אני חושב לעזוב את הכולל שאני לומד בו מפני שהמלגה לא מספיקה לי

שאלה:

מאת אליעזר:
לכבוד האדמו"ר מוהרא"ש שליט"א. אני אברך עם שלושה ילדים וברוך ה' אני לומד בכולל, אבל עכשיו כנראה שאין ברירה אלא לעזוב את הכולל, כי אני לא יכול לחיות עם המלגה שאני מקבל ואין הקומץ משביע את הארי. מה דעתו של האדמו"ר בנושא? מה עלי לעשות?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר וארא כ"ז טבת התשע"ג

שלום וברכה אל אליעזר נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

חכמינו הקדושים אמרו (אבות פרק ב') יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ שיגיעת שניהם משכחת עוון, היינו שצריכים את שניהם, למצוא לעצמו איזה עבודה לעבוד, וכן לקבוע עיתים לתורה, והם לא סותרים אחד את השני, אדרבה רביז"ל אמר (חיי מוהר"ן סימן תק"א) שחפץ מאד שיהיה לנו פרנסה, אף על פי שבטחון גם כן טוב מאד, אף על פי כן טוב מאד כשזוכין שיש לו מעמד פרנסה, כי במקום עבודת הבטחון במקום זה יעשה עבודה אחרת, כלומר כי אם לא יהיה לו מעמד פרנסה ויהיה לו בלבול הדעת מהפרנסה, ויצטרך בכל פעם לחזק עצמו במדת הבטחון, במקום זה יעסוק בעבודה אחרת והתחזקות אחרת בשאר עניני עבודת השם.

ולכן הייתי מייעץ לך על פי דעת רביז"ל שתמצא לעצמך איזו פרנסה קבועה, אם תוכל להיות עצמאי אין למעלה מזה, ואם לא, אזי תיקח איזו עבודה שרק תבוא תחת ידיך, לא להתבייש משום דבר, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (פסחים קי"ג.) פשוט נבילתא בשוקא, ושקיל אגרא, ולא תימא כהנא אנא, וגברא רבא אנא, וסניא בי מלתא; תוריד את העור של הנבלה בתוך השוק, ותקבל על זה שכרך ואל תאמר אני כהן, או אני אדם גדול, וזה לא מתאים לי, היינו אדם צריך לקחת כל מה שרק מציעים לו עבור פרנסה, וכמו שסיפר לנו רביז"ל בהסיפור של הבעל ביטחון שבכל יום יצא על הרחוב ומצא לעצמו עבודה חדשה, פעם ניקה רפת וכו', פעם תיקן דברים וכו', כל יום היתה לו עבודה אחרת ולא היה מסתכל אפילו שהיא בזויה וכו', היה תמיד שמח ולקח כל עבודה שרק הציעו לו, והתפרנס בכבוד.

ולכן אתה תעשה אותו דבר, תחפש לעצמך איזו עבודה שרק יציעו לך, ותיקח את זה ואל תגיד שזה לא מתאים לך, אין דבר כזה, צריכים לפרנס את האישה והילדים בכבוד, וחכמינו הקדושים אמרו (כתובות נ'.) על הפסוק (תהלים ק"ו ג') "אשרי שומרי משפט עושה צדקה בכל עת", וכי אפשר לעשות צדקה בכל עת? דרשו רבותינו שביבנה ואמרי לה רבי אליעזר זה הזן בניו ובנותיו כשהן קטנים; הרי שלך לפניך שהצדקה הראשונה צריכים לתת להאשה ולהילדים.

ולכן תמצא לך עבודה קבועה, וכן תקבע עיתים לתורה ללמוד בכל יום מקרא משנה גמרא מדרש, מכל לימוד שיעור אחד, ועל כולם לימוד שולחן ערוך שמאד מאד הזהירנו רביז"ל על זה, ואמר (שיחות הר"ן סימן כ"ט) שכל בר ישראל מחוייב ללמוד בכל יום הלכה בשולחן ערוך, אם תתנהג ככה אזי טוב לך בעולם הזה ומכל שכן בעולם הבא.

חכמינו הקדושים אמרו (נדה ע:) מה יעשה אדם ויתעשר? אמר להן ירבה בסחורה וישא ויתן באמונה, אמרו לו הרבה עשו כן ולא הועילו, אלא יבקש רחמים ממי שהעושר שלו, שנאמר (חגי ב' ח') "לי הכסף ולי הזהב", מאי קא משמע לן דהא בלא הא לא סגי; היינו שצריכים שניהם, הן פרנסה והן תפלה לבקש ממי שהכסף אצלו, היינו לבקש ממנו יתברך, כי בלי תפלה זה לא ילך.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן