוע ולציית לדברי חכמים והבן הדבר היטב.

לדעתי אתה צריך להבדק מהפרעות נפשיות ומחלת הנפש וכו' וכו', ויעזור לך הקדוש ברוך הוא שתהיה לך רפואה שלימה, רפואת הנפש ורפואת הגוף גם יחד.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן