ידוע שאסור לתת סכין במתנה. ומה עושים כאשר מקבלים סכין במתנה?

שאלה:

מאת איתי:
לכבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א, שלום רב.
אני מאוד נהנה ללמוד ממכתביך. ראיתי באחת מתשובותיך שאסור לתת סכין במתנה, ומה עושים כאשר מקבלים סכין במתנה? תודה רבה לרב, המון בריאות ושפע בכל.

תשובה:

בעזה"י יום א' מחרת יום הכיפורים שם השם [י'] ה'תשע"ה

שלום וברכה אל איתי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (שיחות הר"ן סימן ט') בשם הבעל שם טוב זי"ע שסכין אין נותנין במתנה, היינו שאחד לא יתן לחבירו סכין במתנה; ובוודאי יש בזה טעמים כמוסים וסודות וכו', אבל הטעם הפשוט הוא כי חכמינו הקדושים אמרו (ילקוט שמות רמז ש"ו) על הפסוק (שמות כ' כ"ב) "כי חרבך הנפת עליה ותחללה" – מכאן היה רבי שמעון בן אלעזר אומר: המזבח נברא להאריך שנותיו של אדם, והברזל מקצר ימיו של אדם, אינו דין שיניף המקצר על המאריך.

עם כל זאת מאחר שאחד קיבל כבר סכין מתנה הוא יכול להשתמש עם זה, ואין לו מה לחשוש כלל, כי מה יעשה כשקיבל כבר את הסכין? ולכן אין מה לחשוש, אבל לכתחילה לא נותנים לזולת סכין מתנה כמו שאמר רביז"ל בשם סבו הבעל שם טוב הקדוש זי"ע.

אגב, היו צדיקים שהקפידו מאוד מאוד בכל ראש השנה לקנות סכין חדש, ואמרו שזה מסוגל לפרנסה, על שם חת"ך חיים לכל חי, שחת"ך הוא השם של הפרנסה.

רק חזק ואמץ להיות בשמחה ואז טוב לך כל הימים.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן