תפריט

האם בכל פעם שמבקשים ממני טובה אני מוכרחת לעשות אותה?

שאלה:

מאת רותי:
שלומות וברכות לרב שליט"א.
יש לי חברה שגרה בעירי, ולפעמים היא מבקשת ממני לקחת אותה ברכבי לכל מיני מקומות. עזרתי לה ולקחתי אותה כבר מספר פעמים, אבל למרות שזה חסד גדול – זה מאוד מעייף אותי.
אתמול בערב חזרתי הביתה עייפה מאוד, ואז קיבלתי ממנה הודעה שאמא שלה נמצאת בבית חולים, והיא שאלה אם אני יכולה לקחת אותה לשם – מרחק של כארבעים דקות נסיעה לצד אחד. מאוד רציתי לעזור אבל הרגשתי מותשת, וידעתי שהברירה היחידה שלה חוץ ממני זה לקחת מונית, ובגלל שהייתי מותשת העדפתי לתת לה כסף למונית.
מאז יש לי נקיפות מצפון, ולכן אני שואלת: האם אני צריכה להסיע אותה תמיד כשהיא מבקשת למרות שזה מתיש אותי, ולמרות שזה לא כל כך צנוע לנסוע בחוץ בשעות כאלו? תודה וברכות רבות.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר משפטים כ"ב שבט ה'תשע"ד

שלום רב אל רותי תחי' 

לנכון קבלתי את מכתבך.

יהודי צריך תמיד להרגיל את עצמו לעשות חסד אחד עם השני, כי זה סימן שהוא יהודי טהור, כמאמרם ז"ל (יבמות עט.) שלשה סימנים יש באומה זו – הרחמנים והביישנין וגומלי חסדים. רחמנים דכתיב (דברים י"ג י"ח) "ונתן לך רחמים ורחמך והרבך", ביישנין דכתיב (שמות כ' י"ז) "בעבור תהיה יראתו על פניכם", גומלי חסדים דכתיב (בראשית י"ח י"ט) "למען אשר יצוה את בניו ואת ביתו" וגו', כל שיש בו שלשה סימנים הללו ראוי להדבק באומה זו.

עם כל זאת, לכל דבר יש זמן, לדוגמא את יושבת ברכב וממילא נוסעת לאותו כיוון, וחברה מבקשת ממך טובה שהיא גם כן רוצה שתסיעי אותה למקום פלוני וכו', שזה לא כל כך רחוק מהמקום שאליו את נוסעת וכו', למה לא לעשות לה טובה? אבל סתם שאת תהיי הנהגת שלה ולהיכן שהיא רוצה לנסוע את מוכרחת לקחת אותה, ומכל שכן כשאת עייפה וכו' וכו', בזה צריכים להבין לבד שזה לא חסד וכו', אלא אכזריות על עצמך, כי אוי ואבוי אם את עייפה ותנהגי יכול לצאת מזה השם ישמור תאונה קטלנית וכו', והבאתי רק דוגמא אחת. אדם צריך תמיד לעשות חסד עם השני, אבל לא שיצא לו רעה מזה, כגון אם הוא נוסע לצפון למירון, ובא חבר ומבקש תעשה לי טובה תסיע אותי לדרום לבאר שבע, אזי אני צריך להיות הנהג שלו? או אני צריך לממן לו רכב בשביל זה? אדם צריך שיהיה לו שכל ויבין בין טוב לרע וכו' – אם אני ממילא נוסע למירון והוא מבקש ממני טובה שאסיע אותו לצפת, בזה אני אעשה לו טובה וכדומה וכו' וכו'.

 ולכן אסור לך שיהיו לך שום נקיפות מצפון, וצריכים מאד מאד לשמור שלא ינצלו את הטוב לב שלך, וכבר אמרו חכמינו הקדושים (פסחים קי"ג:) שלשה חייהם אינם חיים – הרחמנים, והרתחנין, ואניני הדעת, היינו כל הבעיות שיש לאדם וכו', כי הוא קנה לעצמו את מדת הרחמים יותר מדי וכו', ומרחם על כל אחד ואחד והוא לא יכול לעמוד בזה, אזי נשבר ונכנס בכלל הרתחנין שכועסים הן על האחרים והן על עצמו, מצד אחד – למה הם מבקשים ממני דבר שאני לא יכול להראות? וכן מצד עצמו – נכנסות בו נקיפות מצפון למה שלא אעשה את זה? ואחר כך כל דבר קטן כבר מעצבן אותו, ולכן נעשה מאניני הדעת שכל דבר מעבירו על דעתו, וזה מה ששובר אותו ומכניס בו עצבות ומרירות ודיכאון על לא דבר, ולכן כל דבר צריכים לדעת מתי, ואיך, ואימת.

יעזור הקדוש ברוך הוא שנזכה לעסוק תמיד במדת החסד בעיתו ובזמנו, ונזכה לראות הרבה ישועות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of

Related Posts

דילוג לתוכן