שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

אבי חלה באלצהיימר ואחיי זרקו אותו בבית אבות. האם אני צריך להילחם בזה?

שאלה:

מאת יצחק:
אבי נהיה חולה אלצהיימר בצורה קשה, ובגלל שהוא במצב של סכנה כי הוא מסוגל לברוח מהבית, אחיי הגדולים החליטו בעצת רבם לזורקו בבית אבות מוזנח מאוד, ומאז הוא נמצא בבית אבות סגור במחלקה סגורה.
כואב לי מאוד לראות את זה כי אבי הוא תלמיד חכם, ידען וחסיד, ופתאום נגמר הכול והפרידו אותו מאמי. האם אני צריך להילחם נגד זה או להשלים עם המציאות שזה מקומו האחרון עלי אדמות ולא לגרום למחלוקת במשפחה?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר וישלח י"א כסליו ה'תשע"ה

שלום וברכה אל יצחק נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

כל הסיפור שאתה כותב זה מזעזע, איך לוקחים אבא מפני שהוא חולה וזורקים אותו לבית אבות? אם אדם נעשה חולה זה מה שעושים לו? מילא אם היו מכניסים אותו בבית חולים שהיה צריך טיפול וכו' זה היה מובן, אבל סתם מפני שהאבא נחלה זורקים אותו מהבית? אוי לילדים שעושים את זה לאבא, ואני מוכרח להגיד לך שתמסור את זה לכל המשפחה, שמה שעושים לאבא כן הילדים יעשו להם בדיוק מידה כנגד מידה, וזו רשעות ואכזריות לזרוק אבא בבית אבות מוזנח מפני שהוא נעשה חולה וכו'.

מה לא עושים כדי לטפל באבא? אם צריכים עזרה מביאים עזרה וכו', אבל לזרוק אותו סתם ככה זו אכזריות גדולה מאוד, ואין לך כפוי טובה יותר גדולה מזה, יש ילדים שלא איכפת להם מההורים שלהם, וכשמזקינים מכניסים אותם בבית אבות במקום שהילדים יטפלו בהם. וידוע פתגם עממי "אבא ואמא יכולים להחזיק עשרה ילדים ולגדל אותם ולהאכילם ולהשקותם וכו' ולטפל בהם וכו', ועשרה ילדים לא יכולים לטפל בהורים", וזו בושה וחרפה גדולה מאוד.

וידוע מה שאמרו חכמינו הקדושים (תנא דבי אליהו רבה פרשה כ"ו) כל העולם כולו של הקדוש ברוך הוא ואין הקדוש ברוך הוא מבקש מהאדם רק שיכבד אב ואם; ואמרו (פסיקתא רבתי) חמורה שבחמורות – כבד את אביך ואת אמך; ואמרו (קידושין ל:) שלושה שותפין הן באדם – הקדוש ברוך הוא, ואביו ואמו. בזמן שאדם מכבד את אביו ואת אמו, אמר הקדוש ברוך הוא מעלה אני עליהם כאילו דרתי ביניהם וכבדוני; רואים מזה שאם מכבדים את אבא ואמא בזה מכבדים את הקדוש ברוך הוא.

ולכן אם אתה יכול למחות על העוול שעשו המשפחה לאביך, עליך למחות, ואל תפחד שיריבו עמך או שיתחילו לשנוא אותך בשביל זה וכו', כי כדאי וכדאי מצוות כיבוד אב ואם לסבול עלבונות וחרפות על זה, וכך תדע שאתה עשית את חלקך.

אני זוכר מראה מזעזע שראיתי לפני קרוב לחמישים שנה – הלכתי לבית אבות לפגוש מישהו, וראיתי באיזו פינה קבוצה גדולה של אנשים עומדים, וחשבתי שמשהו קרה, אזי ניגשתי לראות אולי אני יכול לעזור, ומה אני רואה? שאבא ואמא זקנים מתחננים לילדיהם בנים ובנות כלות וחתנים ובכו בבכיות עצומות "תקחו אותנו לביתכם, מספיק לנו אפילו להיות באיזה מרתף העיקר להיות בביתכם! אל תניחו אותנו פה בבית אבות!", וכל הילדים מנסים להסביר להם איך שיהיה להם טוב פה, וההורים לא קיבלו את דבריהם רק בכו כמו ילדים קטנים. והאמת אגיד שרציתי לתת לכל אחד שתי סטירות – האם זה אנושי? מפני שהאבא והאמא זקנים צריכים לזרוק אותם? ועד היום מלווה אותי המחזה הנורא והמזעזע שראיתי, איך שילדים יכולים להתאכזר נגד ההורים, ואין לך כפוי טובה יותר מזה שלעת זקנה מפקירים את ההורים, ואלו החכמים שעושים את זה לא קולטים שבדיוק אותו דבר ילדיהם יעשו להם מידה כנגד מידה.

תעשה כל מה שבידך להתנגד על זה, והקדוש ברוך הוא ישלם לך כגמולך הטוב.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן