תוכלו לספר לי אודות זקני הקדוש רבי שמעון לביא זי"ע – מחבר הפיוט 'בר יוחאי'?

שאלה:

לכבוד מורנו הרה"צ שליט"א.
רציתי לעדכן אתכם שברוך השם הילדים חזרו היום לגנים, אבל כנראה הרבה הורים עדיין מפחדים לשלוח את הילדים, אם תוכלו לברך את צוות הגננות ואת כל ילדי הגנים שיהיו בריאים ושמורים מכל רע, ושנצליח בכל התחומים. 
יש לי בקשה אישית בקשר לל"ג בעומר: ידוע לנו שמחבר הפיוט "בר יוחאי" ר' שמעון לביא זי"ע הוא סבא רבא שלנו (לא ידוע לי בדיוק איזה דור), הסבתא שלי ע"ה היתה ממשפחת לביא, הייתי שמחה לשמוע עליו קצת ממכם , שנוכל לספר לילדים על הסבא שלהם. תודה רבה ושבוע טוב.

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום א' לס' בהר – בחוקותי ט"ז אייר תש"פ.

שלום רב אל … תחיה.

לנכון קיבלתי מכתבך, ושמחתי לשמוע שהגן ילדים "גני מוהרא"ש" חזרו ונפתחו בשעה טובה, ואף על פי שעדיין לא הגיעו הרבה ילדים, תני קצת זמן עד שכולם יקבלו ויעכלו הידיעה שיכולים לחזור בלי חששות ובלי דאגות, והשם יתברך ישמור עליכם מכל רע, ותהיו כולכם בריאים וחזקים בבריאות איתנה.

בענין בקשתך אודות הצדיק רבי שמעון לביא זי"ע. שאת מיוצאי חלציו, ורצית לדעת מי היה, ומה היו פעולותיו, כי חוץ מן הידיעה שהוא חיבר את השיר "בר יוחאי" אין את יודעת הרבה מידע עליו, ורצית לספר לילדים אודות הסבא שלהם:תדעי, שהחכם והצדיק רבי שמעון לביא זי"ע היה צדיק גדול מאד, והוא נולד בספרד בשנת ה' רמ"ו, וכשהיה ילד צעיר היה הגירוש של יהודי ספרד, ועבר עם משפחתו לעיר פאס שבמרוקו, ושמה נתגדל בתורה וביראה ובחכמת האמת, והיה לו תמיד כיסופין וגעגועים גדולים לעלות ארץ ישראל, ובשנת ש"ט שם פעמיו ללכת לארץ ישראל, והגיע לעיר טריפולי שבלוב, ואז ראה לפניו מראה נוראה, שכל היהדות היתה מוזנחת מאד ולא היו יודעים כמעט כלום, אפילו סדר תפלות וברכות, והיו מתפללים תפילת שמונה עשרה של חול בשבת, והחליט שטוב לו לקרבם לתורה וללמדם תורה וליראה את ה', וזה יותר טוב מהליכת ארץ ישראל, וכן עשה, והנהיג את יהודי טריפולי עד סוף ימי חייו, והוא תיקן להם את סדר התפילות כמנהג יהודי ספרד, ותיקן מורים לתלמוד תורה, ושימש כמורה הוראה, וייסד את בית הדין בעיר, והנהיג את הנהגות העדה, ואף על פי כן לב קדשו היה תמיד מפעם ודופק ומשתוקק ליסע לארץ הקדושה, בכל זאת ויתר על רצונו למען כבוד שמו יתברך, ונשאר בטריפולי ושם הצליח ולימד דעת את העם, והרבה גבולו בתלמידים יראים ושלמים, והוציא יקר מזולל ורבים השיב מעוון, והאיר שם באור תורתו וקדושתו ט”ל שנים, ושם נתבקש לישיבה של מעלה ביום ט”ו באב שנת שמ”ה, כבן מאה שנה, ושם מנוחתו כבוד.

ומספרים שבשנת תרע"א (לפני מאה ועשר שנים), נתגלע סכסוך בין היהודים למוסלמים על קברו, ועל פי הוראת השלטון האיטלקי נאלצו לפתחו, להפתעת כולם ראו את חכם הצדיק רבי שמעון לביא כשגופו שלם ומעוטף בטלית כביום פטירתו, כאילו עתה הונח שמה, ונתקדש שם שמים מאוד.  

והנה הצדיק רבי שמעון לביא זי"ע השאיר לנו חיבור נפלא על הזוהר (בראשית – שמות), שנתגלה רק אחר מאתיים שנה מפטירתו, ונדפס בעיר ליוורנו באיטליה, והרב הקדוש החיד"א זי"ע שהה שם בעת הדפסתו, והוא אשר קבע לה השם "כתם פז",  אבל הוא נודע בכל תפוצות ישראל בעיקר על  שם השיר הנפלא שחיבר לכבוד התנא אלקי רבי שמעון בר יוחאי הנקראת "בר יוחאי" שנתקבל בכל תפוצות ישראל, הן אצל ספרדים והן אצל אשכנזים, וההתחלה היתה אצל תלמידי האריז"ל בצפת, ששילבוהו בסדר קבלת שבת, וצדיקים אמרו, שהסיבה שזכה שהפיוט נתקבל בכל כלל ישראל ממש, וכן זכה שבעת שמזמרים השיר, כולם נתעוררים ברגשות קודש ושמחה פלאית, כל זה היה מחמת גודל תשוקתו לבוא לארץ ישראל ובפרט לעלות למירון, ואף על פי כן ויתר על רצונו למען כבוד שמים, בכדי לזכות יהודי טריפולי עם יהדות קדושה, ועינינו רואות שהקדוש ברוך הוא שילם לו בכפל כפליים ולא הפסיד, כי זכה שכל נשמות ישראל מזמרים את פיוטו הקדוש, ובפרט במירון כל השנה, וביותר בל"ג בעומר, זכותו יגן עלינו ועל כל ישראל, אמן.

אקווה להשם יתברך שהאירו עיניך במקצת בקדושת וגדולת הרה"ק רבי שמעון לביא זי"ע ועל כל ישראל.

המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"שַׁעֲרֵי הַשָּׁמַיִם פְּתוּחִים" • מכתב מיוחד על סגולת היום הקדוש

בְּעֶזְרַת ה' יִתְבָּרַךְ, יוֹם ה' לְסֵדֶר תְּצַוֶּה י"ג אֲדָר תַּעֲנִית אֶסְתֵּר ה'תשפ"א. הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם וְכָל טוּב סֶלָה יַגִּיעוּ וְיִרְדְּפוּ אֶל כְּלָלִיּוּת אַנְשֵׁי שְׁלוֹמֵנוּ הַיְּקָרִים, אֲנָשִׁים

האם להתחסן נגד נגיף הקורונה?

שאלה: שלום וברכה למו"ר הרה"צ שליט"א,לאחרונה מצאו חיסון נגד ה"קורונה", וקופות החולים החלו לחסן את כולם, וגם לנו הוצע על ידי קופת החולים להתחסן. אציין

דילוג לתוכן