שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

ההורים שלי התגרשו, וכל הזמן אני שקוע במחשבות על העבר ועל הגירושין שלהם

שאלה:

מאת חיים:
אני בחור צעיר ויש לי בעיה רצינית: אבא ואמא שלי התגרשו, ואני שקוע במחשבות מהעבר וזה מציק לי מאוד. מה עלי לעשות כדי להקל מעלי את המצוקה?

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר תצוה ח' אדר התשע"ג

שלום וברכה אל חיים נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת שכל בן או בת כשההורים התגרשו, זה מניח אצלם צלקת מאד עמוקה, ולכן לא בחינם שאמרו חכמינו הקדושים (גיטין צ:) כל המגרש אשתו ראשונה אפילו מזבח מוריד עליו דמעות, נשאלה השאלה למה דווקא המזבח מוריד דמעות, למה לא שאר כלי המקדש, כגון הכיור, השולחן, המנורה, או הארון וכו'? אלא המזבח מוריד דמעות – מספיק קרבנות הביאו עלי, ולכן אני לא צריך יותר קרבנות, כי בגירושין מי הקרבנות? הילדים, ולכן המזבח דייקא מוריד דמעות, כי יש  עלי מספיק קרבנות, אני לא צריך שיביאו עלי עוד קרבנות.

ולכן אני מאד מבין את הכאב שלך וכו', עם כל זאת עליך לדעת כי לילדים אסור וכן אי אפשר להתערב במעשה ההורים, אלא לקבל את הכל באהבה, ואף שזה מאד מאד כואב, עם כל זאת לא יכולים להשאר תמיד עם הכאב הזה וכו', אדרבה צריכים לקבל על עצמו, אני יהיה בדיוק להיפך מהם, אצלי זה אף פעם לא יקרה, אדרבה אני יעשה כל מה שביכולתי להיות בשלום ובאהבה ובהבנה הדדית עם אשתי, ואני יבנה בית בריא שאף פעם לא נצטרך לריב, ויהיו לנו ילדים חזקים מאד מאד, ועל כן אתה צריך להתחיל לעבוד על נקודה זו איך לבנות לעצמך את הבטחון העצמי וכו', ומהכשלון שראית וחשת על בשרך וכו' וכו', תלמד איך יכולים להבנות מחדש, ולא להשבר משום דבר, ועל זה צריכים הרבה יגיעה וטרחה גדולה, אבל זה משתלם שתבנה לעצמך את הבטחון העצמי, ולא להתבלבל ממה שקרה עם ההורים, ואז תגדל בעזרתו יתברך שמו בחור עם אופי חזק, ועם בטחון עצמי, אבל אני מוכרח להגיד לך שצריכים לעבוד על עצמו הרבה מאד על זה, ותראה שסוף כל סוף אחר הרע יבוא הטוב.

רביז"ל לימד אותנו לימוד עמוק מאד מאד, ואמר (שיחות הר"ן סימן כ"ו) אצל העולם השכחה היא חסרון גדול בעיניהם. אבל בעיני יש בהשכחה מעלה גדולה. כי אם לא היתה שכחה, לא היה אפשר לעשות שום דבר בעבודת השם יתברך, אם היה זוכר כל מה שעבר לא היה אפשר לו להרים את עצמו לעבודתו יתברך בשום אופן, גם היו מבלבלים את האדם מאד כל הדברים שעוברים עליו. אבל עכשיו על ידי השכחה נשכח מה שעבר. ואצלו אמר רביז"ל הוא הדרך שכל מה שעבר והלך, נפסק והולך לחלוטין ואינו חוזר בדעתו עוד כלל. ואינו מבלבל כלל עצמו עוד במה שכבר עבר והלך וכו'.

ולכן תרגיל את עצמך להעביר מדעתך מה שקרה עם ההורים וכו' וכו', ואף שזה לא קל, עם כל זאת אם אתה רוצה להתקדם קדימה בחייך וכו', תשכח מהעבר ותראה שתצליח בדרכך.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן