האם טוב לקרוא לילד בשם 'נחמן'? והאם משנה אם הוא אשכנזי או ספרדי?

שאלה:

מאת נועם:
לכבוד המוהרא"ש צדיק הדור והתלמיד המובחר של רבינו נחמן בדור הזה. אני משתדל תמיד להתפלל לרפואתך בשיעור תהילים של תינוקות של בית רבן שאני עושה בשבת בסייעתא דשמייא על פי דרכו של רבינו וכבוד הרב.
רציתי לשאול את כבוד הרב שאלה: ראיתי מספר מכתבים באתר והן שמעתי מחבר שכתוב ב'אשר בנחל' שלא טוב לתת את השם 'נחמן' לילד ספרדי כי רבינו נחמן אמר לא לשנות מהמנהג של כל אחד איפה שהוא גדל וחונך על פי התורה הקדושה ויאחז במנהגו ומכיוון שנחמן הוא לא שם ספרדי לכן לא לקרוא לילד כך אם אני ספרדי. בנוסף, שמעתי שהרב אמר שלא ראה מי שקוראים לו נחמן ויצא מוצלח, ואינני מבין, כי הרי היה את רבי נחמן מטשערין, רבי נחמן מטולטשין ,וכמדומני שבנו הרביעי של רבי נתן שמו היה נחמן. רציתי לדעת האם זה נכון? והאם כדאי לקרוא לבן שלי נחמן למרות שאני ספרדי? תודה, ויהי רצון שתזכה לחיים ארוכים ובריאות איתנה ולגילוי אלוקות אינסופי אמן.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר נח כ"ח תשרי ה'תשע"ג

שלום וברכה אל נועם נ"י 

לנכון קבלתי את מכתבך.

תשואת חן לך על תפלתך שאתה מתפלל עם תינוקות של בית רבן, ואומר איתם תהלים לרפואתי, אין לי מילים להודות לך, וכל המתפלל על חבירו והוא צריך לאותו דבר, הוא נענה תחילה.

השם "נחמן" זה השם של רביז"ל, שאמר (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ב') הצדיק הוא המנחם הכל, ומשמח הכל, ובשביל זה שמו הקדוש הוא "נחמן" בן "שמחה", ובוודאי זה מסוגל לתת את השם של רביז"ל לשם ילד, וזה לא שייך להפריד בין אם הוא אשכנזי או הוא ספרדי, השם הזה מאד מאד מסוגל לתת להילד.

ור' אברהם בן ר' נחמן ז"ל מצא כמה רמזים נפלאים בשם רביז"ל, (עיין בספר "כוכבי אור" חלק הנקרא חכמה ובינה) והוא מרומז בפסוק (בראשית ה' כ"ט) "זה ינ'ח'מ'נ'ו ממעשנו ומעצבון ידינו מן האדמה אשר אררה הוי"ה", כי הוא הצדיק שנשלח לדורות אלו לנחם את הכל ולשמח את הכל.

הרב החסיד ר' לוי יצחק בנדר ז"ל אמר לי כמה פעמים, כי לתת את השם נחמן בעצמו לא תמיד זה מסוגל, כי הוא ראה הרבה ילדים שנקראו רק נחמן ולא הצליחו, ולכן היו נוהגים אנשי שלומינו להוסיף עוד שם, כמו נחמן נתן וכו' וכו', או שם אבא או סבא וכו'. ומה שאתה שואל הרי היו כמה צדיקים מאנשי שלומינו שכן נקראו רק השם נחמן? לא תמיד מצליחים.

עם כל זאת יעשה כל אחד כפי שמאיר לו, ולא כדאי להתבלבל, רק להתפלל יום יום שנצליח עם הילדים, כי כדי לזכות לילדים טובים, צריכים לשפוך דמעות כמים, וכעין שאמרו חכמינו הקדושים (תנא דבי אליהו רבה פרק י"ח) מעשה בכהן אחד שהיה ירא שמים בסתר, והיו לו עשרה בנים מאשה אחת, ששה זכרים וארבע נקיבות, ובכל יום ויום היה מתפלל ומשתטח ומתחנן ומבקש רחמים ומלחך בלשונו עפר, כדי שלא יצא אחד מהן לידי עבירה ולידי דבר מכוער, מה היה עושה, בכל יום ויום היה מכניסן לבית פנימי, וישב ומשמרן בבית החיצון, ומתפלל ומשתטח ומבקש רחמים ומלחך בלשונו עפר כדי שלא יהא אחד מהן בא לידי עבירה ולידי דבר מכוער, אמרו, לא יצאת אותה שנה ולא שינתה ולא שילשה, עד שבא עזרא והעלה את ישראל מבבל, והעלה אתו כהן עמהם, לא נכנס אתו כהן לבית עולמו, עד שראה כהנים גדולים ופירחי כהונה מבניו ומבני בניו עד חמשים שנה, ואחר כך נכנס אותו כהן לבית עולמו, ועליו הכתוב אומר (תהלים ל"ז ג') "בטח בהוי"ה ועשה טוב" וגו'.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן