שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

בננו סטה מדרך התורה והתרחק מהיהדות. איך אפשר להחזיר אותו לדרך הישרה?

שאלה:

מאת מרדכי:
לכבוד הרב הצדיק, שלום. יש לנו בן שסטה מדרך התורה והתרחק מהיהדות, וזה כואב לנו מאוד וגורם לנו צער שאי אפשר להסביר. איך אנחנו צריכים להתנהג איתו? מה אנחנו יכולים לעשות כדי להחזיר אותו לדרך הישרה?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר צו ט' ניסן התשע"ג

שלום וברכה אל מרדכי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

מה אומר לך כשעובר על האדם איזה משבר בבית, הן מעצמו, הן מאשתו, הן מילדיו, והן מאנשים, עליו לפשפש במעשיו, כי כך אמר הבעל שם טוב הקדוש זי"ע כשאדם פוגם במחשבה הוא סובל מהילדים שלו, וכשאדם פוגם בדיבור, הוא סובל מאשתו וכשאדם פוגם במעשיו הוא סובל מבני אדם, ולכן ראוי לחזור בתשובה שלימה במחשבה דיבור ומעשה שלו, ועל ידי זה יתפרדו כל פועלי אוון, ויתבטל כל הסבל שהוא סובל מהם.

לדעתי אסור לרחק אותו בשום פנים ואופן, אלא להמשיך לקרב אותו בכל מיני התקרבות, ורק להתפלל עליו יומם ולילה, כי התפלה של אבות על בנים, מועילה מאד מאד, מלבד שלא יתייאש מבנו בשום פנים ואופן, ואף שבין כך כואב לך מאד מאד, צריכים להמשיך ולהתפלל עליו שיחזור למוטב, ובכל פעם כשבא צריכים לקרבו בהתקרבות גדולה מאד, כי על ידי תוקף האהבה שתראה לו, ואת החום שתיתן לו, לבסוף יתבטל הרע אצלו, ויחזור אל שורשו, וזה בדוק ומנוסה. מה שאין כן מי שמרחק את בנו שסטה מדרך התורה וכו', לבסוף הוא סובל מהבן הזה ביזי בזיונות, והרבה פעמים הוא יכול לאבד את הבן שלו לגמרי על ידי שיתאבד וכו' וכו'.

מסופר כי רבי נפתלי מנעמרוב זי"ע תלמידו של רביז"ל היה לו בן שפרק עול לגמרי, ועזב את דרך התורה והיהדות וכו', ויען שרבי נפתלי ז"ל היה קפדן גדול מאד, התפלל עליו שימות, ומת, וכשסיפרו את זה למוהרנ"ת ז"ל הקפיד על זה מאד ואמר, אם יש לו כח התפלה גדול כל כך, היה צריך לבקש שבנו יחזור בתשובה ולא שימות וכו', הרי לפניך מה זה תפלת אב על בנו.

וכן מספרים שבעת גזירת חטיפת הילדים על ידי הצאר ימח שמו שהיה נקרא גזירת הקנטוניסטים שגזרו לקחת את ילדי ישראל הרכים לשרת בצבא הרוסי, וחטפו את הילדים מגיל קטנות באכזריות נוראה מחיק הוריהם, והנה באחד הכפרים חטפו מאשה אחת את בנה מידיה, והיא רצה לבית הכנסת ופתחה את ארון הקודש ושאגה בקולי קולות בבכיות נוראות לפני הספר תורה, ומרוב צערה ושאגתה נפלה ומתה שם, וכשסיפרו את הסיפור למוהרנ"ת ז"ל, ענה ואמר אילו הייתה האשה פונה אלי, הייתי מייעץ לה שתתחזק ותרבה בתפלות מעומק הלב בכל יום לפניו יתברך, שתצליח ותוכל להחזיר את בנה, הייתה מועילה בתפלתה לא רק להחזיר את בנה, אלא היו חוזרים עוד כמה ילדים בזכות תפלתה הזכה שאמרה בלב אמת ובלב נכון, הרי שלך לפניך איך תפלת אבות על בנים עושה רושם גדול בשמים.

ולכן תמשיך להתפלל עדי עד שתזכה לפעול בתפלתך, כי תפלה מאד מאד חשובה בשמים.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן