לצערי איבדתי את אשתי ונשארתי אלמן. מה הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות לעילוי נשמתה?

שאלה:

מאת אלימלך:
לכבוד הרב שליט"א.
לדאבוני ולצערי איבדתי את אשתי ונשארתי אלמן. מה הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות לעילוי נשמתה?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר פקודי כ"ו אדר א' ה'תשע"ד

שלום וברכה אל אלימלך נרו יאיר

לנכון קיבלתי את מכתבך.

אין לתאר ואין לשער את גודל הזכות כשאדם נותן צדקה לעילוי נשמת נשמה שנפטרה בגיל צעיר, כי הצדקה מועילה בחיים חיותו של האדם ובפרט לאחר הסתלקותו מזה העולם, כמו שכתוב (ישעיהו נח ח) "והלך לפניך צדקך"; הצדקה שאדם נותן בזה העולם הולכת לפניו.

כל זמן שאדם חי הוא לא יודע מה זו צדקה והוא לא מעריך את מצוות הצדקה, אבל מי שכבר יצא מזה העולם וכו' אז הצדקה מצילה אותו מכל מיני שרצים ועכברי שדה, תולעים, נחשים ועקרבים וכו' וכו'. אדם נפטר ועושים לוויה, וכולם בוכים ומלווים אותו עד הקבר, חופרים בור, מכניסים אותו ומכסים אותו בעפר, וכולם הולכים הביתה. האבלים נכנסים לאוהל האבלים, ובאים בשבעת ימי האבל כל מיני קרובי משפחה, כל מיני ידידים, שכנים, קרובים ורחוקים וכו' וכו', ומספרים סיפורים וצוחקים, ואוכלים פיצוחים פירות ושתיה כדי להפיג את הצער מהאבלים, אבל אף אחד לא שם לב מה קורה עכשיו עם הנפטר? ואף אחד לא חושב מה איתו עכשיו? הכניסו אותו בקבר וכיסו אותו עם עפר ומה הלאה וכו' וכו'? אף אחד לא שם לב שיש עכברי שדה שברגע שמרגישים בשר טרי הם כולם רצים אל הנפטר וכן נחשים ועקרבים וכו' וכו' וגודל הצער שיש לנפטר את זה אי אפשר לתאר ולשער כלל, אבל בזה שאדם נתן צדקה הצדקה שומרת אותו מכל אלו השרצים והרמשים וכו' ובורחים ממנו והוא נשאר גופה שלימה.

ולכן אשרי אלו שמנציחים איזו הנצחה לזכות הנפטר או שכותבים ספר תורה לזכות הנפטר או שעוזרים להדפיס ספר לזכות הנפטר או ששמים בבית הכנסת טבלה עם שמו לזכותו, או שאר מיני צדקה שעושים לעילוי נשמת הנפטר, וזה שומר אותו מכל מיני עכברי שדה וכו'.אל תיקח את זה בקלות, כי רואים בחוש כשאדם רואה עכבר או אישה רואה עכבר הם מפחדים כל כך ורצים החוצה ולא רוצים להיכנס הביתה עד שמוציאים את העכבר, אף שזה צחוק, כי הרי מה הוא יכול לעשות? הוא בסך הכל בגודל כמה סנטימטרים, ורק כששומע פסיעות של בן אדם הוא נעלם כהרף עין אל החור שלו, ולמה אדם נגעל ממנו? למה אדם מפחד ממנו? הרי זו החיה הכי קטנה וכו'? אלא אף על גב דאיהו לא חזי מזלי חזי, והנפש נזכרת שהעכבר זה יהיה הראשון שיקבל את פניו ולכן הוא כל כך נגעל וכו' וכל כך מפחד וכו', אבל אם יש  לאדם שכל ונותן בכל יום צדקה, על ידי זה הוא ניצל מכל אלו השרצים והקדוש ברוך הוא שומר עליו, עד כדי כך שאמרו חכמינו הקדושים (שוחר טוב משלי יד) בוא וראה כמה גדול כוחה של צדקה, שהיא נתונה בימינו של הקדוש ברוך הוא; הרגע שאדם נותן צדקה לעילוי נשמת הנפטר הוא כבר נמצא בימינו של הקדוש ברוך הוא.

ולכן אשרי אדם שעושה חסד של אמת עם הנפטר ונותן צדקה לזכותו, ובפרט כשנותן את הצדקה לצדיק שדבוק בו יתברך בביטול כל הרגשותיו והוא מתפלל על נשמת הנפטר שיעלה מעלה מעלה ויגיע אל מקומו הראוי לו, שאין למעלה מזה.

הקדוש ברוך הוא המבשר בשורות משמחות יבשר לנו גם כן תמיד בשורות טובות, ונזכה לישועות ולנחמות. 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of

Related Posts

דילוג לתוכן