לאיזה רב בברסלב כדאי להתקרב?

שאלה:

מאת אבי:
שלום וברכה לרב. זכיתי להכיר את חסידות ברסלב לפני כשנתיים, וכבר הייתי באומן פעם אחת. בהתחלה חשבתי שברסלב היא דבר אחד, אבל לאט לאט הבנתי שיש כל מיני קבוצות בברסלב, וכל מיני שיטות וכו', ורבנים שונים. מאז אני מבולבל ולא יודע לאיזה רב כדאי לי להתקרב או לאיזה פלג, מה הרב ממליץ?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר בשלח ח' שבט ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אבי נרו יאיר ויזרח

לנכון קבלתי את מכתבך.

 הנה רביז"ל אמר (חיי מוהר"ן סימן שיט) אני אעשה מכם כיתות כיתות, וכך היה מעולם כמה וכמה תלמידים של רביז"ל שאחר הסתלקותו משך אליו אנשים והדריך אותם על פי דרך רביז"ל, כמו הרה"ח רבי שמואל אייזיק ז"ל וכן הרה"ח רבי יודל מדאשיב ז"ל ועוד הרבה תלמידי רביז"ל, וכן מוהרנ"ת ז"ל ואחר כך תלמידי מוהרנ"ת ז"ל כל אחד המשיך עדה שלימה, וכן אחר כך תלמידי תלמידיו וכו' עד היום הזה. וכולם אהובים וכולם ברורים וכל זמן שמדברים תמיד רק מעצותיו הקדושים של רביז"ל כדאי לקבל מכולם. וכל אחד ימשוך עצמו רק למקום שמרגיש יותר חיות וכו', אבל העיקר לזכור מה שאמר רביז"ל (לקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ס"א) שיש מנהיגים שלא יכולים להנהיג עצמם ואיך יוכלו להנהיג אחרים? ואמר רביז"ל (שיחות הר"ן סימן נ"א) את זה תקבלו ממני שלא יטעה אתכם העולם, כי העולם מטעה מאד.

ולכן אשרי מי שמתקרב אל אחד מאנשי שלומינו שיחזק אותך לקיים עצותיו של רביז"ל בתמימות ובפשיטות, תפילה והתבודדות ושיעורים כסדרן על פי סדר דרך הלימוד של רביז"ל (עיין שיחות הר"ן סימן ע"ו) ולכן אתה צריך לדעת כי כך אמר התנא הקדוש (אבות פרק ו') אין מלוין לו לאדם לא כסף ולא זהב ולא אבנים טובות ומרגליות אלא תורה ומעשים טובים בלבד.

ולכן רק מי שמחזק אותך שתתבודד ותתפלל אליו יתברך וכן שתתמיד בלימוד תורה, אצלו תשאר. רק תהיה פיקח ואל תטעה את עצמך כלל ואז טוב לך כל הימים.

 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן