שאלות-ותשובות-בחסידות-ברסלב

עברתי ילדות קשה, ומאז קשה לי לאהוב ולכבד את אמי. מה עושים?

שאלה:

מאת נעמי:
שלום וברכה לכבוד הצדיק.
רציתי לשתף את כבוד הרב במצוקתי – גדלתי עם הורים שלא ידעו לתת לילדים מה שהם צריכים על מנת לגדול בצורה בריאה, הן מבחינת הצרכים הפיזיים והן מבחינת הצרכים הנפשיים, ולצערי הרב כיום אני לא אוהבת את אמי. למרות הכל, מאז שחזרתי בתשובה השתדלתי לכבוד אותה ללא קשר למה שאני מרגישה אליה, אך לאחרונה אני מרגישה שהשנאה שלי אליה גוברת ואפילו לשמוע את קולה בטלפון קשה לי.
אני חיה רגיל, אבל ברקע יש לי פחד סמוי וסתירה פנימית בנפש – מצד אחד אי אפשר להאשים אותי שאני חשה כך כלפיה, ומצד שני מה יהא על יחסיי עם ילדי שלי? אני מצדי כן משתדלת להיות אמא טובה, האם גם הם יחושו כך כלפי אף על פי שאני לא מתנהגת כמוה? מצד אחד יש לי רגשות אשמה שאני לא אוהבת אותה, ומצד שני אני חושבת שהיא האשמה בכך שאני לא אוהבת אותה, ומצד שלישי מצוי בי תמיד הפחד הזה שמא אני אקבל אותו הדבר מילדיי…
לאחרונה אני מאבדת את הסבלנות ממש מהר כלפיה, ואם פעם כשהיא הייתה אומרת לי משהו מעצבן הייתי מבליגה ומכבדת אותה למרות הכל, היום אני פשוט מרגישה שאין לי סבלנות אליה, אפילו לשיחות קצרות. אני שונאת את עצמי על כך ומרגישה שאני ילדה רעה, אך לא יודעת איך ניתן לשנות את הרגשתי כלפיה.
אני מקווה שכבוד הרב מבין את הבלבול שלי ואת השאלה שלי ויוכל לעשות לי סדר בדברים. בתודה מראש ובברכת רפואה שלימה.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר ויגש א' דראש חודש טבת ו' דחנוכה ה'תשע"ה

שלום רב אל נעמי תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

בדרך כלל ילדים שעבר עליהם בחיים מה שעבר וכו', או שחיו במצוקה וכו', או שהתעללו בהם פיזית וכו' או מילולית וכו', יש להם שתי דרכים לפניהם: א. או שנשברים לגמרי ומתייאשים מהחיים וכו', ונשארים ממורמרים כל החיים וכו', ונושאים את הצלקת על הלב כל החיים וכו'. ב. אדרבה, הם נבנים מזה ואומרים לעצמם אני ילך בדיוק אחרת עם הילדים שלי, מה שעשו לי אני אעשה דווקא אחרת לילדיי, אני אתן להם את התשומת לב הכי גדולה, אני אעזור להם במה שאני רק יכול, אני אפנק אותם וכו' וכו'. ולכן תצאי מעצמך ואל תבלבלי את עצמך עם העבר וכו', כי העבר אין והעתיד עדיין וכו', תשכחי מה שעשו לך, ואת תשתדלי להיות אמא טובה לילדים שלך, ותבני אותם, ועל ידי זה יהיה להם ביטחון עצמי, וכל מה שעשו לך תעשי בדיוק ההיפך, ואז תצליחי.

לגבי האמא, אף שכואב לך מאוד מאוד אבל אסור לך להתחצף נגדה, כי מסכנה היא לא ידעה איך לגדל אותך וכו', ומזה יצא מה שיצא, ולכן תשכחי מהעבר, ותסתכלי רק קדימה, ועל ידי זה תצליחי בחייך, והתורה הקדושה מתחילה עם האות ב' שסגורה מאחורנית, מלמעלה ומלמטה, ופתוחה רק מקדימה, להורות שאדם אסור לו להסתכל אחורנית, ולא להסתכל למעלה ולא למטה, אלא קדימה, שזה 'בראשית' – להתחיל בכל פעם מחדש, ודייקא כך מצליחים בחיים לשכוח תמיד את העבר.

העיקר אל תהיי מבולבלת כלל, רק תרגילי את עצמך לדבר אל הקדוש ברוך הוא בשפת האם שלך, אשר כל דיבור ודיבור שמדברים אליו יתברך זו הצלחה נצחית, הצלחה כזו אשר אין לתאר ואין לשער כלל.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן