אשתי עדיין מדברת עם הגרוש שלה, ואומרת שהיא לא יכולה להפסיק לחשוב עליו

שאלה:

מאת איתן:
לכבוד הרב שלום רב. אין לנו שלום-בית, וכרגע אני מורחק מהבית בהוראת המשטרה עקב ריב שהיה לי ולאשתי. אני אוהב את אשתי, ורוצה שלום בית, אך הבעיה היא שאשתי עדיין מדברת עם הגרוש שלה, ואומרת שהוא לא יוצא לה מהראש. מה אני אמור לעשות כדי שהעניינים יסתדרו?
אשמח אם הרב יתפלל עבורי שהיא תשכח לגמרי את הגרוש שלה ויהיו לנו חיים טובים ביחד.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר פנחס י"ט תמוז התשע"ג

שלום וברכה אל איתן נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

קודם שהתחתנת היית צריך לדעת למה אתה נכנס וכו', ולכן אין לך על מה להתלונן ולהוציא את הכעס שלך וכו', כי כל אחד שלוקח אשה גרושה צריך להיות מוכן לבעיה הזאת וכו', ואין מה לעשות רק להוציא את הקנאה מהראש וכו'. הן אמת אני יודע שזה כואב מאד, אבל לפני שהולכים להתחתן עם גרושה צריכים תמיד לקחת בחשבון שדברים כאלו יכולים לקרות – שהיא לא תשכח את הגרוש שלה וכו'.

יש כלל גדול בשלום בית כדי שלא יצטרכו אף פעם להתגרש שכל בני זוג שהולכים להתחתן צריכים לזכור טוב טוב: אם הם רוצים לבנות בית נאמן בישראל, עליהם לכתחילה להיות וותרנים, ולוותר אחד להשני, ואז אף פעם לא יצטרכו ללכת אל שום בן אדם שעוסק בשלום בית וכו', או אל יועץ נישואין וכו', וכדי שהשלום ישרה בתוך ביתם, צריכים רק שכל ודעת איך להתנהג הבעל עם האשה, והאשה עם הבעל, וצריכים להיות חכמים גדולים מאד, כי להנהיג בית בשלווה זה לא פשוט, ואמר מוהרנ"ת ז"ל שהיה צריך לחבר רק בשביל דברים שבינו לבינה כל כך הרבה חיבורים כמו הלקוטי הלכות שלו, כי צריכים דעת ושכל איך להנהיג בית, ואז אף פעם לא יתגרשו וכו', והיות שעדיין אין בית חרושת שמייצר שכל ודעת וכו', וכן אין חנות או קניון וכו', שמוכרים שמה שכל ודעת וכו', על כן צריכים לכוון בכל יום שלוש פעמים בעת שמתפללים את הברכה "אתה חונן לאדם דעת ומלמד לאנוש בינה" וכו', לבקש אז על דעת ושכל, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (נדרים מ"א.) דעת קנית – מה חסרת? דעת חסרת – מה קנית?; אם יש לאדם דעת יש לו הכל, ואם אין לו דעת אין לו כלום.

ולכן כל זוג צריכים לבקש הרבה ממנו יתברך על דעת ושכל, אשר השכל היבש אומר שצריכים להיות וותרנים, ואז השלום שורה בבית, כי את זה תמיד צריכים לזכור – שהבעל והאשה באים משני רקעים שונים וכו', ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן פ') ששלום עושים עם שני הפכים, היינו זה אש וזאת מים, או להיפך זה מים וזאת אש, זאת אומרת אחד כעסן וכו', ואחד סבלן וכו', ואיך יכולים להשתוות ביניהם? רק על ידי שלום. וזה נקרא שלום אמיתי – שמוותרים אחד לשני, ומי שיותר חכם מוותר יותר, בוודאי לא מדברים מאלימות פיזית וכו', שמי שמתנהג כך הוא סתם רוצח, ולא מדברים מאלימות מילולית וכו', שמי שמתנהג כך הוא סתם בליעל, אלא בכל דבר צריכים הזוג לראות שיהיה ביניהם שלום ואהבה ולוותר, אחרת אין סיכוי לשלום בית, ולבסוף יצטרכו להתגרש רחמנא ליצלן, שאז מי סובל? רק הילדים.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

דילוג לתוכן