הרשש

הילולת רבי שלום מזרחי שרעבי – הרש"ש – בין מנחה למעריב י' שבט ה'תשע"ט

רבי שלום מזרחי דידיע שרעבי המכונה הרש"ש, נולד בשנת ה'ת"פ, בעיר צנעא שבתימן, לאביו רבי יצחק שרעבי.

חייו:

בצעירותו למד רבנו תורה מחכמי צנעא, לאחר מכן החליט לעלות ארצה ובא דרך העיר בומביי' משם נסע לבצרה ומשם לבגדד, שם השתהה קצת עד שנזדמנה לפניו שיירה ההולכת לדמשק ולחאלב ומשם עלה לארץ ישראל.

משהגיע לארץ ישראל, החליט רבנו שלא לגלות את זהותו ואת יכולתו בלימוד הנגלה והנסתר, לכן פנה אל רבי גדליה חיון ראש ישיבת 'בית א-ל' ואמר לו שברצונו להיות שמש בישיבה ובתמורה יקבל רק קורת גג לראשו. רבנו אף סיפר לראש הישיבה כי הוא יתום ואין לו היכן להיות. נכמרו רחמיו של רבי גדליה חיון ורבנו קבל את משרת המשמש בישיבה, הגיש תה חם ללומדים, סידר את הספרים במקומם ובכל אותו זמן שם אוזנו כאפרכסת לשמוע כל דיבור של אותם גאונים תלמידי החכמים, לא אחת שמע אותם מתחבטים בקושיה או סוגיה לא נהירה, רבנו ידע את התשובות ובקלות יכול היה לענות להם ולהאיר את עיניהם אך היות והחליט להסתיר את גדולתו היה שותק.

פעם אחת עת נתן רבי גדליה חיון את שיעורו היומי, נתקלו החבריא הק' בקושיה חמורה ולא הצליחו ליישב את הקושיה בשום צורה שהיא, ראה רבנו בצערו של ראש הישיבה רבי גדליה חיון ולעת ערב כאשר יצאו הרבנים מבית המדרש ניגש רבנו אל שולחנו, כתב תשובה לקושייתם והטמין את הפתק בתוך ספרו של ראש הישיבה. למחרת בא ראש הישיבה ולפתע אורו עיניו, אין זה כי אם פתק מן השמיים, כך חשב רבי גדליה.

לאחר שהמעשה חזר על עצמו כמה וכמה פעמים, פנה רבי גדליה לכל בני הישיבה ואמר: גוזר אני על כותב הפתקים הללו כי יגלה עצמו לפנינו ונחלוק לו את הכבוד הראוי לו.

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
שלום לכם!
איך אפשר לעזור?
Powered by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן