auschwitz-982500_960_720

האם היה חטא מסוים שבגללו נגזרה השואה על יהודי אירופה?

שאלה:

מאת שוש:
שלום וברכה לרב שליט"א. השם ישמור אתכם מכל רע ושתהיה לכם רפואה שלמה מן השמיים. כמעט לא עובר יום מבלי שאני מתפללת עליכם, וגם בבוקר משתדלת לשים צדקה לרפואתכם, הלוואי שהשם ישמע בתפילתנו ותהיו בריאים ותמשיכו לחזק ולעודד אותנו תמיד!
לאחרונה אני קוראת הרבה על השואה ומתעניינת מאוד במה שקרה אז לבני עמנו, ואני מזדעזעת מאוד מהרשעות הנוראה והאיומה שעשו לבני ובנות ישראל השם יקום דמם.
ידוע שחלק גדול מאלו שנספו בשואה היו רבנים ואדמורי"ם, חסידים, ונשים צדקניות בעלי חסד וצדקה, ורבים מהם שמרו על היהדות במסירות נפש שאין כמותה גם בימי הזעם, וחיזקו אחד את השני באמונה וביטחון בהשם יתברך, ולכן התעוררה בי השאלה: האם היה איזה חטא מסוים לכל יהודי אירופה שבגללו נגזר עליהם העונש הזה, כמו שבדור המבול קיבלו עונש, כי עשו הרבה מעשים רעים?
אני יודעת שאסור לשאול שאלות על השם, ו"צדיק השם בכל דרכיו", אך בכל זאת השאלה הזאת מעניינת אותי מאוד. אשמח לתשובה, תודה.

 

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר שלח כ' סיון התשע"ג

שלום רב אל שוש תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

תשואת חן לך על התפלות שאת מתפללת על רפואתי ובריאותי, יעזור הקדוש ברוך הוא שיתקבלו תפלותיך לרחמים ולרצון לפני אדון כל.

בענין מה שקרה בשואה האיומה, שמאז שברא הקדוש ברוך הוא את הבריאה לא היתה רציחה המונית כמו שהיתה בהשואה, אף שעם ישראל סובלים כבר אלפיים שנה בגלות הן מבני עשיו הנוצרים, שהרגו ושחטו ושרפו על לא דבר נשמות טהורות אנשים, נשים וטף חפים מפשע על לא דבר, רק משום שלא רצו לקבל את אמונתם הטפילה וכו', והן מבני ישמעאל למיניהם שהרגו וטבחו את נשמות ישראל במיתות משונות מיתות אכזריות מפני שנאה עמוקה וכו' וכו', עם כל זאת עם שצריך להיות הסמל של הנאורות בעולם, שיקחו מיליונים אנשים, נשים וטף וירצחו אותם בכל מיני רציחות ומיתות משונות, שאפילו אם עושים את זה על חיות הוא נקרא רוצח אכזרי ומתועב וכו', ומכל שכן שעשו את זה על אנשים חפים מפשע שלא עשו רע אפילו לזבוב, אין על זה שום מחילה ושום הסבר בשכל אנושי, והיום כבר מתגלה שהיוה הרבה יותר מששה מיליון יהודים, וכבר לא מדברים מה שסבלו תחת הרודן סטאלין ימח שמו וכו'.

אני מוכרח להגיד לך שאין על זה שום הסבר, ושום נחמה שיכולה לנחם על זה ולהסביר את זה בשום פנים ואופן, וזה לא יפה ולא הוגן לחטט אחר עוונות וכו', וידוע מה שאמרו חכמינו הקדושים (מגילה כ"ה:) מעשה באדם אחד שהיה קורא למעלה מרבי אליעזר (יחזקאל ט"ז ב') "הודע את ירושלם את תועבותיה", אמר לו עד שאתה בודק בתועבות ירושלים צא ובדוק בתועבות אמך, בדקו אחריו ומצאו בו שמץ פסול; ואם רבי אליעזר אמר את זה על אחד שחיטט על תועבות ירושלים וכו', על אחת כמה וכמה שיכולים להגיד את זה על מי שמחטט אחר עוונות של נשמות ישראל, שנאספו במיתות משונות מיתות אכזריות שאי אפשר לקלוט בשכל אנושי וכו'. אנחנו צריכים לדעת שאנחנו לא יודעים כלום, ולא מבינים כלום, כי לעם ישראל לא הגיע מיתות משונות ואכזריות כאלו, והכל נשאר תעלומה וכו', ולדעת שאין יודעים כלל וכו'.

עם כל זאת כדאי ללמוד לקח מכל זה, מי הם בני עשיו ובני ישמעאל, ואל מה הם מסוגלים וכו', שהיום הם באים להטיף לנו מוסר וכו', ורוצים להדריך אותנו איך לחיות ולהתנהג וכו', ורוצים שאנחנו נתבולל ביניהם וכו', הם אותו רוצחים אבל בלבוש אחר, ולכן הגיע הזמן שעם ישראל יתאחדו יחד יותר ויותר ויפסיקו עם המריבות והמחלוקות והויכוחים וכו' וכו', כי עדיין בני עשיו ובני ישמעאל חורקים שיניהם על עם ישראל, לא תקום צרה פעמיים.

אני תמיד מעורר שכדאי וכדאי על כל פנים פעם אחת בשנה לקחת את הילדים אל מוזיאון "יד ושם", כדי שיראו ילדינו אל מה אומות העולם הרוצחים מסוגלים לעשות וכו', וכדאי וכדאי שעם ישראל יתאחדו יחד, ויפסיקו את המחלוקות והמריבות והויכוחים ביניהם וכו', כי בעון שנאת חינם מיתות משונות באות וכו' וכו'.

יעזור הקדוש ברוך הוא שיהיה כבר שלום ואהבה בין נשמות ישראל, ויתיישבו בדעתם את האמת, אשר אף אחד לא בטוח בעצמו שזה לא יכול להשנות על עצמו עוד פעם וכו', (היה לא תהיה), כי גם לפני מלחמת העולם הראשונה לא האמינו שיכולות לקרות רציחות כאלו, ומכל שכן לפני מלחמת העולם השניה אף אחד לא דימיין בדעתו מה שהעמלקים הרוצחים האכזרים השפלים מסוגלים לעשות וכו', ואפילו כששמעו כבר בהונגריה או בשאר המדינות מה שקורה בפולניה, עדיין לא האמינו שהעמלקים הרוצחים השפלים יגיעו גם אליהם וכו', וכולם היו עסוקים עם הקטנוניות המחלוקות והמריבות והויכוחים והשנאת חינם וכו' וכו', עד שבא מה שבא וכו' וכו'.

ולכן הגיע הזמן שעם ישראל ישלימו ביניהם, ויחקקו בדעתם מה שאמר רבי סעדיה גאון "אין אומתנו אומה אלא בתורותיה", ואנחנו רואים שעם ישראל עברו את האלפיים שנה של הגלות הארוכה רק בזכות התורה, כי התורה היא נצחית ועם ישראל הם נצחיים, עם ישראל והתורה הם אחד, ולא יכולים להפריד ביניהם כלל, ואף אחד לא יצליח להפריד ביניהם.

יעזור הקדוש ברוך הוא שנגאל גאולת עולם בבניין בית המקדש.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן