running-81715_960_720

היחסים בין בעלי ובין הוריי עכורים מאוד. מה ניתן לעשות?

שאלה:

מאת שירה:
שלום לכבוד האדמו"ר, ה' ישלח לצדיק ולרעייתו רפואה שלימה.
ההורים שלי ובעלי ביחסים מאוד עכורים – היה ריב גדול ביניהם וחילופי דברים קשים על רקע של סנדקאות בברית של בננו, וכן בעלי ראה בנייד שלי הודעות של לשון הרע שאמא שלי כתבה עליו ועל משפחתו, ומאז שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם והקשר מאוד קריר ביניהם.
גם אני התרחקתי מהוריי לתקופה ארוכה, אבל בסוף ביקשתי סליחה מפאת כיבוד הורים. זה נראה כאילו מתחילת הנישואין הם לא ממש אהבו אותו, כי הוא היה מדבר דברי תורה וההורים שלי מתנגדים לדרך וזה הפריע להם.
בעלי לא רוצה לבקש סליחה בשום אופן, והם מבחינתם "מחקו אותו". השאלה מה לעשות? אני אובדת עצות וזה מאוד משפיע עליי נפשית שההורים שלי לא אוהבים את בעלי. קשה לי. אודה לעזרת הרב בתפילות עלינו שנזכה לשלום עם ההורים שלי.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר בא ה' שבט ה'תשע"ה

שלום רב אל שירה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

לצערינו הרב זה קורה אצל המון זוגות וכו' שהכלה והחמות לא משתוות וכו', וכן להיפך שהחתן וחמיו לא משתווים וכו', עד שנעשה ביניהם שנאה גמורה שלא מדברים, וכל כך חבל שהורסים את החיים במו ידיהם. החיים כל כך קצרים, הנה אנחנו פה והנה אנחנו יוצאים מזה העולם, כמאמרם ז"ל (בראשית רבה פרשה צ"ו סימן ב') "כצל ימינו על הארץ ואין מקוה" – והלואי כצלו של כותל או כצלו של אילן, אלא כצלו של עוף בשעה שהוא עף, דכתיב (תהלים ק"ד) "כצל עובר". "ואין מקוה" – ואין מי שיקוה שלא ימות, הכל יודעים ואומרין בפיהם שהן מתים.

ודוד המלך אומר (תהלים צ') "ימי שנותינו בהם שבעים שנה ואם בגבורות שמונים שנה". ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ס"א) שהשבעים שנה פורחות לאדם כמו רבע שעה, ולכן האם כדאי בשביל רבע שעה לחיות בשנאה עמוקה ולא לדבר אחד עם השני, ולזלזל בכיבוד אב ואם משני הצדדים שזה חמור מאוד מאוד, כמאמרם ז"ל (תנא דבי אליהו רבה פרשה כ"ו) כל העולם כולו של הקדוש ברוך הוא, ואין הקדוש ברוך הוא מבקש מהאדם רק שיכבד אב ואם; ואמרו (פסיקתא רבתי) חמורה שבחמורות כבד את אביך ואת אמך; ואמרו (קידושין ל:) שלושה שותפין הן באדם -הקדוש ברוך הוא, ואביו ואמו. בזמן שאדם מכבד את אביו ואת אמו, אמר הקדוש ברוך הוא מעלה אני עליהם כאילו דרתי ביניהם וכבדוני; רואים מזה שאם מכבדים את אבא ואמא בזה מכבדים את הקדוש ברוך הוא.

ולכן אני מאד מבקש את שניכם שתראו להשלים בין ההורים, כי מצוות כיבוד אב ואם עולה על כל המצוות, וכן מצוות כיבוד חמיו וחמותו הם בכלל כיבוד אב ואם, וכל המחלוקת והאי-הבנות זה בא מקטנות המוחין, וכל כך חבל שזוגות צעירים אין להם שכל וכו' ואין להם שום דעת וכו', ורבים ביניהם וכו', וזה כל כך כואב שהחתן רב עם חמיו שהוא האבא של אשתו, וכן הכלה רבה עם חמותה שהיא האמא של בעלה וכו', וכל אלו המחלוקות באות רק מחמת חסרון הדעת, כי אם היה לנו דעת היינו מקיימים מצוות כיבוד אב ואם בשלימות בתכלית השלימות, וכן מצוות כיבוד חמיו וחמותו וכו' וכו', וכלל זה צריכים לזכור טוב טוב: מה שעושים לחמיו ולחמותו או לאבא או לאמא, יקבלו את זה חזרה כפל כפליים עם ריבית והצמדה וכו', אבל זה יהיה כבר מאוחר, ויתלשו את השערות מהראש למה הילדים שלנו לא מבינים אותנו? ולמה הם יוצאים נגדנו ברציחה כזו? הרי עזרנו להם כל החיים, ולמה הם מתנהגים איתנו ברשעות ואכזריות? ושוכחים כי מקבלים את זה עכשיו חזרה מה שעשו לחמיו וחמותו ומה שעשו לאבא ואמא.

ולכן אני מאוד מבקש שתראו להשלים עם ההורים משני הצדדים ולכבד אותם, ולבקש מהם סליחה, ובזה תשרו את השכינה בתוך הבית.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

ב'היכל הקודש' ליד ביתי מתפללים בנוסח ספרדי. האם יש בעיה שאתפלל שם בגלל שאני ליטאי?

שאלה: מאת יהודה: שלום רב לצדיק. יש ליד ביתנו בית כנסת "היכל הקודש" בו מתפללים בנוסח עדות המזרח, ואני מאוד ...
לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה: מאת אבי:שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי ...
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?

שאלה: מאת רני ישראל: שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש ...

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן