האם רבינו לא רצה שנצפה לטוב?

שו"ת אשיב לאי"ש מאת מו"ר הרה"צ ר' יצחק לעזער שליט"א

שאלה:

רציתי לשאול את כבוד הרה"צ שליט"א: בשיחות הר"ן סימן שח כותב רבי נתן זי"ע: "כי כל מה שמצפה לטוב בא להיפך", רציתי לשאול מה הכוונה? איך צריך להתנהג? כי הרי מצד אחד צריך לחשוב חיובי וכו' ומצד שני לא לחשוב שבוודאי יהיה לי מה שאני רוצה.
אני זוכר שפעם קראתי מאמר של הרב שצריך לומר "איני יודע" כמו שרבי נתן אמר.
אודה לתשובה

השאלה התקבלה במערכת האתר והועברה למו"ר הרה"צ ר' יצחק לעזער שליט"א אשר השיב במכתב מחייה נפשות.

 

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום ג' לס' וישלח י"ב כסליו תש"פ
 
שלום וברכה וכל טוב סלה לקראת ידידי יחזקאל נרו יאיר.
 
לנכון קיבלתי מכתבך.
 
אודות שאלתך על מה שמובא בשיחות הר"ן סי' ש"ח "כי כל מי שרוצה שיהיה לו  טוב בעולם הזה, שיחיה בלי צער הוא מלא צרות תמיד, כי כל מה שמקוה לטוב, בא להיפוך, ואפילו אם יהיה לו איזה טוב מדומה, הוא בוודאי מעורב ביגונות תמיד כידוע בחוש למסתכל על האמת" ושאלתך "הרי מצד אחד צריך לחשוב חיובי וכו'? בוודאי אתה צודק, ותשובתך כתובה בצידה בתחילת השיחה "אף על פי כן נמצא בכל דור צדיקים ויראים וכשרים שלא השגיחו על זה, וברחו מן העמל של עולם הזה לעמל התורה ועבודה, וזכו להם ולדורותיהם וכו' אשרי להם, וכן עכשיו בודאי הבחירה חפשית, ובודאי יש כח עתה גם עתה לכל אחד ואחד לברוח מדאגות ושיחות של צער כאלה, לברוח מהם ולבטוח בה' ולקבל על עצמו עמל התורה תחת עמל המר של דאגת העולם הזה, ובודאי יפרנסו השם יתברך, כי השם יתברך מפרנס העולם תמיד כאז כן עתה. אדרבא, השם יתברך מנהיג העולם בכל פעם יפה יותר:" הרי הכל תלוי כפי בחירת האדם, בוודאי צריכין תמיד לחשוב חיובי, ולבקש מהשם יתברך על כל פרט ופרט של החיים, ואז אדם עולה למעלה מן הטבע לגמרי, ותמיד רואה הטוב והחסד שהשם יתברך עושה עמו בכל עת, ולא חסר לו כלום, עיקר הצרה הוא כשאדם מניח עצמו על דרך הטבע, ונדמה לו שהכל מגיע לו, ועושה לעצמו כל מיני חשבונות שמגיע לי כך וכך וכו' ואז כשלא הולך לו כסדר כפי רצונו, הוא נשבר לגמרי, אבל כשאדם שם מטרתו לבקש ולהתפלל אליו יתברך על כל פרטי החיים, וממש יש לו סדר בכל יום לבקש על כל עניניו ברוחניות ובגשמיות, ולהתפלל על עצמו  ועל אשתו ועל בניו ועל כל יוצאי חלציו וכו' וכו', אדם כזה רואה חסדים ורחמים נפלאים שהשם יתברך עושה עמו בכל עת, ותמיד מודה ומהלל לשמו יתברך על כל החסד חנם שהקדוש ברוך הוא גומל עמו, וחי בעולם הזה מעין חיי עולם הבא.
 
ועל כן בוודאי תמשיך לחשוב חיובי על כל עניני החיים, ותהיה מאד אופטימי, אבל אל תשאיר את זה במחשבה בעלמא, רק תוציא כל הכיסופין והרצנות שלך מן הפה,  ותתפלל אליו יתברך על כל פרט ופרט, ואז תראה נסים ונפלאות  שיעשה עמך הקדוש ברוך הוא, ועולמך תראה בחייך.
 
המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"שַׁעֲרֵי הַשָּׁמַיִם פְּתוּחִים" • מכתב מיוחד על סגולת היום הקדוש

בְּעֶזְרַת ה' יִתְבָּרַךְ, יוֹם ה' לְסֵדֶר תְּצַוֶּה י"ג אֲדָר תַּעֲנִית אֶסְתֵּר ה'תשפ"א. הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם וְכָל טוּב סֶלָה יַגִּיעוּ וְיִרְדְּפוּ אֶל כְּלָלִיּוּת אַנְשֵׁי שְׁלוֹמֵנוּ הַיְּקָרִים, אֲנָשִׁים

האם להתחסן נגד נגיף הקורונה?

שאלה: שלום וברכה למו"ר הרה"צ שליט"א,לאחרונה מצאו חיסון נגד ה"קורונה", וקופות החולים החלו לחסן את כולם, וגם לנו הוצע על ידי קופת החולים להתחסן. אציין

דילוג לתוכן