scream-307414_960_720.png

למרות שהבטחתי לעצמי שהבית שלי יהיה בית רגוע, אני מוצאת את עצמי צועקת ומכה את הילדים

שאלה:

מאת רונית:
שלום לצדיק. אני בת שלושים ושתיים, נשואה, ויש לי ארבעה ילדים. אני מקורבת לחסידות ברסלב, ואני ובעלי בקשר הדוק מאוד עם הקהילה ביבנאל.
בילדותי גדלתי בבית מאוד אלים, מילולית ופיזית. חזרנו בתשובה כשהייתי בת שתים-עשרה, ותמיד הבטחתי לעצמי שההתנהגות של ההורים שלי לא תחזור אצלי בבית, ושבשום פנים ואופן לא אתנהג ככה לילדים שלי.
הבעיה היא שאני מוצאת את עצמי יום אחר יום מתנהגת כמו אבא שלי, מרימה ידיים וצורחת, ולפעמים אני מרגישה שאני מרביצה כדי "לנקום" על הילדות שלי. אני מאוד מיואשת מזה, ומרגישה שאני מחריבה את הבית. אני שומעת שיעורים וקוראת הרבה בנושא חינוך הילדים, ומצליחה בכל מה שקשור לחינוך, חוץ מהאלימות.
כתוצאה מזה, הילד הגדול בן התשע אינו רגוע, וכל הזמן מרביץ בתלמוד-תורה. גם הבן השני והבת בת הארבע לא רגועים. הבן הרביעי הוא תינוק, ואני מאוד רוצה שהוא יגדל לבית יותר רגוע.
מה אני צריכה לעשות כדי לשלוט על הפה והידיים? אין לי מושג, כי לא למדתי בתור ילדה ובתור בוגרת איך ההורים צריכים לשלוט על העצבים. בבקשה הרב, תן לי עצה ומוסר כי אני מרגישה שהבית זועק הצילו!

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר פנחס י"ח תמוז התשע"ג

שלום רב אל רונית תחי' 

לנכון קבלתי את מכתבך.

את צריכה לעבוד הרבה לעקור ממך את מדת הכעס והרציחה והעצבים וכו' וכו', וזו לא עבודה קלה, ובפרט מי שהרגיל את עצמו עוד מקטנות להיות בכעס ורציחה, ונכנס בעצבים, זה מאד מאד קשה לצאת מזה, מכל שכן וכל שכן מי שספג מכות מילדותו, וראה רק אלימות בבית וכו', הוא מוכרח להמשיך להתפרא על ילדיו וכו'.

ולכן את צריכה לעבוד הרבה על עצמך, והעיקר לבקש את הקדוש ברוך הוא יום יום:

יהי רצון מלפניך הוי"ה אלהינו ואלהי אבותינו, מלא טוב, מלא רחמים, מלא רצון, שתהיה בעזרי, ותשמרני ותצילני מן הכעס ומן הרוגז ומכל מיני קפידות. ותגן עלי ברחמיך ותשמרני תמיד. ואפילו בשעה שאבוא חס ושלום, לידי איזה כעס, תחמול עלי ברחמיך ותשמרני ותצילני שלא אפעל בכעסי שום אכזריות כלל, רק אזכה לשבר ולהפר הכעס ברחמנות, ואזכה להתגבר על יצרי לשבר הכעס ולהפוך הכעס לרחמנות, לרחם דייקא ברחמנות גדולה במקום שהייתי רוצה לכעוס חס ושלום. ולא יהיה בי אל זר ולא אשתחוה לאל נכר, שזה נאמר על הכועס, שנחשב כאילו עובד עבודה זרה: רבונו של עולם! אתה ידעת כמה קשה לנו לשבר ולבטל מדה רעה זו של כעס וקפידות, כי כשמתחיל הכעס לבעור בנו חס ושלום, כמעט אין אנו בדעתינו, וקשה עלינו לכבות אש הכעס ולכובשו. על כן רחם עלינו למען שמך, והיה בעזרנו ושמרנו והצילנו תמיד ברחמיך וחסדיך הגדולים, ועזרנו לשבר ולבטל מדת הכעס וקפידות מעלינו ומעל גבולנו, ולא נכעס לעולם, ולא אהיה שום קפדן כלל, רק אזכה להיות טוב לכל תמיד, מעתה ועד עולם, אמן סלה.

את צריכה לדעת שכעס בא לאדם רק מחמת עצבים, ומכל שכן להרביץ לילדים ולצעוק ולצרוח עליהם, זה לא בא מחינוך וכו' אלא מעצבים, ולכן את צריכה לזכור טוב טוב מה שאמרו חכמינו הקדושים (שבת ק"ה:) המקרע בגדיו בחמתו והמשבר כליו בחמתו והמפזר מעותיו בחמתו, יהא בעיניך כעובד עבודה זרה, שכך אומנתו של יצר הרע – היום אומר לו עשה כך, ולמחר אומר לו עשה כך, עד שאומר לו עבוד עבודה זרה והולך ועובד; כי המאמין האמיתי שמאמין שדבר גדול ודבר קטן לא נעשה מעצמו אלא בהשגחת המאציל העליון, הוא אף פעם לא יהיה בכעס, ואם הוא בכעס, סימן שהוא לא מאמין בו יתברך שהוא נמצא ואין בלעדו נמצא, והכל ממנו יתברך.

ולכן כפי הכעס, כן דוחה את השכינה ממנו, ואמרו חכמינו הקדושים (פסחים ס"ו:) כל אדם שכועס, אם חכם הוא חכמתו מסתלקת ממנו; ואמרו (נדרים כ"ב.) כל הכועס אפילו שכינה אינה חשובה כנגדו, ומוסיף טפשות על טפשותו; וזה טירוף הדעת פשוטו כמשמעו, כי הכעסן מאבד את הדעת והשכל שלו לגמרי, עד שלא מסוגל לחשוב ישר, ואמרו חכמינו הקדושים (זוהר חדש נח) לא יהיה בך אל זר – שלא תהיה נח לכעוס, כי זו עבודה זרה ממש, כי הוא דוחה את  הקדוש ברוך הוא ממנו.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן