שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

מהם ההנהגות של אנשי שלומנו ביום הפורים ובמשתה היין?

שאלה:

מאת אושרי:
שלום רב לכבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א.
חג הפורים קרב ובא, ואנו מתכננים לערוך משתה פורים בקהילתנו. ברצוננו לדעת מה ההנהגות של אנשי שלומנו ביום הקדוש הזה בכלל, ובמשתה בפרט.
תודה רבה על כל התמיכה והחיזוק שאתה נותן לנו, ויהי רצון שנזכה לראות אותך בא לגור ביבנאל בקרוב, מתוך בריאות איתנה לך ולרבנית, ובביאת משיח צדקנו בקרוב ממש!

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר ויקרא א' דר"ח אדר ב' ה'תשע"ד

שלום וברכה וכל טוב סלה יגיעו וירדפו אל אושרי נ"י

לנכון קיבלתי את מכתבך.

אצל אנשי שלומנו נוהגים לעשות את סעודת פורים אחר הצהריים, מתאספים יחד ואוכלים סעודת פורים ושותים יין, אבל רק יין ולא שום משקה המשכר אחר, ורוקדים ושמחים ומבקשים ממנו יתברך כל מה שצריכים, כי בפורים זה עת רצון גדול בשמים, עד כדי כך שאמרו חכמינו הקדושים (ירושלמי מגילה פרק א הלכה ד) כל מי שהוא פושט ידו ליטול נותנים לו; ופירשו הצדיקים שבפורים כל מה שהאדם מבקש הוא מקבל, כי בפורים נתגלה אור עליון מאוד בלי שום לבושים, אור כזה שנתבטלת הטומאה עד שלא יודעים בין ארור המן לברוך מרדכי, כי מרוב התכללותו באין סוף ברוך הוא כבר לא יודעים את ההפרש וכו' ולכן זה עת רצון גדול בשמים.

וראו בחוש בכל קיבוצי אנשי שלומינו שהתקבצו יחד בפורים איך שרקדו ורקדו ורקדו וכו' וכו' והריקודים היו בדרך ארץ גדולה ולא בפראות, ובכו בכיה של שמחה וביקשו ממנו יתברך שיחוס וירחם עליהם, וראו המון ישועות שפעלו בפורים.

ולא כמו שנוהגים בני אדם להשתכר במשקה המשכר כמו עראק וכו' או שאר משקאות חריפים ששורפים את הגוף ואת המוח וכו' ומטמטמים לו את הלב והדעת עד שנופל כמו שיכור שאינו יודע בין ימינו ושמאלו וכו', פורים זה עניין תשובה של אהבה שמרוב אהבה שאנחנו אוהבים את הקדוש ברוך הוא אנחנו חוזרים בתשובה ומתחזקים באהבת ישראל, נושקים את הזולת וכו' והכל בדרך ארץ ולא בפראות.

צריכים לזכור שברכת המזון זה מדאורייתא ולכן צריכים מאוד מאוד לשמור בפורים לברך ברכת המזון ולהקפיד בזה יותר מכל השנה, כי פן ואולי מרוב שכרות הוא ישכח לברך ברכת המזון, ואותו דבר בתפילת ערבית שזה מדרבנן – צריכים מאוד להקפיד להתפלל ערבית בכוונה גדולה, וכו' ואף שזה פורים עם כל זאת אסור לעשות מהעיקר טפל ומהטפל עיקר כי גם השכרות צריכה להיות ביישוב הדעת גדול מאוד.

הקדוש ברוך הוא יזכנו לעשות התחלה חדשה בפורים כי רביז"ל אמר (לקוטי מוהר"ן חלק ב סימן עד) שעכשיו כל ההתחלות מפורים וכו' ולכן אשרי מי שעושה התחלה חדשה בפורים – הן להתבודד עם הקדוש ברוך הוא והן לקבל את התורה בשמחה עצומה, ועל ידי זה אל רב טוב הגנוז והצפון יזכה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן