שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

אבי מציק לי, מתעלל בי מילולית, ורע לי מאוד. מה אני צריכה לעשות?

שאלה:

מאת שיפרה:
שלום כבוד הרב.
יש לי שאלה לגבי כיבוד הורים: יש לי אבא קשה מאוד שעברתי איתו ילדות קשה מאוד ומלאת פחדים וחרדות. היום אני בת עשרים ושלוש, ובגללו אני בן אדם עצבני מאוד. אני מרגישה שהוא נהנה להתעלל בי ולהילחם איתי, ובגלל זה אני רבה איתו המון ולא שולטת בפה שלי. ככה גם עם אמא שלי.
עזבתי את הבית ואני גרה אצל בת דודה שלי ורע לי מאוד נפשית מכל מה שקורה. אני מרגישה שלא אכפת להם ממני, כאילו אני לא קיימת, וכאילו עכשיו הוא מרגיש שהוא ניצח. סבלתי ממנו המון. מה אני צריכה לעשות? אני פוחדת שהוא מקפיד עליי.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר מסעי כ"ג תמוז ה'תשע"ד

שלום רב אל שיפרה תחי' 

לנכון קבלתי את מכתבך.

בוודאי צר ומר לשמוע את הבעיה שלך וכו' שעברת ילדות לא קלה וכו', אבל את צריכה לדעת היות שאת כבר גדלת ואת עצמאית וכו' אזי עלייך לעשות התחלה חדשה ולהרגיל את עצמך לשכוח מה שעברת וכו', ותתחילי להסתכל על העתיד שלך. את עדיין צעירה מאוד וכל החיים לפניך, הן אמת שקשה לשכוח את ההתעללות שעברת בבית וכו', עם כל זאת אין זו תכלית להסתכל תמיד אחורנית וכו', ועל העבר הרע והמר שעברת וכו', תתחילי להסתכל איך בונים ומשקמים את עצמך מחדש, שתזכי למצוא את בן זוגך ולבנות בית נאמן בישראל, ואת תתנהגי בדיוק ההיפך ממה שהתנהגו איתך.

רק חזקי ואמצי מאוד ואל תבלבלי את עצמך משום דבר וכו', וטוב מאד שעזבת את הבית שזה היה כמו גיהנום לך וכו', הרגילי את עצמך לדבר אל הקדוש ברוך הוא כאשר ידבר איש אל רעהו שמלא כל הארץ כבודו, והוא יתברך שומע תפילת כל פה, ואם תהיי רגילה להשיח ולספר את כל אשר עם לבבך עמו יתברך, זה יקל ממך מאוד ויוריד את האבן הכבדה שמונחת על לבך, ואף שבהתחלה יהיה לך מאד מאד קשה דבר זה, כי יהיה נדמה לך שאף אחד לא שומע אותך, כי כך אמר רביז"ל (ספר המדות אות אמונה סימן כ"ב) הפשע של אדם מכניס כפירה לאדם; וכתיב (ישעיה נ"ט ב') "כי אם עונותיכם היו מבדילים בינכם לבין אלקיכם וחטאותיכם הסתירו פנים מכם משמוע", ולכן אם תהיי חזקה בזה, במשך הזמן תראי שכל החיים שלך ישתנו לטובה, כי תרגישי שאת לא לבד, כי הקדוש ברוך הוא נמצא ואין בלעדיו נמצא, והוא אוהב אותך ורק הוא מבין אותך, ולכן עשי זאת ללכת למקום שאין שמה בני אדם ותדברי עמו יתברך, ותאמיני שכל דיבור ודיבור שאת מדברת אליו יתברך נשמע ונתקבל אצלו יתברך, וסוף כל סוף אחר הרע יבוא הטוב שהכל ישתנה לך לטוב.

העיקר הרגילי את עצמך במידת הסבלנות, כי אי אפשר לתאר ולשער את מעלת האשה שקונה לעצמה את מידת הסבלנות שזה עיקר גדול בחיים, וזו המתנה הכי יפה שאשה צריכה להגיע אליה, כי החיים מלאים קשיים ונדמים כים הסוער וכו' וכו', ובפרט אשה שעברה כבר מה שעברה וכו', היא צריכה לקנות לעצמה ביותר את מידת הסבלנות שלזה זוכים על ידי תוקף האמונה בו יתברך. ולכן את צריכה לדעת – מי האשה המצליחה בחייה? זאת רק הסבלנית! ואמר החכם "אין דבר שמחסר מן הרעה כמו הסבל", כי הסבלן הוא המנצח בכל תחום, ואמר החכם "הסבל מעלה גדולה, והיא תחבולה למי שאין לו תחבולה", ולכן תראי להתאזר במידת הסבלנות, ותשכחי את העבר שלך לגמרי, ואז תהיי הכי מוצלחת בעולם, וזה עיקר גבורת הגיבור – להתאזר במידת הסבלנות, וכך אמרו חכמינו הקדושים (אבות פרק ד') איזהו גיבור? הכובש את יצרו, שנאמר (משלי ט"ז) "טוב ארך אפים מגיבור ומושל ברוחו מלוכד עיר", רואים מפסוק זה שמדבר מסבלנות שזה עיקר הגבורה, שיכול לכבוש את יצר הכעס, שלא יכעס יותר, כי הסבלן הוא המנצח תמיד.

חיזקי ואמצי מאוד והקדוש ברוך הוא יזמין לך בחור טוב, ותוכלי להתחתן עמו ולבנות בית משלך.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן