אשיב לאיש: האם צריך לשתוק לגמרי?

שו"ת אשיב לאי"ש מאת מו"ר הרה"צ ר' יצחק לעזער שליט"א

שאלה:

לכבוד אדוני מורי ורבי נ"י. אקוה שאיני גוזל מזמנכם, רציתי לשאול שאלה שמפריעה לי כבר הרבה זמן.

ב"ה זכיתי ללמוד כבר כמה כרכים מהספה"ק 'אשר בנחל' ואני כבר אוחז בכרך י"ב מההתחלה, וראיתי הרבה מאד פעמים איך שמוהרא"ש ז"ל מאריך לדבר בגנות דיבור דברים בטלים וכו,' ומזהיר שלא לדבר שום דיבור שאינו הכרחי ושלא להתחיל לדבר עם שום בריה וכו,' ואיני יודע איך לנהוג למעשה בזה, האם מוהרא"ש באמת רצה שנהיה כמו החסיד הידוע שכינו אותו 'נחמן שותק?' שלא לדבר ממש שום דיבור שאינו של לימוד או תפילה,? נראה לי שאני לא יכול לקיים זאת (אני ניסיתי, זה לא הולך אצלי,) ואולי הכונה היא לא לשרוף את הזמן עם יושבי קרנות שמתיישבים על דעת זאת – להעביר את הזמן בדיבורים, אבל סתם להתעניין ולדבר דיבורי חולין אין בעיה?

אני מאוד מבולבל בנושא הזה, כי באמת אני רואה הרבה פעמים שאחרי שאני יושב בקבוצת בחורים המדברים וכו' יש באמת בלבול גדול כדברי רביז"ל על 'רוח סערה עושה דברו,' ומצד שני, איני מלאך ואני אוהב להיות מעורב בין אנשים וחברים, אני יכול לקבל על עצמי בל"נ ללמוד חפץ חיים ולהיזהר מרכילות לשה"ר ומחלוקת, אבל לקיים כמו שכתוב שם שלא לדבר שום דיבור שאינו מוכרח זה נראה לי לא בשבילי (עכ"פ עכשיו במדרגה הפחותה שאני אוחז בה.) רבי יצחק נ"י אני מבקש מאוד ממכם שתענו לי על השאלה, אתם זכיתם לשמש את מוהרא"ש ז"ל וממי אשאל אם לא ממכם? ממי שאינו יודע מדעת רביז"ל,? ובע"ה בל"נ אשתדל לקיים ככל שתענו לי. ישר כח גדול מראש.

השאלה התקבלה במערכת האתר והועברה למו"ר הרה"צ ר' יצחק לעזער שליט"א אשר השיב במכתב מחייה נפשות.

 

תשובה:

בעזרת השם יתברך ליל ששי לס' קרח כ"ה סיון תשע"ו

 
לידידי היקר לי מאד … נרו יאיר ויזרח
 
תסלח לי מאד על איחור התשובה, אבל קשה לי להסביר עוצם המניעות שיש לי על זה, אבל אמרתי שמן ההכרח לענות לך כמה מילין למען החיות נפשך.
 
ידידי היקר התמד בתורה ובתפילה, ובעבודת השם יתברך, ואין זה שום סתירה להיות גם באותו עת מעורב בין הבריות, ולדבר שיחות חבירים, ובדרך זה תשפיע מטובך לאחרים, כי יראו לפניהם בחור מתמיד בתורה, וגם יש לו כח לדבר ולחזק אחרים, וזה עושה רושם נפלא על אנשים,  ולכן אל תהיה לך חששות וספיקות בדבר, תהיה דוגמא חיה של בחור ירא ה', שיכול לדבר דיבורים טובים ונעימים עם אחרים, ובזה תתעלה בעצמך, כי הדיבורים חוזרים גם אליך בעצמך, ובעזרת השם יתברך תצליח מאד בכל דבר, ובקרוב תזכה למצוא זיווגך ההגון מן השמים, וגם עמה יהיה לך תמיד דיבורים טובים ונעימים, וביחד תבנו  בית נאמן ומפואר בישראל, ויעזור הקדוש ברוך הוא שנשמע ונתבשר תמיד בשורות טובות ומשמחות.
 
המאחל לך הצלחה מרובה בכל הענינים.
 
יצחק שמואל אהרן בן רעכיל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"שַׁעֲרֵי הַשָּׁמַיִם פְּתוּחִים" • מכתב מיוחד על סגולת היום הקדוש

בְּעֶזְרַת ה' יִתְבָּרַךְ, יוֹם ה' לְסֵדֶר תְּצַוֶּה י"ג אֲדָר תַּעֲנִית אֶסְתֵּר ה'תשפ"א. הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם וְכָל טוּב סֶלָה יַגִּיעוּ וְיִרְדְּפוּ אֶל כְּלָלִיּוּת אַנְשֵׁי שְׁלוֹמֵנוּ הַיְּקָרִים, אֲנָשִׁים

האם להתחסן נגד נגיף הקורונה?

שאלה: שלום וברכה למו"ר הרה"צ שליט"א,לאחרונה מצאו חיסון נגד ה"קורונה", וקופות החולים החלו לחסן את כולם, וגם לנו הוצע על ידי קופת החולים להתחסן. אציין

דילוג לתוכן