משפחתי מחמירה בחומרות רבות בפסח. האם עליי ללכת בעניין זה במסורת אבותיי?

שאלה:

מאת שלמה:
שלום לכבוד הצדיק היקר.
ידוע שרבנו ז"ל הקפיד מאוד להתרחק מחומרות יתרות, ואפילו בפסח. ברצוני לשאול: ישנן משפחות רבות בחוג החסידי ממנו אני בא שנוהגים בחומרות יתרות בפסח, כגון: א. להימנע מאכילת מוצרי חלב בפסח, ב. לא להשתמש באבקת קפה, ג. לא לשתות משקאות ממותקים המיוצרים במפעלים, ד. לא לאכול שוקולד, ה. לא להשתמש בקמח תפוחי אדמה, ו. לא לפזר פירורי מצה על השולחן כדי שלא יגיעו לידי מצה שרויה, ז. לא למרוח ממרח שוקולד או ממרחים אחרים גם מהטעם הנ"ל.
במשפחתנו ובעוד משפחות רבות בקהילה קיבלו על עצמם את ההנהגות וההרחקות האלו, אך ההנהגות האלו מכבידות עליי ופוגמות בשמחת החג שלי. האם עליי לקיימן כמנהג אבותיי או שעליי להתרחק מחומרות אלו?

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר אחרי י' ניסן ה'תשע"ד

שלום וברכה אל שלמה נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

 מה שרביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן מ"ד) שלא להחמיר חומרות יתירות, כי על אלו המדקדקים ומחמירים בחומרות יתירות נאמר (ויקרא י"ח) "וחי בהם" ודרשו על זה חכמינו הקדושים (יומא פ"ח:) ולא שימות בהם כי אין בהם שום חיות כלל, והם תמיד במרה שחורה; וכן אמר (שיחות הר"ן סימן רל"ה) שגם בענייני פסח אין להחמיר חומרות יתירות מאד, כי זה מביא לאדם עצבות ומרה שחורה וכו', אתה צריך לדעת שכל זה סובב על חומרות קיצוניות לגמרי וכו', כי באמת מנהג אבותינו בידינו שכן מחמירים על הרבה דברים, כגון בעניני קטניות ששייך גם לעדות המזרח שבוע אחד יכולים לעצור את עצמו ולא לאכול מיני קטניות וכו', ושאר הדברים מוצרי חלב או אבקת קפה, או ממרחים של שוקולד וכדומה וכו', ושאר דברים כאלו וכו', יש היום הכשרים הכי טובים על ידי בד"ץ העדה החרדית, ובד"ץ התאחדות הרבנים, ובד"ץ בית יוסף, ובד"ץ הרב לאנדא, ובד"ץ בעלזא, ועוד של רבנים מפורסמים ליראי השם שיכולים לסמוך עליהם, ולכן לא על זה התכוון רביז"ל, אלא על דרך קיצונית שבני אדם הולכים בחומרות יתירות שאין להם שחר.

עם כל זאת אסור ללעוג על שום מנהג ממנהג ישראל, שכל אחד יחזיק כמנהג אבותיו, ואסור ללעוג על אף אחד.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עוד בנושא:

עוּרוּ יְשֵׁנִים! – עניני וסגולות חודש אלול מהספר הק' "שיחות מוהרא"ש"

הִתְעוֹרְרוּת לְחֹדֶשׁ אֱלוּל מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל אָמַר, שֶׁכְּבָר הָחֵל מֵהַשַּׁבָּת שֶׁמְּבָרְכִין בָּהּ חֹדֶשׁ אֱלוּל – שׁוֹמְעִים אֶת הַהִתְעוֹרְרוּת שֶׁל "עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם" הַמֻּזְכֶּרֶת בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים לְגַבֵּי

דילוג לתוכן