אני מלמד את תלמידי לעצום את העיניים ולצייר בדעתם את שם השם. האם יש בזה בעיה?

שאלה:

מאת עוז:
שלום לצדיק.
נכון להיום אני מתנדב ומוסר שיעורי תורה לילדים יתומים וילדים מבתים הרוסים שיש להם בעיות ריכוז ומשמעת קשות. לפני השיעור אני מבקש מהם לעצום את העיניים ולצייר את שם השם אות אחר אות. האם יש בזה בעיה הלכתית? תודה מראש

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר ויצא ב' דראש חודש כסליו ה'תשע"ד

שלום וברכה אל עוז נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אין לתאר ואין לשער את גודל הזכות של אדם שזוכה לעזור לילדים שבאים ממשפחות הרוסות וכו', או ילדים יתומים וכו', שזה מאד מאד חשוב בעיניו יתברך, ואין להסביר את גודל המצוה הגדולה הזו. עם כל זאת, בחינוך צריכים לדעת איך להתנהג, לא יכולים להעמיס על הילדים יותר מדי, צריכים ללמד אותם את החומר עם חכמה עצומה ועם אהבה גדולה ועל ידי קירוב לבבות, ולא על ידי תקיפות, וכן לא לבקש אותם דברים שיהיה להם קשה לקיים את זה, כגון לעצום את העינים ולצייר את שם השם וכו', כי זה לא שייך לילדים, ואפילו לא למבוגרים וכו'.

אדם צריך להיות כל כך דבוק בו יתברך באמונה פשוטה, עד כדי כך שלא יהיה למראה עיניו אלא את אמתת מציאותו יתברך, ואז ממילא יאיר לו שם הוי"ה לפני העינים, ולא שיקח את זה בחוזקה וכו' וכו', וכבר אמר הרבי רבי אלימלך מליזענסק זי"ע (נועם אלימלך – נח) "סימן לבעל תשובה גמור – כשהשם הקדוש שם הוי"ה ברוך הוא עומד לנגד עיניו הוא סימן שתיקן ביראתו כל חטאיו", אבל לא להכריח זאת לילדים קטנים וכו', ומה גם שבאים ממשפחות הרוסות וכו', שיכניסו את זה בראש וכו', שזה לא שייך לגמרי וכו', והלוואי שמבוגרים יגיעו לזה.

 הקדוש ברוך הוא יעזור לך שתחדיר בהילדים אמונה פשוטה בו יתברך, וירגילו את עצמם לדבר אליו יתברך, ותגלה להם את כל הענין של שיחה בינו לבין קונו, שאין למעלה מזה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן