בני בן השנתיים וחצי עדיין משתמש במוצץ, ובעלי מתעקש לגמול אותו. האם הוא צודק?

שאלה:

מאת שרית:
שלום לרב. אני מאחלת לרב ולאשתו הרבה בריאות וכוח בזכות המסירות שלכם לעם ישראל, והלוואי שתהיו בריאים וחזקים לגמרי.
אני מצטערת להטריח אתכם, אך היות ואני יודעת שבעלי יקשיב לעצתכם אני פונה אליכם. יש לנו בן בגיל שנתיים וחצי, והוא עדיין משתמש במוצץ. בעלי מתעקש לגמול אותו מהמוצץ, ואומר שזה לא יפה לראות ילד כזה גדול עם מוצץ, וגם שזה יכול לגרום לו בעיות בדיבור, אך אני חושבת שהוא עדיין תינוק, וזה עוזר לי שהוא עם מוצץ כי כך הוא רגוע.
אנחנו מתווכחים על כך הרבה, עד כדי מריבות –למעשה אני זו שנמצאת עם הילד כל היום וצריכה שהוא יהיה רגוע, אבל בעלי מתעקש ולוקח לו את המוצץ, ואז הילד בוכה וצורח ואני ממש מתוסכלת!
האם בעלי אכן צודק וצריך להפסיק, או שאני צודקת וצריכים לתת לילד את הזמן שלו כי הוא עדיין תינוק? אשמח לתשובה, ושוב סליחה על הטרחה.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר בא כ"ט טבת ה'תשע"ד

שלום רב אל שרית תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתם צריכים לדעת שזה לא כל כך קל לגמול ילד מלקחת מוצץ וכו', וכשהוא יתחיל ללכת לגן אז הוא בעצמו יתבייש ויזרוק את המוצץ וכו', ולכן לא כדאי להתעקש איתו, כי סוף כל סוף הילד נמצא בתוך הבית איתך, וצורח ובוכה, ועכשיו זה לא הזמן לגמול אותו מזה.

עיקר הצלחת הבית, כשהבעל והאשה משתדלים מאד מאד לא לריב ולהתווכח אחד עם השני, אחד צריך להסביר לשני וכו', ולעזור לשני וכו', אבל לא להיכנס בעימות או בויכוחים וכו', ומכל שכן וכל שכן שלא יהיו חס ושלום מריבות בשביל שטויות, כי איש ואשה צריכים להיות וותרנים אחד לשני, ולתת תשומת לב אחד לשני, וזה שלימות הבית, ועל ידי זה ממילא יש אהבה והבנה הדדית, אבל הרגע שרוצים אחד להשתלט על הזולת, דעו לכם שזה הס"מ שבא לשבור את הבית. הזוהר הקדוש קורא איש לבדו פלג גופא – חצי גוף, נמצא כשאדם מתחתן זה גוף שלם, כמו שכתוב (בראשית ב' כ"ד) "ודבק באשתו והיו לבשר אחד", היינו שניהם חצי חצי, וביחד הם שלם, מה שאין כן כשאחד רוצה להשתלט על הזולת, זה הס"מ, היינו שישים על ארבעים, אני יותר ממך וכו'.

והרגע שהבעל או האשה חושבים שאחד יותר מהשני עם עשרה אחוזים, וההוא פחות ממני עם עשרה אחוזים, זה כבר נקרא ס"מ – שישים על ארבעים. ולכן כל מי שרוצה שלום בית אמיתי, צריך לדעת שהאיש והאשה הם גוף אחד, וכמו שאמר החכם מכל האדם (קהלת ד') "טובים השנים מן האחד אשר יש להם שכר טוב בעמלם: כי אם יפלו האחד יקים את חבירו ואילו האחד שיפול ואין שני להקימו: גם אם ישכבו שנים וחם להם ולאחד איך יחם". ולכן אם רוצים שלום בית אמיתי, זה צריך להיות משני הצדדים, הן מהבעל והן מהאשה, ולוותר אחד להשני, ואז הם חצי חצי שותפים שלמים, ותמיד יחיו ביחד באהבה ובהבנה הדדית, ויצליחו בחיי נישואיהם. ולכן אני מאד מבקש אתכם שאחד לא יתנגד לשני, ואז תצליחו בחיי נישואיכם.

יש ילדים שמוצצים את האצבע עד גיל שש-שבע ואפילו יותר, וקשה לגמול אותם מזה, עם כל זאת לא צריכים לריב בשביל זה, רק לעשות כל מה שביכולתכם לעזור אחד לשני, כי לא כדאי לריב בשביל דברים כאלו, וזה דבר טבעי שילד הולך עם מוצץ עד שלא הולך לגן, וקשה מאד לגמול אותו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"אִישׁ פֶּלֶא וּבַעַל מוֹפֵת גָּדוֹל" – הילולת הרה"ק ר' ישעיה מקרעסטיר זי"ע • שיחות מוהרא"ש

רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע אֶפְשָׁר לִלְמֹד הֲמוֹן הֲלִיכוֹת וְהַנְהָגוֹת מִדְּמוּתוֹ הַמֻּשְׁלֶמֶת מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל  רָגִיל לְסַפֵּר מִגֹּדֶל קְדֻשַּׁת הַצַּדִּיק הַקָּדוֹשׁ רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע וּמֵעֲבוֹדַת הַצְּדָקָה וְהַחֶסֶד

כָּל יוֹם כְּנֶגֶד חֹדֶשׁ: אל תפספסו את הימים • שיחות מוהרא"ש י"ב ימי ניסן הראשונים

כָּל יוֹם כְּנֶגֶד חֹדֶשׁ שָׁלֵם מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁבְּי"ב יָמִים רִאשׁוֹנִים שֶׁל חֹדֶשׁ נִיסָן, מְסֻגָּל לְבַקֵּשׁ וּלְהִתְפַּלֵּל עַל הַשְׁפָּעוֹת טוֹבוֹת לְכָל י"ב חָדְשֵׁי הַשָּׁנָה כֻּלָּהּ,

דילוג לתוכן