hands-1063442_1280

שו"ת 'אשיב לאי"ש': לעבוד בשותפות או לנסות לבד?

שאלה:

לכבוד מורינו ורבינו שליט"א.
יש איזה ענין שאני מאוד מתלבטת בו ואשמח מאוד אם הרב יוכל להגיד לך מה לעשות.
ב"ה אני בשלבי הכנת תוכנית לסמינרים. פרוש הדבר הוא, שסמינרים\ תיכונים יוצאים פעמיים בשנה לקעמפים והן צריכות הרבה תוכניות והפעלות לתלמידות, וכן באמצע השנה לפני חגים וכיו"ב. יש הרבה נשים שזה המקצוע שלהן והן מכינות תוכניות שונות\ הפעלות\ ערבי שירה וכו'.
לאחר שהופעתי השנה בסמינר … בבני ברק, המליצו לעשות גם כזה דבר. עכשיו אני באמצע לבנות תוכנית עם אמא שלי שהמסר העיקרי שלה הוא להודות לה' על כל דבר קטן ומצוות שאנחנו ממילא עושים לעשות יותר בהידור.
ואני רוצה להופיע עם העובדת שלי שהיא זמרת במקצועה וכבר שרה בהרבה מקומות. אנחנו שוקלות לעשות שותפות, ואני מאוד מתלבטת אם זה כדאי.
הסיבות לעשות שותפות:
  1. יותר קל כשיש שניים שלוקחים אחריות, גם בביצוע וגם בפרסום
  2. יש לה הרבה לקוחות מרוצים ובפעם הבאה שיפנו אליה היא תציע את התוכנית שלנו וכך יש סכוי יותר גדול להזמנות.
  3. נתחלק חצי חצי בהוצאות ובהכנסות. ההוצאות הן: לשלם למישהי שתכתוב את התכנית, ואולי גם לקנות הגברה בהמשך.
בסיבות לא לעשות שותפות:
  1. אם כל זה שאנחנו חברות טובות ויש לנו רצון טוב, אני חוששת שבאיזשהו שלב נגיע לחילוקי דעות
  2. אם אקח אותה כשכירה, יש חשש שהרבה פעמים היא לא תוכל מכיון שיש עוד אחת שמעסיקה אותה כשכירה וגם יש לה את ההופעות שלה. מה שאין כן אם נהיה שותפות כי אז אהיה בעדיפות ראשונה.
  3. מה יהיה אם נחליט להיפרד? שארצה לעבוד עם זמרת אחרת?
  4. בסופו של דבר הרעיון שלי בס"ד.
 (תכנים וסיוע צמוד של אימי שתחיה) האולפן שבו נקליט את התכנית זה האולפן שלי והסיבות לשותפות הן רק מה שכתבתי קודם.
אשמח מאוד אם הרב יוכל להכריע עבורי בעניין וכן לתת את ברכתו. תודה רבה רבה על כל מה שהרב עושה בשבילינו תמיד.
בברכה

השאלה התקבלה במערכת האתר והועברה למו"ר הרה"צ ר' יצחק לעזער שליט"א אשר השיב במכתב מחייה נפשות.

 

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום ג' לסדר נצבים כ"ד אלול תשע"ט
 
שלום רב אל … תחיה.
 
לנכון קיבלתי מכתבך.
 
את זה קיבלתי ממוהרא"ש ז"ל, שאם אפשר לאדם ליכנס לאיזה עסק ולהיות עצמאי בלי שותפים, זהו הכי טוב והכי בריא, כי מיד שיש לאדם שותף אזי כמעט בלתי אפשרי שלא יבואו לידי סכסוכים וחילוקי דעות, ואז אם יש איזה הפסד, אחד זורק את האשמה על השני, ולא יוצא מזה שום דבר טוב, מה שאין כן כשאדם עצמאי, הוא יודע שהוא תלוי בידו יתברך לבד, וכל הרווחים וגם ההיפוך ח"ו, הכל תלוי בידו יתברך לבד, ואינו מאשם אף בריה שבעולם, ואכן זה נכון ,שלפעמים אין לאדם אפשרות ליכנס בעסק לבד, כי אין לו את הכסף או הכוחות או הזמן וכו' להשקיע, ואז אין ברירה בדבר, והוא מוכרח לקחת שותף, אבל כשזה עסק שאפשר לאדם להסתדר בעצמו, ורוצה שותף רק להגדיל ולהרחיב את פעולותיו, על זה נאמר "במופלא ממך אל תדרוש", ועל האדם לעשות כפי כוחותיו, והשם יתברך ישלח ברכה והצלחה במעשה ידיו.
 
ועל כן, כפי המובן ממכתבך, שיש לך הכוחות והמקצועיות לעשות את זה לבד, רק את חושבת אולי יעזור להגדיל ולהרחיב ביחד עם שותף וכו', אם כן תתאזרי ותלכי עם הכוחות והשאיפות שלך, ותכניסי אמונה ויראת שמים בנשות ישראל, ותלמדי אותם איך להודות לה' על כל דבר, דבר קטן ודבר גדול, וכן איך להדר ולפאר המצוות שאנחנו בין כך ובין כך מקיימין תמיד, שזה זיכוי הרבים נפלא מאד, והשם יתברך ישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך, ובכל אשר תפני תצליחי, ונשמע ונתבשר בשורות  טובות ומשמחות תמיד.
 
המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך ושנה טובה ומבורכת

 

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן