שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

האם מותר לשמוע שיעורים של 'מדיטציה יהודית' שמועברים על ידי אנשים חילוניים?

שאלה:

מאת מירי:
בשנים האחרונות ישנם הרבה דוקטורים ומתַקְשֵרים שהוציאו דיסקים של 'מדיטציה יהודית' שאמורה להשפיע באופן חיובי על האדם ולתת לו חיבור נקי ומואר לבורא. האם מותר לשמוע את הדיסקים האלו למרות שאותם אנשים אינם שומרי תורה ומצוות, או שלא כדאי לשמוע את דבריהם משום שאולי זה לא בא ממקום של קדושה?
אשמח לקבל את תשובת הרב. תזכו למצוות ושהשם יברך אתכם בבריאות ואריכות ימים כדי שתוכלו להמשיך לעזור לעם ישראל.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר תולדות כ"ה חשוון ה'תשע"ד

שלום רב אל מירי תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

את צריכה לדעת שרביז"ל גילה לנו נוראות נפלאות על ענין 'ההתבודדות' – היינו שאדם ירגיל את עצמו לדבר אל הקדוש ברוך הוא ויספר את כל אשר עם לבבו אליו יתברך בתמימות ובפשיטות גמורה בלי שום חכמות והשכלות כלל, וככל שמכניסים את עצמם בזה, אזי כבר לא צריכים שום 'מדיטציה' – לא של סינים וכו', ולא של גורו הן של הינדואיזם, והן של בודהיזם וכו' וכו', ואפילו 'מדיטציה יהודית' וכו' וכו', הכל הבל ורעות רוח, כי העיקר הוא לזרוק את השכל לגמרי ולדבר עם הקדוש ברוך הוא, כמו שאמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן כ"ה) ההתבודדות הוא מעלה עליונה וגדולה מן הכל. דהיינו לקבוע לו על כל פנים שעה או יותר להתבודד לבדו באיזה חדר או בשדה, ולפרש שיחתו בינו לבין קונו בטענות ואמתלאות בדברי חן ורצוי ופיוס, לבקש ולהתחנן מלפניו יתברך, שיקרבו אליו לעבודתו באמת.

ותפלה ושיחה זו יהיה בלשון שמדברים בו וכו'. והנהגה זו הוא גדולה במעלה מאד מאד, והוא דרך ועצה טובה מאד להתקרב אליו יתברך, כי זאת היא עצה כללית, שכולל הכל. כי על כל מה שיחסר לו בעבודת השם, או אם הוא רחוק לגמרי מכל וכל מעבודתו יתברך, על הכל יפרש שיחתו ויבקש מאתו יתברך, ואפילו אם לפעמים נסתתמין דבריו, ואינו יכול לפתוח פיו לדבר לפניו יתברך כלל, אף על פי כן זה בעצמו טוב מאד, דהיינו ההכנה שהוא מוכן ועומד לפניו יתברך, וחפץ ומשתוקק לדבר, אך שאינו יכול, זה בעצמו גם כן טוב מאד, וגם יוכל לעשות לו שיחה ותפלה מזה בעצמו. ועל זה בעצמו יצעק ויתחנן לפניו יתברך, שנתרחק כל כך, עד שאינו יכול אפילו לדבר,  ויבקש מאתו יתברך רחמים ותחנונים, שיחמול עליו ויפתח פיו, שיוכל לפרש שיחתו לפניו.

תרגילי את עצמך בעבודה הקדושה הזו, ואז לא תצטרכי כבר שום דבר בעולם, כי הכל יסתדר לך על הצד הכי טוב, וכל החיים שלך ישתנו לטובה, כי מי שמרגיל את עצמו לדבר אל הקדוש ברוך הוא, אזי הוא אף פעם לא לבד, כי תמיד הוא מרגיש את הקדוש ברוך הוא איתו עמו ואצלו, כי על ידי שמדברים עמו יתברך, ממשיכים על עצמו אור וזיו וחיות ודביקות באין סוף ברוך הוא, אשר זה התענוג הכי גדול מכל התענוגים שבעולם. אשרי מי שחזק בזה ואז עולמו יראה בחייו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן