נעליים

בעלי נפטר לפני חודשיים, השאלה שלי בנוגע לנעליים שלו שהם במצב מעולה וחלקם עלו הרבה כסף. אמרו לי לקרוע אותם ולא לתת אותם לאף אחד?

שאלה:

בעלי נפטר לפני חודשיים ממחלת ריאות קשה, הוא היה בן 47. השאלה שלי בנוגע לנעליים שלו שהם במצב מעולה וחלקם עלו הרבה כסף. אמרו לי לקרוע אותם ולא לתת אותם לאף אחד, מה אני אמורה לעשות?

 

תשובה:

שלום וברכה!

 

לנכון קבלתי את מכתבך.

ראשית, צר לי לשמוע על פטירתו של בעלך, הקדוש ברוך הוא ינחם אותך בתוך שאר אבלי ציון וירושלים, ולא תוסיפי לדאבה עוד, אמן כן יהי רצון.

 

רבי יהודה החסיד כתב בספרו "ספר חסידים" (סימן תנ"ד): שאין להשתמש בנעלים של מת, כי יש בזה סכנה (לא ודאי סכנה אלא רק ספק וחשש בעלמא). לכן יש אנשים שנהגו לאבדם ולחותכם בסכין לחתיכות קטנות, כדי שלא יכשלו בהם אנשים אחרים.

 

ומרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל ביאר (חזון עובדיה אבלות חלק א' עמוד תפ"ו בהערה): שכל זה מדובר רק למי שחושש ומקפיד, כמו שכתוב ב"ספר חסידים" (סימן תנ"ט): שכל הניחושים הם כנגד המקפידים, כמו שכתוב (יחזקאל ז, כה): "קְפָדָה בָא וּבִקְשׁוּ שָׁלוֹם וָאָיִן", משמע שכל מי שמקפיד, מקפידים איתו.

 

לכן אין בידינו כוח למנוע את החוששים והמקפידים מלאבד ולחתוך את הנעלים של המת.

 

אמנם ממכתבך מובן שמדובר בכמה זוגות נעלים, והן כמעט חדשות, ואם יאבדום, יש פה הפסד כספי גדול, לכן בעזרת השם אכתוב לך כמה הלכות השייכות למי שאינו רוצה לחשוש ולהקפיד בענין זה.

 

א. נעלים שהמת לבשם בזמן שהיה בריא, וכל שכן נעלים חדשות שלא הספיק ללובשם עד שמת, מותר להשתמש בהם (חזון עובדיה אבלות חלק א' עמוד תפ"ד סעיף ח' ובעמוד תפ"ו בהערה).

ב. נעלים שהמת היה לבוש בהם במותו (מקור חסד אות ב'), וכן נעלים שהמת לבשם בחוליו, דהיינו בערך שלושים יום לפני שמת (גשר החיים חלק א' עמוד ק"ט הערה 2), אין להשתמש בהם (שו"ת שאילת משה סימן ע"ד; שו"ת עצי הלבנון סימן מ"ו; חזון עובדיה שם).

 

והטעם לכך, כי אנו חוששים שמא נבלע ונדבק בעור הנעלים זיעת החולי, ואדם אחר שילבשם יבוא לידי ספק סכנה (משמרת שלום מערכת ס' אות י"א).   

 

ג. אחינו התימנים נהגו להתיר להשתמש אפילו בנעלים שהמת לבשם במותו (שולחן ערוך המקוצר סימן קע"ט סעיף י"א).

 

הקדוש ברוך הוא ימשיך לך שפע ברכה והצלחה בכל מעשי ידיך, ושנשמע ונתבשר בשורות טובות, ישועות ונחמות, אמן כן יהי רצון.

 

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' יעקב שמש, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן