שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

מאז שאמי נפטרה אין לי טעם בחיים וקשה לי לאהוב גם את ילדיי

שאלה:

מאת שרה:
שלום לרב.
אני בת חמישים ושתיים, גרושה, אם לשלושה ילדים ולא עובדת. מאז שאמי נפטרה כשהייתי בת שתים עשרה, אני נאבקת יום יום כדי למצוא טעם בחיים, אך אני לא אוהבת את החיים וכל יום הוא סבל. אני מחפשת נקודות טובות, מנסה ללמוד ולקיים את תורת רבינו, הכול עובד דרך הראש אך הלב סגור. בשנים האחרונות אני מרגישה שהראש עמוס והוא לא מוכן יותר לקבל ידע – קשה לי לקרוא, אני מרגישה שהמוח מכווץ והלב סגור, ואני אנא אני באה…
בורא עולם החזיר אותי בתשובה, ואני מודה לו שקרב אותי לרבינו ולתורתו הנשגבה, אך אני מרגישה שהלב סגור ואני לא מסוגלת לקיים קשרים קרובים אפילו עם ילדיי. כבר שנים אני מרגישה שליבי קפא ויש לי הרבה רגשות שליליים כלפי ילדיי. לפעמים כשהם אומרים לי ביטויים של אהבה נהיה לי חם בלב, וכמו לא האמנתי שמדובר בי ושאני יכולה להיות אהובה על ידי מישהו, ואני מרגישה שבמהלך השנים מרוב שנשמתי פגועה מאובדנם של אנשים קרובים בילדותי, סגרתי לי את הלב חזק ולמדתי רק להילחם, לבקר, לכעוס, לשנוא את כולם ובכך לגרום לכולם לא להתקרב ולהתרחק ממני.
מתוך כוח ההישרדות שפיתחתי אני נוהגת כך גם עם ילדיי ואני גורמת להם קשיים רבים – אין להם אף אחד גשמי זולתי ואני לא מראה להם אהבה, ועוד להפך… מה עושים? כבר שנים אני מתפללת ומבקשת ישועה, אך הראש תקוע בכאב העבר ואני לא מצליחה לשחררו. איך אבוא לעולם הבא ונותרתי ארבעים שנה באותו מקום? אני לא מצליחה לעשות כלום!
נותרתי בנשמתי ילדה קטנה, אך למעשה אני אמא לשלושה ילדים מתבגרים – הבכור בן שש עשרה, האמצעי בן שתים עשרה והילדה הקטנה בת עשר. אני יודעת שהם כל כך זקוקים לחום, אהבה, שמחה ופרגון, אך אני רחוקה ולא מצליחה להיות שם… קשה לי להביא את עצמי לשם בכדי להיות אמא חיובית, שמחה ומעודדת, ואני ההפך הגמור… הם כועסים ומתנהגים ממש לא טוב מזעקתם אליי, ואני לא מצליחה, לא מוצאת בתוכי את הכוחות האלו.
הרב, אני זקוקה לברכה, עצה טובה וישועה. תודה ורפואה שלמה לרב, שרה.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר מטות ט"ז תמוז ה'תשע"ד

שלום רב אל שרה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

כל הבעיות שלך זו רק בעיה אחת – שאת עצובה וממורמרת ומדוכאת וכו', ושונאת את עצמך וכו', את צריכה למסור את נפשך להיות רק בשמחה עצומה, ולחפש ולבקש את הטוב שיש בך, כי תהילה לאל יש בך המון טוב, אך את תמיד מסתכלת רק על חצי הכוס הריקה וכו' ובשביל זה את מסתובבת במרירות ובדיכאון גדול וכו' עד שאת שונאת את עצמך, ואת שוכחת שכמו שאסור לשנוא את הזולת כי עוברים על לאו של "לא תשנא את אחיך בלבבך", כמו כן אסור לשנוא את עצמו. ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ס"א) כמו שצריכים להאמין בהקדוש ברוך הוא שהוא נמצא ואין בלעדיו נמצא, כמו כן צריכים להאמין גם בעצמו שגם הוא יקר בעיניו יתברך.

ולכן הרגילי את עצמך רק לתת תודה והודאה להקדוש ברוך הוא שנתן לך שלושה ילדים חמודים, ותמיד תראי לתת להם מחמאות, חום ואהבה, כי סוף כל סוף הם עוברים בחייהם נסיונות קשים ומרים מאוד, כי הם נמצאים לבד עמך וכו'.

 רביז"ל לימד אותנו (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ב') שצריכים להרגיל את עצמו לתת תודה והודאה להקדוש ברוך הוא על כל החסדים והרחמים הגמורים שעושה עמנו, אשר אין למעלה מזה, ובזה שנותנים תודה והודאה להקדוש ברוך הוא, על ידי זה ממשיכים על עצמו אור עולם הבא בעולם הזה.

את לא יכולה לתאר ולשער אל מה היית זוכה אם היית תמיד בשמחה, ואת צריכה לדעת כי שמחה זה אור כל כך גבוה שאי אפשר להגיע לזה אלא על ידי תפלה, ולכן תאמרי את התפלה הזו כמה פעמים ביום, וזה יועיל לך מאוד מאוד להיות בשמחה:

ריבונו של עולם! זכיני להיות בשמחה תמיד, ואזכה להרגיש את השמחה באברי וגידי ובכל טיפי דמי, עד שהשמחה תגיע לרגלי, שאזכה לרקוד בכל יום מרוב שמחה על גודל החסד שעשית עמדי, שנבראתי מזרע ישראל, ואני יכולה לקיים את מצוותיך. אנא אבי שבשמים רחם עלי והרחק ממני את העצבות והעצלות, וזכיני לדבר בכל יום עם אחרים משמחה, ואזכה לשמח את אחרים, ועל ידי זה גם אני אזכה לשמוח, ובזכות השמחה אזכה להכלל בך לגמרי, עד שלא אראה לפני עיני רק את אמיתת מציאותך תתברך, איך שאתה מחייה ומהווה ומקיים את כל הבריאה כולה. וזכיני לאמונה ברורה ומזוככת שאזכה לדעת בידיעה ברורה שאתה נמצא ואין בלעדיך נמצא, ועל ידי זה תמחול לי על כל עוונותי, ותמשיך עליי שפע שלא אצטרך שום טובות מבשר ודם, אלא תפרנסני מידך המלאה לבד, ועוד אזכה לתת צדקה לזולת, ולעשות חסד עם כל בר ישראל, ואזכה להכלל בך מעתה ועד עולם, אמן סלה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן