שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

מדוע הצדיק לא מגיע לחוג את החגים במחיצת תלמידיו בארץ ישראל?

שאלה:

מאת יהודה לייב:
לכבוד כבוד קדושת אדוננו מורנו ורבנו, הצדיק הקדוש מיבנאל, שלום וברכה.
יסלח לי רבנו על השאלה: מדוע הצדיק אינו מגיע לחג כלשהו בארץ ישראל? אני שואל מפני שאני ועוד מאות ואלפי אנשים כמהים לראות את הצדיק בארץ ישראל בחגים ובמועדים, כי אתם חסרים לנו כאן מאוד. אמנם ידוע לי שגם בארצות הברית יש לכם מאות תלמידים, אך בארץ ישראל לא הייתם לאחרונה אפילו חג אחד וזה נזקק לנו כמו אוויר לנשימה. אולי כבודו יגיע לעשות את חג הסוכות בארץ ישראל בקרב אלפי התלמידים?  תודה רבה לצדיק על כל הטוב שמשפיע לנו, ויהי רצון שנזכה שתובילו אותנו בקרוב לקבל את פני משיח צדקנו. אמן.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר דברים ב' מנחם אב התשע"ג

שלום וברכה אל יהודה לייב נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

ידוע מה שרבי עקיבא אמר לתלמידו רבי שמעון בן יוחאי (פסחים קי"ב.) אמר לו בני, יותר ממה שהעגל רוצה לינק פרה רוצה להניק; אך מה לעשות, לעת עתה כך נגזר בשמים, וגם על זה יבוא הזמן, יתן לי הקדוש ברוך הוא את החיים, רק תמשיכו להתפלל, כי עם תפלה יכולים לשנות את הטבע, כמו שאמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ר"נ) הטבע מחייבת כך והתפלה משנית את הטבע.

רביז"ל לימד אותנו שאסור לדחוק את השעה בשום דבר, והאריך בשיחות אלו מאד מאד, כמובא בשיחותיו הקדושות (חיי מוהר"ן סימן תל"א תל"ב תל"ג תל"ד תל"ה) ובוודאי גם לזה יבוא הזמן, אדרבה תעזור לי להתפלל והקדוש ברוך הוא יעזור שנשמע ונתבשר בשורות משמחות תמיד.

רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קצ"ב) אשר פניו שכלו ונשמתו של הבעל מחבר נמצא בספריו, ולכן תתמיד בספרי שו"ת 'אשר בנחל', ושם תמצא אותי, ותהלה לאל עוד לא הולכתי את אף אחד שולל בזה העולם, ואפילו אלו שבמשך השנים הלכו ממני, לכל הפחות כל זמן שהיו אצלי זכו לסיים תנ"ך, ששה סדרי משנה, בבלי ירושלמי ותוספתא, רמב"ם טור ושולחן ערוך, ספרי הזוהר והתיקונים, וכל המדרשים, כידוע ומפורסם לכל תלמידיי, ותהלה לאל לא איכזבתי אף תלמיד, כל אחד קנה אצלי משהו. יעזור הקדוש ברוך הוא שבאמת לא נטעה את עצמנו, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (שיחות הר"ן סימן נ"א) את זה תקבלו ממני שלא יטעה אתכם העולם, כי העולם מטעה מאד מאד; אם לא מקבלים מהרב תיכף ומיד מה שהוא צריך וכו', צריכים לדעת שהוא חי בדמיון ובטעות גדולה וכו', ומה צריך אדם? שכל ודעת, ועיקר הדעת והשכל הוא (דברים ד') "אתה הראת לדעת כי הוי"ה הוא האלקים אין עוד מלבדו", שיחדיר בו אמונה פשוטה בו יתברך, וילמד אותו איך מדברים אל הקדוש ברוך הוא, שאת זה יש לו תיכף ומיד ביד, "ומה שביד בטוח", כי למדתי אצל הצדיק הזה איך לדבר אל הקדוש ברוך הוא, ולדעת שאני עצמאי ואין לי אף אחד בזה העולם רק הקדוש ברוך הוא, ורק הוא יתברך יכול לעזור לי.

וכן הרב צריך להכניס בו תשוקה עצומה ללמוד תורה הקדושה, ולכן צריך לזכור "מה שביד בטוח", אם התחלתי ללמוד בכל יום מקרא, משנה וגמרא וכו' בזכות הרב הזה, ולא החסרתי יום אחד מבלי לימוד התורה הקדושה וכו', אזי עלי לדעת "מה שביד בטוח", וכן אם הרב מוסר את נפשו שיהיה שלום בית ביני לבין אשתי – צריכים לזכור "מה שביד בטוח", ואם חס ושלום לא מקבלים את זה מהרב, צריכים לדעת שהכל דמיון גדול מאד, ולבסוף תפתח את היד ותראה שאין ביד שום דבר, וסתם רצת אחריו ימים ושנים, ואיבדת את שנותיך היקרות.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן